Češi to mají na nočním stolku, jako by se nechumelilo. Vzniká z toho ale aromatická past na plíce
Večerní rituál mnoha Čechů zahrnuje vytvoření příjemné atmosféry v ložnici pomocí vonných doplňků. Silně vonící difuzéry, parfémované dekorace nebo aromatické produkty dokážou vytvořit relaxační prostředí pro usínání. Jenže to, co voní jako levandule či vanilka, může být ve skutečnosti koktejl chemikálií.
Po měsících používání se z útulné ložnice stává past na dýchací systém. Viníkem je překvapivě běžný předmět. Prodejci hlásí rekordní tržby vonných produktů, sociální sítě zaplavují fotky dokonale nastylizovaných večerních rituálů. Jenže za těmi krásnými obrázky se skrývá realita, kterou řeší málokdo. Vonné svíčky zvládnou ložnici proměnit v chemickou laboratoř.

Na první pohled nevinná večerní radost
V českých domácnostech hoří každý večer statisíce vonných svíček. Jenže už téměř nikdo z nás neví, co se děje se vzduchem v místnosti, když tam osm hodin spíte se zapálenou či čerstvě uhašenou svíčkou.
Běžná vonná svíčka z obchoďáku obsahuje parafínový vosk neboli odpad z ropných rafinérií. Když hoří, chová se podobně jako miniaturní dieselový motor. Vypouští do vzduchu saze a další látky, které rozhodně nechcete mít v plicích. Irští výzkumníci nedávno spočítali něco znepokojivého. Koncentrace škodlivých částic ve špatně větrané místnosti může vystoupat až patnáctkrát výš, než doporučuje Světová zdravotnická organizace.
Chemická bomba v krásném obalu
Co vlastně dýcháme, když si užíváme relaxační večer se svíčkou? U těch obyčejných kousků jsou to ftaláty, látky, u kterých pediatři varují před jejich používáním v dětských pokojích. Další v pořadí jsou těkavé organické sloučeniny. Benzen se přidává kvůli vůni, ale jeho pravidelné vdechování může způsobit problémy, stejně jako toluen.
Když romantika škodí zdraví
Prodejci milují slova jako relaxační, uklidňující nebo antistresové. Realita ale vypadá jinak, a to zejména v zimních měsících. V tomto období máme zavřená okna, topení na plný výkon a minimální výměnu vzduchu. Toxické látky se pak v místnosti hromadí rychlostí blesku. Nejhorší chvíle přichází v momentě uhašení svíčky. Kouř ze zhasnutého knotu obsahuje koncentrovanou porci všech škodliváků najednou.
Varovné signály, které přehlížíme
Symptomy přiotrávení ze svíček jsou zrádné. Přicházejí pomalu a mnoho lidí je většinou přiřadí k něčemu jinému. Bolest hlavy připíšete stresu v práci, podráždění očí alergii na pyl, problémy se spánkem životnímu tempu. Zkuste si ale jeden týden usínat v ložnici bez svíček. Nejen, že se snáze spí, ale ráno se tělo cítí svěží a během dne nemá pocit, jako by mu někdo nasypal písek do očí.
Není třeba se svíček vzdávat úplně. Rozhodně se ale detailněji soustřeďte na to, kterou si vyberete. Skvělé jsou svíčky z včelího vosku, ty do vzduchu nevypouští prakticky žádné toxické látky a navíc krásně přirozeně voní. Sójové svíčky představují dobrý kompromis. Jsou levnější než včelí vosk, ale pořád mnohem bezpečnější než parafínové verze. Hoří pomaleji, déle a vyprodukují minimální množství sazí.
Cena o kvalitě taktéž něco napovídá. Skutečně kvalitní svíčka nemůže stát padesát korun. Včelí vosk a přírodní esenciální oleje jsou drahé suroviny. Levná svíčka je tak téměř jistě chemický koktejl.

Bezpečné alternativy pro milovníky vůní
Místo svíček si do místnosti, ve které spíte, pořiďte difuzér s přírodními esenciálními oleji nebo sušené byliny v látkovém sáčku. Ty umístěte pod polštář nebo na noční stolek, kde vám budou krásně vonět pod nos i usnadňovat relaxaci. Levandule, rozmarýn nebo mateřídouška voní tak akorát jemně a neprodukují žádné toxiny.
Pokud se přeci jen nechcete vzdát svíček, nezapomeňte si před ulehnutím do postele pořádně vyvětrat. A při pálení mějte ideálně pootevřené okno nebo aspoň otevřené dveře do jiné místnosti. Svíčku navíc nikdy nehaste foukáním. Raději použijte speciální zhášedlo nebo alespoň víčko od sklenice. Předejdete tak největší produkci kouře.