Zprávy „televizního detektiva“ se opravdu potvrdily: Tyhle filmy na TV jen tak neuvidíte, potřebujete kód
Zdá se vám, že některé filmy nebo videa na vaší chytré televizi prostě „neexistují“? Že se vám nezobrazí v nabídce, přestože víte, že by měly být dostupné? Možná to není jen náhoda – některý obsah totiž skutečně zůstává běžným uživatelům skrytý. A přístup k němu může vyžadovat tajný kód, skryté menu nebo speciální nastavení.
Zní to jako konspirační teorie? Jenže podobné situace se dějí častěji, než byste čekali – a důvodem nemusí být jen cenzura. Podívejme se na dvě hlavní roviny tohoto fenoménu: technické omezení samotných zařízení a obsah, který je záměrně upozaděn.

Skrytá menu, tajné kódy a formáty, které nevidíte
Mnoho chytrých televizí má v sobě ukrytá servisní menu, která nejsou určena běžnému uživateli. Otevřít je lze jen kombinací tlačítek nebo dálkovým ovladačem s přístupem do tzv. servisního režimu. Právě v těchto nabídkách se skrývají funkce, které mohou ovlivnit přehrávání různých typů obsahu.
Například:
- Regionální zámky: Některé přehrávače (zejména DVD a Blu-ray) odmítají přehrát disk, pokud není ze stejného regionu. Tento zámek lze často obejít jen změnou nastavení v servisním menu.
- HDR a Dolby Vision: Pokud není televize správně nastavena nebo je daný režim vypnutý, kvalitní video obsah se spustí v horším formátu – případně vůbec.
- Skryté USB přehrávání: U některých modelů (např. LG, Samsung) se připojený disk nemusí zobrazit, dokud není povolena určitá možnost v pokročilém nastavení.
- Formát .MKV nebo HEVC: Televize někdy nepodporují moderní formáty, i když by hardware zvládl přehrávání. Řešením může být aktualizace softwaru, ale často i přístup do vývojářských nastavení.
Zkušenější uživatelé si proto zapínají tzv. vývojářský režim, který dovoluje instalaci externích přehrávačů jako Kodi nebo VLC, jež zvládnou obsah, který standardní aplikace TV odmítají.

Filmy, které neuvidíte – pokud nevíte, kde hledat
Druhou, neméně zajímavou rovinou jsou filmy a videa, které jsou sice dostupné online, ale neviditelné v běžném rozhraní vaší chytré televize. Důvod? Mohou být označeny jako nevhodné, cenzurované, nebo jednoduše nezařazené do hlavních kategorií. Na Redditu tuto skutečnost nedávno sdílel uživatel, který si říká „TV detektiv“.
Typickým příkladem je Netflix, který má na své platformě „skryté kategorie“ přístupné jen přes přímé odkazy. Například:
- https://www.netflix.com/browse/genre/8711 – Kultovní horory
- https://www.netflix.com/browse/genre/48744 – Cenzurované filmy
Uživatelé, kteří tato čísla (tzv. ID žánru) neznají, je v nabídce nikdy nenajdou. Netflix je totiž nezobrazuje v běžné navigaci. Zkušenější diváci je ale sdílejí ve fórech a specializovaných stránkách – stačí vyhledat „Netflix hidden codes“.
Například film „The Interview“, satira o severokorejském režimu, byl v některých regionech zcela zablokován kvůli geopolitickým tlakům.
Podobně fungují i externí aplikace mimo obchod. Když se zapne vývojářský režim na chytré TV, lze nainstalovat aplikace jako Plex, Kodi nebo SmartTubeNext, které nabídnou filmy, dokumenty i staré seriály – často i ty, které kvůli licenčním důvodům v oficiálních obchodech nenajdete.
Je to legální a bezpečné?
Používání skrytých funkcí chytré TV není nezákonné – ale nese svá rizika. Vstup do servisního menu může způsobit chyby v systému nebo dokonce znefunkčnit zařízení. Také instalace aplikací mimo oficiální obchod nese riziko nekompatibility nebo problémů s aktualizacemi.
Co se týče samotného obsahu, záleží, odkud ho přehráváte. Přístup na neveřejná úložiště nebo domácí servery (např. přes SMB síť) je běžnou součástí domácího streamingu, ale u nelegálního obsahu (např. pirátské kopie) už samozřejmě může jít o porušení autorských práv.
Až příště nepůjde video spustit…
Možná je problém v tom, že vám chybí jen malý kód nebo přepnutí v menu. Moderní chytré televize skrývají víc, než se na první pohled zdá – a často rozhoduje jen to, zda víte, kam sáhnout.
Takže až příště televize zahlásí „nepodporovaný formát“ nebo vámi hledaný film „není dostupný“, možná je to jen výzva ke hře na digitálního detektiva.