Kvíz: Šlape vám paměť jako švýcarské hodinky? 10/10 zvládne jen ten, kdo nechodil do kina, ale do biografu
Abychom trochu prostřídali kvízová témata, zkusíme tentokrát vaši paměť otestovat na kinematografii. Do kvízu jsme zařadili otázky, které se budou týkat filmů doslova zlaté éry: 30. až 50. let minulého století.
Filmy z uvedeného období představují jedinečnou kapitolu české kinematografie. Je to doba, kdy se rodily první filmové legendy, formoval se národní jazyk a stříbrné filmové plátno se stalo jak únikem z reality, tak i odrazem společnosti. Byla to éra, kdy se do kin chodilo ve svátečním oblečení a film se stal kulturním fenoménem.
Zlatá éra československého filmu
Třicátá léta dvacátého století přinesla první zvukové filmy a s nimi i rozmach různých žánrů: komedií, hudebních filmů a romantických i psychologických příběhů. Čtyřicátá léta pak byla poznamenána válkou a okupací, ale i v těchto velice těžkých časech vznikaly snímky, které dodnes patří k pokladům české kinematografie. Padesátá léta přinesla do kinematografie ideologický tlak, ale zároveň i vznik Barrandova jako filmového giganta.

Tohle období není jenom nostalgickým výletem do minulosti; herecké umění a filmové řemeslo měly svůj styl, který ovlivnil celé generace diváků i tvůrců. Ať jde o prvorepublikové komedie, válečná melodramata či budovatelské snímky. Každý film této éry má svůj příběh a své místo v dějinách kinematografie.
Kouzlo starých filmů
V době, kdy se v pražských ulicích ozývalo cinkání tramvají, po kavárnách se vedly debaty o literatuře, divadle i politice, zrodilo se cosi, co přežívalo generace: československý film. Třicátá až padesátá léta byla pro naši kinematografii obdobím velice zásadním. Tehdy vznikaly snímky, které se zapsaly jak do kulturní historie, tak i do srdcí diváků. A my se na ně dodnes díváme s úsměvem i nostalgií.
Herecké osobnosti jako Vlasta Burian, Oldřich Nový, Adina Mandlová, Lída Baarová, Jindřich Plachta, Jaroslav Marvan, Nataša Gollová či Theodor Pištěk a filmy, v nichž se objevili, získaly punc výjimečnosti.
Autorský text