Dnes večer se v Česku zastaví čas. ČT1 nasadí filmovou perlu s Hrušínským, kterou chce vidět každý
Rudolfa Hrušínského si většina z nás pravděpodobně spojuje s kultovními filmy jako Spalovač mrtvol, Skřivánci na niti či Tři veteráni. Někteří z nás možná občas zapomínají na jeden skvělý snímek z dob konce socialismu, který patří mezi ty nejkrásnější filmy, ve kterých kdy tento skvělý herec účinkoval. Snímek vycházející ze známé knihy přitom patří mezi špičku v československé kinematografii. Dnes večer nám tento snímek přináší stanice ČT1.
Rudolf Hrušínský byl bezesporu jedním z nejlepších herců, kteří se v našich končinách kdy narodili. Měl neuvěřitelný talent zpodobňovat širokou škálu rolí a charakterů, kdy všechny z nich byly přirozené a uvěřitelné. Dnes si připomeneme jeden z kultovních snímků z dob konce socialismu v Československu, kde Rudolf Hrušínský ztvárnil roli krále pytláků, který se v přírodě cítí jako doma. Ve 21:45 hodin si ho můžete vychutnat na stanici ČT1.
Komediální drama z konce socialismu
Snímek, který bude dnes ve 21:45 hodin večer vysílán na televizní stanici ČT1, byl do kin uveden v roce 1986. Režisérem filmu byl Karel Kachyňa, který pracoval na základě stejnojmenné knižní předlohy od spisovatele Oty Pavla. Tu do podoby scénáře přetavil sám režisér spolu s kolegou Dušanem Hamšíkem.
Příběh Oty Pavla pojednává o životě smíšené česko-židovské rodiny v předválečném období, které se následně překlene do složité doby druhé světové války. Karel Kachyňa tuto sbírku povídek spojil v souvislý filmový příběh, který dokáže umně propojovat komické i vážné dějové linky v jeden působivý celek.
Ota Pavel v příběhu vtělil své vlastní dětství do postavy malého chlapce, který své dětské dny tráví v prosluněném kraji v okolí Berounky. Tam ho jeho strýc učí kromě rybolovu i životním moudrům, načež však přichází válka a vše se obrací naruby.

Příběh, který mohl být skutečný
Hlavní postavou filmu je Leo Popper ztvárněný Karlem Heřmánkem. Zaměstnán je jako obchodní zástupce nadějné firmy Electrolux, ale v soukromí je náruživým rybářem, který s oblibou tráví své chvíle v okolí řeky Berounky. Společné chvíle tam tráví se svým starým přítelem Karlem Proškem v podání Rudolfa Hrušínského. Leo Popper je známý svým smyslem pro humor, který baví jeho tři syny a uvádí v rozpaky jeho manželku Hermu, ve filmu ztvárněnou Martou Vančurovou.
S koncem třicátých let však přichází okupace a konec samostatného československého státu. Atmosféra se záhy proměňuje z úsměvné na tísnivou, kdy rodina je kvůli zákonům zbavena pracovní pozice otce a je jim dokonce zabaven i jejich rybník. Leo Popper se okupantům rozhodne pomstít tím, že z rybníka vyloví všechny ryby.
Jednoho dne však rodině listonoš přinese zprávu, že dva ze synů musí nastoupit na transport. Otec se strachuje, že drobní a hubení synové nemají šanci cestu přežít. Spolu s přítelem Proškem se tak vydává do okolí Berounky, kde zabíjí srnce, aby synům sehnal maso, kterým je na cestu může vykrmit.
Předlohou byla režimem cenzurovaná kniha
Kultovní příběh filmu Smrt krásných srnců vychází ze stejnojmenného literárního díla Oty Pavla, které bylo vydáno v roce 1971. Kniha se skládá celkem z devíti povídek, které na sebe navazují jen volně. Nejznámější povídkou z knihy je právě Smrt krásných srnců, která se stala hlavním podkladem pro natočení známého filmu. V tom se taktéž pracuje s dějem následující povídky Kapři pro Wehrmacht, která pojednává o situaci, jak lstivý Leo Popper vyloví ze zabaveného rybníku všechny kapry.
Jedna z povídek byla z knihy pro nevyhovující tematiku vyňata komunistickým režimem a další z nich byla vydána jen v rámci samizdatu. Postupem času však byly obě povídky do knihy navráceny a my si ji tak můžeme vychutnávat v jejím plném znění. Autobiografická kniha zpracovává příběh, který by se v průběhu nacistické okupace mohl stát každému. My si tuto tragickou epizodu našich dějin můžeme připomenout alespoň skrze oblíbený a nesmrtelný film.
zdroje: cs.wikipedia.org, csfd.cz, filmovyprehled.cz