Naše babičky nás před ní varovaly. Dorazila do Česka v plné síle a teď už je pozdě bycha honit
Tato nemoc byla častým strašákem už za dob našich babiček. Přestože již několik desítek let existuje očkování, její nákaza se nyní šíří obrovskou rychlostí.
To, co na první pohled může vypadat jako obyčejná únava, nevolnost nebo chřipka, se postupem času může rozjet v neoblíbenou a poměrně závažnou nemoc. I když se jedná o krátkodobé onemocnění, může při něm dojít k dlouhodobému narušení funkce jater nebo k protahování nemoci až na několik týdnů.
Babičky věřily, že ví, jak se nemoci vyhnout
Hepatitida typu A je nepříjemným onemocněním, kterého se v minulosti obávaly už i naše babičky. Protože dříve neexistoval způsob, jak se před touto nemocí účinně chránit očkováním, vymyslely ženy v domácnosti hned několik chytrých pouček, které přirozenou formou měly zabránit nákaze.
Bodem číslo jedna, který se musel dodržovat za každých okolností, bylo pravidelné mytí rukou. Toto obyčejné nařízení chránilo především před přenosem viru, k němuž dochází fekálně-orální cestou. Důležité bylo také mytí ovoce a zeleniny. A to i toho, které pocházelo ze zahrádky a bylo hnojené přírodními hnojivy.
Dalším zásadním krokem bylo podle babiček pití pouze vody z ověřených zdrojů. Nebezpečné mělo být i jezení pouličního občerstvení. To mohlo porušovat hygienická pravidla. A tak se člověk žloutenkou mohl snadno nakazit.

Nákaza v posledních měsících roste
Počet nakažených v posledních měsících opět nezadržitelně roste. Jen v Praze bylo za první pololetí napočítáno 240 nakažených, což je šestinásobek oproti loňskému roku. Více než 100 případů zaznamenaly Středočeský a Moravskoslezský kraj. Mezi nejvíce ohrožené skupiny obyvatel bezesporu patří lidé bez domova. Ti tvoří až třetinu nakažených. Vyšší riziko je také u dětí a mužů. Právě mužská populace totiž tvoří více než polovinu nakažených.
Základní ochranou je hygiena a očkování
Přenos hepatitidy probíhá přes vodu, dotykem různých povrchů či kontaminovanými potravinami. Naše babičky tak skutečně měly pravdu. Základní je dodržování hygienických návyků. A to vždy a všude. Bez pravidelného mytí rukou se tato nemoc může za chvíli šířit celým Českem. Možností, jak předejít nákaze, je i očkování. To je v současné době nejúčinnější formou ochrany. Nutné jsou jeho dvě dávky. Očkování by ideálně měly podstoupit rizikové skupiny jako děti, bezdomovci nebo zdravotníci.

Rozšíří se napříč celou republikou?
Díky očkování a zlepšení hygienických návyků je ve vyspělých zemích výskyt hepatitidy A pod kontrolou. Neplatí to však v České republice. Zde dochází v posledních týdnech ke zhoršení situace. Hygienici hlásí prudký nárůst případů. Lidé nejsou příliš informovaní a na hygienu si tak často nedávají pozor. Přitom stačí, aby se zvýšila proočkovanost a lidé si začali častěji mýt ruce.