Celé Česko oněmělo: Oblíbený herec zemřel jen 12 dní po premiéře. Osudnou se mu stala Bratislava
Filmové natáčení není záležitost na pár dní. Většinou je to běh na delší trať: od první klapky až po premiéru může uběhnout celá řada měsíců. A někdy se stane, že některý aktér zemře krátce po dokončení filmu, anebo ještě hůř – dřív, než tvůrci stačí film dotočit.
Taková událost bývá pro filmový štáb velmi bolestná, a přesto musí točit dál. Mají smlouvy, termíny nebo přesně stanovené rozpočty. Filmaři se mohou ocitnout před těžkým rozhodováním: pokud zemřel herec v průběhu natáčení, mají několik možností. Scény mohou natočit znovu s jiným hercem, použít dvojníka, anebo zachovat původní záběry jako poctu danému herci a pozměnit scénář. Pro diváky bývá tato situace dojemná, obzvláště když si uvědomí, že sledují poslední roli zesnulého umělce.
Omlouvá je jenom smrt…
Tyto případy nám občas připomenou fakt, který ve světě plném iluzí někdy opomínáme: že za každým filmem stojí skuteční lidé. A že mnozí z nich natáčejí i ve svých nejtěžších životních chvílích, neboť je k filmování váže smluvní povinnost a také zodpovědnost. A to ať jde o naše herce nebo slavné hollywoodské hvězdy.
Ti všichni jsou tváří i duší každého filmu a jejich výkony se navždy uchovávají ve filmu. Proto nemohou zklamat. Jediné, co je omlouvá, je těžká nemoc nebo smrt. Většinou se to říká jen tak z legrace, ale v mnohých případech to, bohužel, byla pravda.
Ti, kteří své filmy nedotočili…
Brandon Lee, jehož otcem byl Bruce Lee, legendární herec a mistr bojových umění, zemřel ve svých 28 letech. Byl smrtelně zraněn při natáčení filmu Vrána v roce 1993. Tehdy došlo k nešťastné nehodě se zbraní, která měla být jen rekvizitou. Zbytek filmu byl dokončen pomocí dublérů a digitálních triků.

Herec Paul Walker, známý zejména jako Brian O’Conner ze série Rychle a zběsile, tragicky zemřel ve věku 40 let při autonehodě v Kalifornii. Stalo se to v době, když se natáčel sedmý díl jmenovaného seriálu. Zbytek filmu dokončili Walkerovi bratři a také pomohly digitální efekty. Tohle se ovšem neděje pouze v cizině, ale i u nás.
Čeští herci, kteří odešli příliš brzy
V roce 1980 spatřila světlo světa česká hudební komedie s názvem Trhák. Režíroval ji Zdeněk Podskalský a autory scénáře byli Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. Role byly rozdány předním československým hercům i zpěvákům.
Za všechny jmenujme alespoň Juraje Kukuru, Hanu Zagorovou, Waldemara Matušku, Josefa Abrháma, Jiřího Korna, Jiřího Schelingera, Václava Lohniského, Petra Čepka, Rudolfa Hrušínského, Stellu Zázvorkovou a celou řadu dalších. A představte si, že v souvislosti s tímto filmem odešli dva naši umělci. Jeden zemřel při natáčení, druhý 12 dní po premiéře.
Václav Lohniský, herec a režisér
Tím prvním byl skvělý český herec a také režisér Václav Lohniský. Jeho smrt v roce 1980 znamenala náhlý a bolestný odchod jednoho z nejcharismatičtějších českých herců své generace. Pokud si ho nedokážete vybavit ve filmu Trhák, představte si psychiatra Chocholouška, který po zřízencích střílel tarasnicí starého Mařánka. Anebo úlisného šprta a šplhouna Hujera. Ve kterých filmech to bylo, není jistě nutné dodávat.
V Trháku měl Lohniský ztvárnit postavu zedníka Merunky. Natočil jen jednu scénu a krátce nato zemřel na infarkt při natáčení filmu Krakonoš a lyžníci. Infarkt to byl už třetí a když herec vydechl naposledy, byl s ním Zdeněk Troška, tehdy coby jeho asistent.
Lohniský padl jako podťatý. „Na tom filmu se sešlo vše, co je pro filmaře nepřítelem. Sníh, děti a zvířata. Od té doby točím jen letní filmy,“ prozradil Troška s tím, že smrt oblíbeného herce navodila při zbytku natáčení velice ponurou atmosféru. Zbytek scén ve filmu Trhák byl dotočen s dvojníkem, který byl záměrně snímán pouze zezadu.
Zpěvák a herec Jiří Schelinger
Tento populární rocker s citlivou duší si ve filmu Trhák rovněž zahrál, i když jen ve vedlejší roli. Zemřel 12 dní po premiéře tohoto filmu a krátce po oslavě třicátých narozenin. A to za dosud ne zcela objasněných okolností skokem z bratislavského Starého mostu do Dunaje.
O tom, jak to ve skutečnosti bylo, se dodnes spekuluje. Hovořilo se o úkladné vraždě Státní bezpečností, o předstírané smrti a pokusu o emigraci, ale vznikaly i další dohady. Jisté je, že jeho smrt zasáhla nejen hudební scénu, ale i filmové prostředí, přestože šlo o jeho první a poslední filmové vystoupení.
Film Trhák tak nese nejen komediální a muzikálový náboj, ale i tichou vzpomínku na dva umělce, kteří už nestihli sledovat jeho úspěch. I takhle dokáže osud někdy zamíchat své karty.