Meteorologové si lámou hlavu: Tlakový hřeben nad Českem sílí. Je to jen ticho před bouří
V posledních dnech panuje nezvyklé ticho. Obloha jako by se uklidnila, větve stromů se sotva pohnou a vzduch je podivně napjatý. Lidé se ptají, jestli je to jen přechodné, nebo jestli se schyluje k něčemu většímu. Meteorologové sledují vývoj s nejvyšší pozorností, ale i ti zatím váhají s jasnou odpovědí. Zatím víme jen jedno: něco přichází. Může to být nenápadné, může to být velké. Možná nás to mine, možná nás to zasáhne naplno. Ale podle všeho už nezbývá mnoho času. A proto je lepší být připraven než překvapen.
K čemu se schyluje? Zažíváme zvláštní klid, který může být jen tichým předvojem něčeho většího. Teploty v uplynulých dnech lámaly rekordy – například v Plzni naměřili přes 36 stupňů, v některých místech se asfalt začal roztékat a silnice musely být uzavírány. Lidé hledali stín, přístřeší i alespoň náznak ochlazení. Ale to největší horko možná teprve přijde.
Podle meteorologických modelů se v evropském prostoru formuje nový tlakový hřeben, který by mohl během několika dní nasměrovat do střední Evropy další příval horkého vzduchu z jihu. Zatím se hovoří o období mezi 10. a 13. červencem, ale termín i intenzita nejsou jisté. Některé předpovědi ukazují návrat teplot nad 35 °C, jiné dokonce naznačují, že by horko mohlo trvat déle než předchozí vlna.
Meteorologové upozorňují, že situace je velmi proměnlivá. Vysoké teploty mohou být navíc doprovázeny přeháňkami nebo bouřkami, které bude těžké přesně lokalizovat. Nejde tak jen o horko samotné, ale i o kombinaci extrémních jevů, které mohou výrazně ovlivnit zdraví, infrastrukturu i náladu lidí.
„Nevíme, jak dlouho potrvá. Nevíme, kde udeří nejsilněji. Ale víme, že přijde.“
– říká známý český meteorolog.

Proměnlivost, která mate i odborníky
Velmi teplé počasí z počátku července na chvíli přerušila studená fronta, která přinesla krátkodobé ochlazení a místy i bouřky. Teď se ale zdá, že se karta znovu obrací. Meteorologové varují, že se na Česko žene další vlna veder – ačkoliv přesně zatím netuší, jak silná bude. „Během příštího týdne, přibližně od středy, by se mělo začít u nás opět oteplovat. Na tomto scénáři je víceméně již mezi modely shoda. Na čem ale shoda zatím není, je to, jak teplý vzduch se k nám dostane,“ uvedli meteorologové.
Nejistotu ukazuje i graf teploty ve výšce zhruba 1 450 metrů nad mořem nad oblastí Prahy. Jednotlivé křivky modelových předpovědí se výrazně rozcházejí – zatímco některé varianty ukazují návrat tropických dnů a sobotu s teplotami až 35 °C, jiné zůstávají výrazně střízlivější. Růžová křivka tzv. deterministického modelu je jednou z nejteplejších, ale meteorologové zároveň upozorňují, že se jedná o méně pravděpodobný scénář. „Oteplovat se během příštího týdne začne s vysokou pravděpodobností, ale jak moc, to teď není jisté,“ shrnují odborníci. Moderní technologie nám sice umožňují zobrazovat data do detailu, ale jak sami připomínají: v meteorologii hraje nejistota a pravděpodobnost stále zásadní roli, co se extrémního horka týče.
Na co si dát pozor?
Když se teploty šplhají ke 30 °C a výš, je dobré změnit rytmus dne a věnovat větší pozornost tělu. Vyhněte se pobytu na přímém slunci mezi 11. a 16. hodinou, omezte fyzickou námahu a dopřejte si pravidelné přestávky. Únava, závrať nebo tlak v hlavě mohou být prvními varovnými signály přehřátí – v takovém případě se ihned přesuňte do stínu a pijte. Ideální je čistá, mírně chladná voda. Slazené a kofeinové nápoje tělo zatěžují, alkohol odvádí tekutiny. Pokud nemáte klimatizaci, větrejte jen ráno a večer. Přes den zatemněte okna a pomozte si vlhkým ručníkem přes rám nebo větrák namířený na misku s ledem. Doma volte volné, světlé oblečení, chraňte si hlavu a pokožku.

Nezapomínejte ani na děti a seniory – jsou nejzranitelnější. Ujistěte se, že mají dostatek vody, a nikdy je nenechávejte v zaparkovaném autě. Totéž platí pro zvířata. Těm je potřeba zajistit stín, vodu a chladné místo na podlaze. Krátké osvěžení tlapek nebo bříška vlažnou vodou uleví i bez šoku z ledové vody. Pamatujte: vedro není jen nepříjemné, může být nebezpečné. Klíčem je prevence. Všímejte si detailů – i obyčejná miska s vodou navíc, otevřené okno ve správný čas nebo krátká pauza ve stínu mohou výrazně zlepšit, jak se během horkých dní cítíte.