Tisíce Čechů v slzách: Smutná zpráva o Václavu Neckářovi před chvílí zasáhla celý národ
81letý Václav Neckář, kterého všichni znají jako nesmělého Miloše z „Ostře sledovaných vlaků“, znovu bojuje se zdravím. Zpěvák, jenž dokázal okouzlit celé generace písničkami jako „Lékořice“ nebo „Stín katedrál“, letos opět pocítil, jak křehké může být lidské zdraví. Přestože statečně nastupuje na pódia a nevzdává se koncertování, jeho organismus už nestíhá tempo, které si sám určuje.
Fanoušci napjatě sledují každou zprávu o svém oblíbenci, který kdysi tvořil legendární trio Golden Kids. Po letech od devastující mozkové příhody přichází další zdravotní komplikace.
Kluk z hor, který dobyl svět
Po čtyřech neúspěšných pokusech na DAMU skončil Václav v mosteckém divadle. Právě tam si ho všiml Jiří Menzel, který hledal tvář pro svůj budoucí oscarový film. Menzel si všiml mladíka při divadelním představení a okamžitě věděl, že tohle je Miloš Hrma, kterého shání. Role nesmělého železničáře v „Ostře sledovaných vlacích“ se stala Neckářovou vstupenkou do světa českého filmu.
Kuriózní je, že Neckář s Menzelem vypadali skoro jako bratři. Podobnost byla tak výrazná, že zpěvák někdy dokonce daboval režiséra v postsynchronech, protože měli takřka identické hlasy.
Od cirkusu k opeře
Talent měl Václav v genech. Jeho otec jako mladík utekl z rodné Jihlavy rovnou do cirkusu, kde se stal akrobatem a tanečníkem. Později podle ČSFD působil u legendárního choreografa Saši Machova a dokonce i v Osvobozeném divadle, takže umělecká atmosféra byla v rodině Neckářů denním chlebem.

Malý Václav začínal už jako školák v operních představeních ústeckého divadla. Dirigent orchestru si všiml jeho talentu a obsazoval ho do dětských rolí. Zlaté časy skončily s mutací, ale láska k hudbě zůstala. Poslouchal rokenrol, trénoval na klavír a snil o tom, že jednou zazáří jako sólový zpěvák.
Cesta přes Plzeň do Prahy
V roce 1964 přešel Václav do plzeňského divadla Alfa. Tam se poprvé potkal s Martou Kubišovou, aniž tušil, že spolu jednou vytvoří legendární Golden Kids. V západních Čechách také nazpíval první písničky pro rozhlas a brzy se dostal i do pražského studia.
Hity jako „Lékořice“, „Hříbě“ nebo „Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě“ začaly bodovat v hitparádách. Mladý zpěvák si rychle získával oblibu a v roce 1965 s ním proto podepsal smlouvu ředitel pražského divadla Rokoko.
Trio, které roztančilo republiku
V Rokoku se sešli Václav, Marta Kubišová a Helena Vondráčková, kteří společně vytvořili Golden Kids. Lidé napříč republikou si je zamilovali, ale po patnácti měsících museli skončit kvůli politickému pronásledování Marty Kubišové.
Po konci Golden Kids se Václav s bratrem Janem věnoval skupině Bacily. Nazpíval desítky nezapomenutelných písniček, které dodnes znají nazpaměť celé generace Čechů a Slováků. Devadesátá léta už nebyla tak růžová. Neckář bojoval s uměleckým útlumem, nedokázal přijít s novými alby a měl problémy s životosprávou. Dokonce se neúspěšně pokusil obnovit Golden Kids.

Zpěvák, který se učil znovu mluvit
V listopadu 2002 se Václavův život obrátil naruby. Mozková mrtvice ho srazila na kolena a poškodila mu hlasové centrum, musel se proto znovu učit mluvit. Následovala dlouhá rehabilitace plná bolesti a pochybností, ale Neckář se nevzdal. Postupně se vracel na pódia, byť už nikdy nedosáhl původní formy.
Dnes, ve svých 81 letech, se Václav pořád snaží žít naplno. Letos v lednu dokonce zazpíval na tiskové konferenci a vypadal spokojeně. Jenže když si nedávno troufnul na tři koncerty za sebou na Slovensku, jeho tělo mu připomnělo, že už se musí šetřit. „Bylo šílený počasí, což mě ještě víc vyčerpalo, a jen co jsem se vrátil domů, mám problémy s hybností ruky a nohy,“ přiznal otevřeně v rozhovoru pro Aha!.
Kvůli současným problémům dokonce musel zrušit účast na pohřbu skladatele Vomáčky, který mu napsal legendární „Lékořici“.
Zdroje: csfd.cz, tn.nova.cz, zena.aktualne.cz