Tuhle zvláštní věc na stropě jsme mívali všichni. Dnes za ni nabízejí skoro 200 tisíc
Další poklad z půdy nebo přímo z vašeho obýváku? Možná ano. Lustry z minulého století se dnes prodávají i za několik desítek tisíc korun. Na první pohled mohou působit obyčejně, ale sběratelé a milovníci designu je považují za skutečný skvost. Jejich hodnota vás může příjemně překvapit.
Styly populární v minulém století se opět vrací do módy. Nejinak je tomu i u lustrů. Stylové kousky pocházející z období od 50. do 80. let se opět stávají moderními. Jsou symbolem doby, která milovala tvarovou hravost, originalitu i odvahu.
Každé období mělo své typické představitele lustrů
Každé historické období je spojeno s jinou módou, vkusem i designem. Zatímco v 50. letech byly součástí lustrů mosazné detaily a skleněná stínidla, v 60. letech byl populární spíše takzvaný bruselský styl. Ten je spojován s geometrií, ikonickými tvary, ale i materiály jako je chrom nebo opálové sklo. V následujících letech umělci začali experimentovat s plasty a barevnými akcenty. V 80. letech se design lustrů vracel zpět k robustnějším formám a kombinaci kovu a kouřového skla.
Zachovalé lustry mají cenu až 200 000 Kč
Jedním z lustrů, za který jeho majitelé mohou získat téměř 200 000 Kč, je například dvoupatrový porcelánový lustr pocházející z 50. let minulého století. O ceně rozhoduje stav svítidla, detaily a také funkčnost. Lustry bez poškození a prasklin, které pocházejí z poloviny minulého století může za vysokou cenu prodat téměř každý.
Nejeden sběratel rád nostalgicky vzpomíná na své dětství či staré kavárny, ve kterých byly takové lustry umístěny. Každý kus je navíc často ručně vyráběný originál. Díky tomu jde o unikát, který ve sbírce nenajdete dvakrát.

Některé firmy se v Československu na lustry specializovaly
Lustry byly svého času velmi populární a doma je měla každá rodina z vyšší i střední vrstvy. A tak se i v Československu objevilo několik ikonických značek, které se specializovaly na výrobu lustrů a svítidel. Jednou z nich, která fungovala až do 90. let, bylo výrobní družstvo NAPAKO. Typické modely, navrhované například designéry Josefem Hůrkou a Josefem Marou, spojovaly sklo, kov a plast. NAPAKO se proslavilo zejména funkcionalistickými a bruselskými svítidly.
Výraznými barvami i tvary lustrů se v 70. a 80. letech stal známý také národní podnik Osvětlovací sklo Valašské Meziříčí. Ten vyráběl ikonické lampy z opálového skla. I ty dnes můžete prodat za několik desítek tisíc korun.
Chalupáři měli doma modely z 60. let
Lustry byly v minulosti nedílnou součástí mnoha domácností. A to nejen v bytech, ale také na chalupách. S typickými modely z 60. a 70. let se můžete potkat v seriálu Chalupáři. Typické skleněné či kovové lustry s jednoduchými stínidly jsou například umístěny v domě Evžena Humla. Na klasická závěsná svítidla i retro lustry ze skla a kovu často s opálovým stínítkem se můžete podívat i ve filmu Marečku, podejte mi pero!. Protože se jedná o kultovní komedii, zároveň se i pobavíte.

Některé domácnosti jsou plné starožitných či retro předmětů, o jejichž hodnotě jejich majitelé často nemají ani ponětí. Pokud doma máte staré lustry, na které jen sedá prach, zjistěte si jejich hodnotu. Možná vás překvapí, že za ně budete nejen od sběratelů moci získat až několik desítek tisíc korun.