Pořád chrčelo a baterky polykalo rychlostí Otesánka v bufetu. Teď tahle „rachotina“ stojí desítky tisíc
Když jste ho zapnuli, vydával zvuk připomínající mixér na odchodu do důchodu. Mělo vlastní jazyk praskání, šumění a chrčení. A baterky? Ty mizely rychleji než bonbony na dětské oslavě. Přesto bylo považováno za technologický zázrak. Řeč je o kapesních kazetových přehrávačích, které v 80. a 90. letech nechyběly téměř v žádné domácnosti. A dnes? Zatímco tehdy stály pár stovek, dnes se některé modely prodávají za desetitisíce.
Walkmany, jak se jim obecně říkalo (i když šlo jen o značku firmy Sony), představovaly malou revoluci. Poprvé jste mohli vzít hudbu kamkoliv – do autobusu, na výlet nebo pod peřinu. S kvalitními sluchátky jste se cítili jako v koncertním sále, a i když šum byl stálým společníkem, nikoho to netrápilo.
Československé domácnosti si mohly vybrat mezi různými modely. Od domácích značek jako Tesla až po zahraniční „poklady“ z Tuzexu. Ti šťastnější měli přehrávače značek Sony, Aiwa nebo Panasonic, a jejich kamarádi je obdivovali jako technologické hrdiny.

Žrouti baterek s duší
Pokud jste chtěli poslouchat jednu kazetu, většinou to znamenalo i dvě nové baterky. Ty levnější modely byly doslova nenasytné – jejich spotřeba energie byla legendární. Ale už samotné vlastnictví přehrávače bylo symbolem stylu a pokroku.
Nechyběly ani typické neduhy: přetáčení kazety tužkou (protože přehrávač ji „sežral“), trhaný zvuk při vybité baterii nebo zadrhávající mechanismus. I tak ale přehrávače nabízely svobodu, kterou předtím nikdo nepoznal.
Některé typy měly dokonce zabudované rádio, ekvalizér nebo funkci autoreverse, která otočila kazetu automaticky. To bylo považováno za naprostý luxus a děti se předháněly, kdo má „lepší stroj“.
Hudební kazety samy o sobě byly malé poklady. Lidé si je pečlivě označovali, nahrávali si vlastní výběry a vyměňovali je jako moderní mixtapy. Mít přehrávač znamenalo být součástí komunity, která si hudbu užívala naplno a osobně.
Ze šrotu k pokladu
Zatímco ještě před 15 lety jste starý walkman mohli najít v krabici na půdě nebo mezi elektroodpadem, dnes za některé kousky zaplatíte víc než za nový smartphone. Sbírání retro elektroniky se stalo trendem. A walkmany jsou jeho srdcem.
Například modely Sony WM-2 nebo WM-DD9 se podle nabídek na online aukčních portálech prodávají i za více než 20 000 Kč – a to i bez originální krabičky. Důležitá je funkčnost, ale někdy stačí i design. Některé přehrávače se staly sběratelským snem díky svému vzhledu, barvě nebo limitovaným edicím.
Speciální sběratelskou hodnotu mají i přehrávače, které byly součástí popkultury – objevily se ve filmech, hudebních klipech nebo je propagovaly slavné osobnosti. I to dokáže výrazně zvednout cenu na trhu.
Zajímavostí je, že některé značky dnes dokonce vyrábějí repliky těchto přístrojů – ať už funkční, nebo jen jako stylový doplněk. Retro design je v kurzu, a kazetový přehrávač se tak může stát nejen prostředkem k poslechu hudby, ale i stylovým doplňkem, který zaujme na první pohled a vyjadřuje váš vztah k retro kultuře.

Jak poznat cenný model?
- Originální značka (Sony, Aiwa, Panasonic)
- Mechanický stav: funkční motorek, čisté hlavy, nehlučný chod
- Původní obal, návod, sluchátka (vzácné!)
- Speciální edice nebo raritní barvy (např. tyrkysová, červená metalíza)
Vzpomínky, které hrají dál
Mnozí si své walkmany nechali dodnes – nejen jako technický suvenýr, ale jako most do dětství. Poslech kazety s oblíbenou písničkou měl zvláštní kouzlo. Kazeta šustila, museli jste ji ručně otáčet a občas oprášit, ale právě to dělalo zážitek osobním.
Zajímavostí je, že dnes vznikají moderní kazetové přehrávače s bluetooth výstupem – retro vzhled, ale současné technologie. I to svědčí o tom, že kazety i walkmany mají své místo i v digitálním věku.
Ať už jste měli přehrávač značky Tesla, nebo jste si přivezli kousek z Japonska, dnes může mít větší cenu, než jste si kdy mysleli. Tak se zkuste podívat do krabic, na půdu nebo do zásuvky s elektronikou – třeba tam na vás čeká poklad, který kdysi „chrčel“ a dnes může překvapit svou sběratelskou hodnotou.