Zpoza hranic se šíří děsivé varování a 38 extrémních hlášení. Češi, bacha, tohle může dorazit i k nám
Ještě odpoledne lidé sekali trávu, větrali byty nebo se zdravili se sousedy na ulici. Bylo horko, ale klid, jenže během několika málo minut se všechno změnilo. Obloha potemněla, vítr nabral sílu a přehnal se přes východ Slovenska jako rozzuřený obr. Lidé se najednou ocitli v situaci, jakou znají spíš z dramatických filmů než z běžného života.
Slovensko má za sebou večer, na který nikdo jen tak nezapomene. Během pouhých deseti minut se východ země ocitl v sevření supercely – rotující bouře, která brala střechy, lámala staleté lípy a zanechala desetitisíce lidí bez elektřiny i vody. Ještě kolem poledne se všichni schovávali před tropickým žárem, ale krátce po páté hodině odpolední se nebe zatmělo a vzduch se rozvibroval hrozivým duněním.
„Najednou přišla tma, jakoby někdo zatáhl obrovskou oponu, a pak to začalo hučet. Okna praskala a my – dospělí, děti i náš pes – jsme se schovali do koupelny. Trvalo to pár minut, ale připadalo mi to jako celá věčnost,“ popisuje obyvatelka Prešova Martina K.

38 mimořádných situací
Ministerstvo vnitra potvrdilo 38 vyhlášených mimořádných situací ve dvou krajích. Zatímco meteorologové z SHMÚ varovali před extrémními srážkami, hydrologové vyhlásili v některých okresech první i druhý stupeň povodňové aktivity. V obci Svinia museli hasiči posilovat hráze na potoce Malá Svinka, aby zabránili protržení a bleskovým záplavám. Mezi nejpostiženější oblasti se zařadila Gelnica v Košickém kraji, kde úřady evidovaly sedm obcí s vyhlášenou mimořádnou situací. Vítr zde dosahoval rychlosti přes 90 km/h a připomínal spíš malé tornádo než běžnou letní bouřku.
Zasažen byl i Prešov, kdy město přišlo o střechy na úřadu práce a jednom z bytových domů, dopravu ochromily spadlé stromy a místní MHD se zastavila. Lidé se museli ukrývat, někteří dokonce hlásili popraskaná okna či zatopené sklepy. V Mníšku nad Hnilcem zaznamenali obyvatelé zkázu zahrad a přerušené vedení vysokého napětí. Celé čtvrti zůstaly bez elektřiny. Pomoc zajišťují hasiči a energetici, kteří pracují v nepřetržitém režimu.
V Hanušovcích nad Topľou padla za oběť památka – stará sušárna léčivých bylin z roku 1923, zapsaná jako národní kulturní památka. Místní ji považovali za symbol krajiny. Teď zůstaly jen trosky, které připomínají, jak rychle se může vše změnit. Majitel, poslanec Alojz Hlina, slíbil, že ji navzdory devastaci nechá znovu postavit. Na jihu Slovenska ve Veľkém Krtíši zasáhlo město krupobití. Kroupy o velikosti tří centimetrů poničily vinohrady i střechy domů. Místní zemědělci odhadují škody na stovky tisíc eur.
Jak se chránit při extrémním počasí
Při podobně silných bouřích a větrných smrštích je nejdůležitější nepodcenit přípravu. Doma byste měli zavřít a zabezpečit všechna okna a dveře, ideálně je také zablokovat a odpojit důležitou elektroniku ze zásuvek. Vše, co se nachází na balkoně nebo na zahradě a mohlo by se větrem zvednout, je dobré uklidit nebo upevnit. Auto rozhodně neparkujte pod stromy, ani v blízkosti starých domů a nestabilních fasád – padající větve nebo uvolněné kusy omítky ho mohou snadno poškodit. Pokud máte možnost, dejte vozidlo do garáže nebo pod přístřešek, který je pevně ukotvený.

Připravte si malý nouzový balíček, ve kterém budete mít baterku, nabitý powerbank, pitnou vodu, základní léky a kopie důležitých dokladů. V případě výpadku proudu nebo evakuace vám to může ušetřit spoustu starostí. Sledujte výstrahy meteorologů a mějte zapnuté notifikace v telefonu, případně si nalaďte rádio. Během samotné bouře se držte dál od oken, nejlépe v místnosti bez skleněných ploch. A po odeznění nebezpečí nevstupujte zbytečně pod poškozené střechy, hrozí, že spadnou později. Přírodní živel neovlivníme, ale s trochou obezřetnosti můžeme výrazně snížit riziko zranění i škod.
Lidé drží spolu
Bez proudu a bez střechy, ale ne bez naděje. Dobrovolní hasiči rozvážejí vodu a elektrocentrály, sousedé se dělí o generátory. Sociální sítě zaplavily nabídky ubytování pro rodiny, které přišly o domov. Solidarita se ukázala být nejsilnějším větrem, který teď vane napříč Slovenskem.
“Zůstaňme ve střehu, pomáhejme si a pamatujme, že i když příroda udeří, lidské srdce dokáže postavit nové střechy i mosty – a možná i něco lepšího, než co stálo předtím”.
Zdroje: novinky.cz, idnes.cz, tn.nova.cz