Klasické stany jsou mrtvé. Češi vymysleli nový trend v kempování a celý svět nás začal kopírovat
Přišlo k nám léto a s ním i spousta hmyzu, tropické teploty a hlavně čas na pořádnou dovolenou. Možná patříte do té skupiny lidí, která namísto přímořských resortů preferuje skromnější formy trávení času mimo svůj domov. Třeba prostě rádi sbalíte stan a odjedete někam do přírody, kde jste obklopeni divočinou a minimálním množstvím dalších lidí. Pokud rádi stanujete, možná vás zaujme poslední trend, který se v České republice v poslední době výrazně rozšířil.
Léto je obdobím pekelných teplot, slunných dní, prázdnin ale hlavně zasloužených dovolených. Tyto teplé měsíce člověka přímo vyzývají k tomu, aby sis sbalil to nejpotřebnější a vyrazil si dáchnout někam, kde je alespoň na chvíli daleko od všech povinností, úkolů a zmatku všedních dní. Pokud navíc rádi stanujete, dost možná vás zaujme nový trend, který se v poslední době v České republice rozšířil. Tento způsob kempování má řadu výhod, ale je třeba zvážit některá pro a proti.
Stanování s výhledem pěkně z výšky
Pokud rádi vyrážíte na dovolenou někam do přírody, kde s pár vyvolenými dušemi rozbijete tábor a užíváte si okolní přírody, zbystřete. Dost možná vás totiž zaujme moderní trend, který se v poslední době rozšířil ve světě stanování. Jedná se o využívání takzvaných auto-stanů, neboli stanů, které umístíte na střechu svého auta.
Tento trend má kořeny mnohem hlouběji, než se na první pohled může zdát. První stany na motorová vozidla se objevily již během první světové války v tehdejší ČSSR. Vojáci tyto speciální konstrukce využívali v případě, že potřebovali někde rychle přenocovat, ale rozbíjení a balení klasického tábora bylo moc časově náročné.
Po válce se rozšířil fenomén obytných přívěsů a tak se od tohoto nápadu začalo upouštět. V průběhu 50. až 80. let ještě řada konstruktérů experimentovala s různými formami stanů na auta, avšak nikdy se výrazně nerozšířily. Uplynulo století od jeho vzniku a tento fenomén se však znovu dostává na světlo světa, avšak tentokrát v moderním kabátu, který je přístupný i široké veřejnosti.

Výhody a nevýhody oproti klasickým stanům?
Oproti klasickým formám stanování nabízí využívání auto-stanů řadu výhod. Mezi ně patří už jen skutečnost, že stanujete vysoko nad zemí. Nejen, že ráno po rozepnutí vchodu se vám naskytne pěkný výhled, ale nemusíte se potýkat s řadou problémů. Nemusíte si lámat hlavu s nepravidelným terénem, ranní rosou, ani žádnou drobnou havětí, která by vás mohla otravovat.
Ventilace v auto-stanu je navíc také lepší, než v tom klasickém. Vzhledem k tomu, že navíc stanujete nad zemí, nemusíte se bát nočních výkyvů teplot, kdy se u země mnohdy drží chlad. Kromě hmyzu vás v noci také nebude otravovat drobná zvěř, takže máte šanci zažít skutečně klidnou noc.
Tyto stany však mají i určité nevýhody. Nejvýraznější z nich je hlavně oproti klasickým stanům vysoká cena. Za takový auto-stan zaplatíte klidně i 50 tisíc korun, což není přístupné pro každého. Zároveň se musíte ujistit, že váš vůz je dostatečně velký a disponuje dostatečnou nosností. Zpravidla by měl stačit vůz typu Octavia Combi a větší.

Vhodné destinace na kempování v létě
Kam tedy vyrazit na letní kempování? V České republice existuje hned celá řada destinací, které rozhodně stojí za návštěvu. Pojďme se tedy podívat na některé z nich:
Vranovská pláž – Oblíbená letní destinace u Vranova nad Dyjí a asi nejoblíbenější místo u Vranovské přehrady. Tato lokalita nabízí hned 300 míst pro stany, 60 kempovacích míst s přístupnou elektřinou, ale i chatky s ledničkami a pohodlnými postelemi či penzion s příjemně vybavenými pokoji. Místo nabízí celou řadu služeb a vodních aktivit a navštívit můžete i krásnou okolní přírodu. Najdete zde i obchody s občerstvením a možností zakoupení plavek, pokud jste je zapomněli doma.
Camping Olšina – Camping Olšina je oblíbená destinace u Lipna nacházející se nedaleko Národního parku Šumava. Disponuje 100 místy pro stany a 120 kempovacími místy s dostupnou elektrickou zásuvkou. Kromě možnosti stanování můžete využít i přístupné chatky, pokud preferujete pohodlnější spánek se střechou nad hlavou. V místním obchodě lze nakoupit občerstvení a můžete navštívit i nedalekou restauraci. Okolní příroda je také k nezaplacení.
Kemp Keramika – Kemp Keramika se nachází na Plzeňsku u Hracholuské přehrady. Plocha o 30 tisících metrech čtverečních disponuje 200 místy pro stany a 30 místy pro kempování s dostupnou elektrickou přípojkou. Kromě stanů je možnost se ubytovat i v některé z chatek. Občerstvení v kempu disponuje stálým a denním menu. Zařízení kempu je lidovější, avšak někteří toto mohou preferovat. Užívat si můžete koupání v Hracholuské přehradě, či turistiku po okolní přírodě či památkách, jako jsou například ruiny hradu Buben.
zdroje: czechcamping.com, auto.cz, i-zurnal.cz