Ani Janžurová, ani Holubová. Češi právě hlasovali a tohle je nejoblíbenější česká herečka
V ikonické vánočním příběhu se proměnila v pohádkovou hrdinku, která každoročně rozdává radost a štěstí. Na plátně zkrášlila romantické komedie, historické příběhy i vážné filmy. Nepřehlédnutelná svým jemným hereckým stylem, přirozeným půvabem a výrazem, který v divákovi zasel pocit, že před ním stojí někdo, koho zná léta.
Během kariéry přešla od princezen k hlubokým charakterním rolím, za což si vysloužila národní uznání, ocenění i milióny diváckých srdcí. A byť její herecká i životní cesta skončily, stále se drží na první příčce nejoblíbenější české herečky. Víte, o koho jde?
Herečka našich srdcí
Její kariéra začala už na konzervatoři v Brně, kdy excelovala v roli Barunky v adaptaci Babičky Antonína Moskalyka. Její opravdový průlom ale přišel o dva roky později – tehdy dostala roli obyčejné dívky, ze které se stane princezna v pohádce, na kterou se těšíme každé Vánoce. Snímkem Tři oříšky pro Popelku si Libuše Šafránková získala srdce nejenom milionů diváků, ale i filmových tvůrců, kteří jí začali hojně obsazovat a její kariéra vystřelila do závratných výšin.
Kromě popelky následovaly i další princeznovské role, například ve filmech Večernice, Malá mořská víla nebo Třetí princ. Odehrála kolem 150 filmů, seriálů a pohádek a stovky divadelních představení, včetně významných angažmá v Činoherním klubu. Za celoživotní dílo jí byl udělen Řád Za zásluhy I. stupně.
Ikonické role
Kromě pohádek Šafránková vynikala i „obyčejných“ rolích do kterých uměla vnést svůj neobyčejný šarm. Příkladem může být Vrchní, prchni, kde si zahrála po boku svého budoucího manžela Josefa Abrháma nebo Slavnosti sněženek. Přišly ale i hlubší postavy, ze kterých vyčnívá zejména Julie v oscarovém filmu Kolja, za niž získala Českého lva.

Na paty jí šlape současná herecká kráska
Druhé místo v žebříčku československé filmové databáze zaujímá Aňa Geislerová, jedna z nejvíce obsazovaných a oceňovaných českých hereček. Své herecké začátky odstartovala těžkým filmem Requiem pro panenku, v němž hrála už v 15 letech. Za role ve filmech Návrat idiota, Želary (který vyhrál Oscara za nejlepší cizojazyčný film) nebo Štěstí získala více než pět Českých lvů.
A nelze opomenout ani její roli v mezinárodním snímku Anthropoid, kde zářila po boku slavných zahraničních kolegů Cilliana Murphyho a Jamieho Dornana. Díky tomu je jednou z mála českých hereček, které se prosadily i za hranicemi, a právem ji mnozí považují za současnou první dámu domácího filmu.
Ikonické herečky v žebříčku
Další v pořadí je nestárnoucí legenda Iva Janžurová, která už desetiletí dokazuje, že charisma a komediální i dramatický talent mohou jít ruku v ruce. Zahrála si v desítkách filmů a divadelních her, její výkony ve filmech jako Petrolejové lampy nebo Marečku, podejte mi pero! patří ke zlatému fondu české kinematografie. Její obrovská škála výrazových prostředků i schopnost zahrát silnou, zranitelnou i ztřeštěnou ženu z ní udělaly opravdovou ikonu.
Na čtvrté příčce figuruje Tatiana Dyková, dříve Vilhelmová, která zazářila ve filmech jako Štěstí, Jedna ruka netleská nebo Samotáři. Její přirozenost, drzost i schopnost být obyčejnou holkou a zároveň femme fatale z ní udělaly miláčka filmařů i diváků. A pětici nejoblíbenějších hereček uzavírá Eva Holubová, žena s nezaměnitelným hlasem a charismatem.
Známá je především svými komediálními rolemi, ať už v oblíbeném Pelíškách, Účastnících zájezdu, nebo v komedii Líbáš jako Bůh. Dokáže však diváka nejen rozesmát, ale i rozplakat. Její ochota otevřeně mluvit o svých slabostech i osobních bojích a schopnost přetavit životní zkušenosti do hereckého projevu z ní činí mimořádně silnou a opravdovou hereckou osobnost.
Závěrem
České herečky nabízí nepřeberné bohatství talentu, ale právě Libuše Šafránková dokázala svou autentičností a přirozeným půvabem uchvátit celý národ. Aňa Geislerová jako její právoplatná nástupkyně pokračuje v tradici nejen kvalitou, ale i schopností oslovit diváka doma i v zahraničí. A vy, milí čtenáři – koho máte na vašem osobním žebříčku nejvýše?
Zdroje: cs.wikipedia.org, csfd.cz