Už od dětství mi to doma vadilo. Teď mi za to sběratel nabídl 25 tisíc
Dnešní nabídka hraček pro děti je velmi pestrá. V minulosti tomu tak rozhodně nebylo. A tak se děti musely často spokojit i s tím, co je příliš neuchvátilo. Existovaly však hračky, které braly dech. Zatímco v minulosti stály pár korun, dnes je lze v dražbě pořídit i za 25 000 Kč.
Deset korun československých. Tak málo korun stačilo v komunistickém Československu na nákup některých dětských hraček. Populární byli igráčci, céčka i malá plastová autíčka bez motoru. Ty s úspěchem vyráběly například značky IGRA nebo KDN.

K výrobě oblíbené hračky stačil obyčejný materiál
Hračkou, která během let rostla nejen na cennosti, ale také hodnotě, je dnes ceněná a v dražbách žádaná gumová figurka. Plaváčka nebo myšku šlo před desítkami let pořídit i za pouhých 9 korun československých. Kdo chtěl hračku větší, například nafukovacího kocoura nebo buvola, musel zaplatit až 15 Kčs. Na výrobu se specializovalo několik různých podniků.
Libuše Niklová je dodnes známá po celém světě
Jedna z nich začala psát příběh talentované ženy, která si díky pilné práci vydobyla známost po celém světě. Gumotex Břeclav byl první firmou, kde mladá a velmi talentovaná Libuše začala pracovat. V 50. letech se tento podnik věnoval výrobě prvních gumových pískacích hraček. Později se společnost zaměřila i na nafukovací čluny, záchranné systémy nebo technické textilie. Dnes, v roce 2025, firma stále existuje. Důraz klade na ekologii a své výrobky exportuje téměř do celého světa.
Umělkyní, která stála za mnoha hračkami od značky Gumotex Břeclav byla Libuše Niklová. Do firmy nastoupila hned po maturitě. Od roku 1954 se stala součástí týmu, který stál za výrobou hraček. První sériovou výrobou, kterou Libuše navrhla, byl Hurvínek.
Legendární série měla téma zaměstnání
Na začátku měla Libuše talent. Díky své píli a schopnostem během své kariéry dokázala získat devět patentů a tři národní průmyslové vzory. Její práce je známá po celém světě. Dodnes ji můžeme vidět nejen v českých muzeích, ale také v New Yorku či Praze.
V roce 1964 Niklová v podniku Gumotex Břeclav navrhla legendární sérii postaviček povolání. Tato kolekce měla obrovský úspěch. Navržena byla s důrazem na jednoduchost a hravost. Měla ale také edukativní hodnotu. Aby postavičky děti co nejvíce zaujaly, každá z nich byla ručně dekorovaná výraznými latexovými barvami. Figurky navíc měly pískací mechanismus, který byl pro děti nejen bezpečný, ale také snadný na ovládání. Jednotlivá povolání měla rozpoznatelné atributy. Například zdravotní sestřička čepici nebo lékař stetoskop.

Figurky lze nyní pořídit za desítky tisíc korun
Figurky z této série se staly natolik jedinečné a populární, že jsou dodnes viděny v muzeích po celém světě. Zatímco v minulosti se jednalo o velmi dostupnou hračku – jedna figurka stála maximálně 5 Kčs, dnes má celá sbírka obrovskou hodnotu. Kompletní série může stát i 25 000 Kč. O to cennější sbírka je, pokud je v původním obalu a nevykazuje žádné známky poškození.
Sadu těchto hraček nesbírají pouze milovníci her a dětských postaviček. Stala se i designovým a kulturním artefaktem, který prezentuje československý průmyslový design 20. století. A tak ji ve své sbírce chce mít skutečně mnoho lidí. Více se nejen o těchto postavičkách, ale i dalších retro hračkách dozvíte například v dokumentárním seriálu Ikony českého designu nebo v magazínovém pořadu České televize Gejzír.