Celý národ zasáhla bolestná zpráva: Československý Belmondo zemřel při natáčení. Zřítil se z Karlova mostu
Když se řekne filmová hvězda, většina z nás má tendenci si okamžitě představit nějakého hollywoodského herce z velkých akčních trháků. Naše země však také dala světu celou řadu špičkových herců, kteří se zapsali do historie. Řada z nich pak nenašla uznání jen u nás, ale i v okolních zemích, kde se jim podařilo rozjet kariéru. Své o tom věděl jeden z nejcharismatičtějších herců naší země, kterému se podařilo etablovat i v USA.
V naší zemi se narodila celá řada nezapomenutelných herců, kteří se nám vryli hluboko do paměti svými neopakovatelnými hereckými výkony. Řada z nich působila v naší zemi v dobách tvrdého socialismu, který rapidně omezoval jejich možnosti mezinárodního uplatnění a uznání. Některým z nich se však i přes tato úskalí podařilo dostat se do zahraničí, kde oslnili tamní diváky svým umem a šarmem. Mezi ně patří i nezapomenutelný a charismatický muž, kterého si můžeme pamatovat z celé řady kultovních snímků.
Charismatický tanečník s citem pro recitaci
Charismatický a šarmantní Jan Tříska se narodil 4. listopadu 1936 v Praze. Původně byl tanečníkem, ale nakonec se přece jen dal na dráhu herectví, což později definovalo jeho život. Stalo se tak v momentu, kdy ho Karel Höger slyšel recitovat a přesvědčil ho, aby se vydal na hereckou dráhu. Tříska tak mezi lety 1955 až 1959 vystudoval herectví na pražské DAMU. V roce 1959 se pak stal nejmladším členem činoherního souboru Národního divadla v Praze.
Kromě divadelního herectví se však Tříska rychle uplatnil i jako filmový herec. Pamatovat si ho tak můžeme z jeho prvních rolí ve snímcích jako Starci na chmelu z roku 1964, Radúz a Mahulena z roku 1970, kde ztvárnil Radúze, či Na samotě u lesa z roku 1976, kde se objevil jako doktor Houdek. Kromě filmů působil i v seriálech, jako například F.L. Věk, kde se objevil jako postava Šebka Hvěvkovského.
Ačkoliv si ho spojujeme primárně s herectvím, podařilo se mu uplatnit i na dabingové dráze. Svůj hlas tak opakovaně propůjčil oblíbenému francouzskému herci Jean-Paul Belmondovi a to například ve snímcích Velký šéf, Cartouche či Muž z Acapulca.
Na Západě si ho oblíbili
Dle totalitního režimu byl podepisovatelem Anticharty a spolupracovníkem StB. Ve spisech byl údajně veden pod krycím jménem „Toman“ s evidenčním číslem 5 680. Sám Tříska k tomu uváděl, že s StB nikdy nespolupracoval a že se ho naopak neúspěšně snažili přesvědčit ke spolupráci. Sympatizantem režimu rozhodně nebyl, protože údajně pomáhal šířit Chartu 77 a navíc před režimem uprchl.
Právě v roce 1977, kdy vyvstalo téma Charty 77 a Anticharty, se Jan Tříska rozhodl emigrovat mimo území ČSSR. Jeho cesta tak zprvu vedla do Kanady, odkud se později dostal na území Spojených států amerických. Tam si herecké uplatnění nalezl sice až po delší době, ale nakonec se mu podařilo prosadit jako oblíbenému herci a objevil se tak v mnoha amerických filmových produkcích.
Působil tak například ve snímku dalšího emigranta Miloše Formana Ragtime z roku 1981. Dále se objevil v seriálech Highlander a Highlander: The Raven a v roce 1998 se dokonce objevil ve filmu Ronin, kde hrál po boku takových hvězd jako Robert de Niro. Celkem si ve Spojených státech zahrál hned ve 44 filmech.

Nakonec se stejně vrátil domů
Ačkoliv se Jan Tříska v roce 1982 natrvalo usídlil v Los Angeles se svojí manželkou, českou herečkou Karlou Chadimovou, po Sametové revoluci se na čas vrátil do rodné země. V tomto období vznikly jedny z jeho nejvíce kultovních rolí. Pamatovat si ho tak můžeme jako legendární postavu učitele Igora Hnízda ze Svěrákova filmu Obecná škola. Tento snímek jemu i celému štábu přinesl nominaci na cenu Oscar za nejlepší cizojazyčný film.
Po revoluci tak Jan Tříska cestoval mezi svojí rodnou zemí a svým novým domovem v USA, kdy v obou zemích se stále věnoval aktivnímu herectví. Na 24. ročníku MFF Praha převzal 23. března 2017 ocenění Kristián za celoživotní přínos filmu. Téhož roku však tragicky zahynul po pádu z Karlova mostu v Praze během natáčení. Nehoda se udála 23. září 2017 a herec ve svých 80 letech zraněním podlehl o dva dny později. Celý národ tato bolestná zpráva zasáhla přímo do srdce.
Jan Tříska se dodnes řadí mezi jedny z nejúspěšnějších hereckých kapacit, které naše země kdy dala světu. Nejen, že se těšil vysoké oblibě u nás, ale byl vysoce uznávaným hercem i v zahraničí. S jeho tragickým odchodem jsme tak přišli o výjimečného muže, kterého si však stále můžeme připomínat skrze jeho nezapomenutelné snímky.
zdroje: csfd.cz, cs.wikipedia.org, lidovky.cz