Tahle kýčovitá váza mi dlouhá léta kazila obývák. Sběratel mi za ni vrazil do ruky přes 40 tisíc Kč
Starší vázy nejsou jen krásným dílem českých sklářů, které zdobí obývák. Nikoho nepřekvapuje, že je mezi sběrateli o tyto kousky zájem. Stáří není bohužel zárukou krásy. Některé starší vázy naopak hyzdí obývák jen proto, že vám je líto je vyhodit. Avšak i tyto vázy mohou být pro sběratele cenné.
Hyzdit obývák mohou nejen vázy z doby socialismu. Tuto úlohu umí výtečně plnit i některé secesní vázy. Když se řekne secesní váza, každý si představí krásnou, ručně malovanou vazu s ornamenty, která zdobí obývací pokoj. Ne každá váza z tohoto období je taková. Některé z nich jsou naopak šeredné kýče.
Fascinující umělecký styl
Secese je definována jako umělecký styl, ve kterém dominuje krása, harmonie a dokonalost. Jejími charakteristickými znaky jsou dekorativnost, ornamenty, přírodní plynulé křivky rostlin a květů i důraz na pohyb, vyjádřený dynamickými křivkami. Ve zdobení a obrazech se objevují listy, květiny, zvířecí těla a krásné ženy mnoha podobách. Tajemné, křehké bytosti, femme fatale, slavné umělkyně i aktivní, silné ženy, které vládnou svému osudu.
Secese si libuje v barevných kontrastech. Tento umělecký styl si brzy podmanil především architekturu a malbu. Brzy pronikl také do každodenního života, jako je například móda, nábytek a předměty v denním životě.

Barvy a materiály
Pro secesi je sice charakteristický kontrast barev, přesto jsou v dokonalé harmonii. Tento umělecký styl pracuje především s jemnými a neobvyklými barvami. Secese ráda kombinuje nejen barvy, ale i nové materiály, jako je železo, ocel, beton a sklo. Vše působí elegantním, tajemným a současně půvabným dojmem.
Užité umění
Secesní předměty denní potřeby byly často luxusní. Příkladem jsou lampy s vrstveným sklem, šperky, v nichž jsou drahé kovy kombinovány sklem a emailem. Důraz byl kladen především na estetickou stránku, nikoli na praktické využití. Velkou roli hrála také tvorba plakátů, v níž se nejvíce proslavil Alfons Mucha.
Krátké trvání
První prvky secese se objevily v 80. letech 19. století. Svého vrcholu dosáhla v roce 1900 na Světové výstavě v Paříží, kde se představila v podobě architektury, nábytku, šperků, výrobků ze skla a dalších běžně používaných předmětů. Na výstavě nechyběly dokonce ani plakáty. Brzy začal tento styl pozvolna ztrácet svou oblibu. Definitivní tečku za secesí udělala v roce 1914 první světová válka. Nahradilo ji art deco, později modernismus a funkcionalismus.
Co je kýč
Pod pojmem kýč si představíme jakousi parodii na krásu a harmonii, něco, co má zdobit interiér, místo toho ho však hyzdí. Kýčům se dařilo za socialismu, v době sériové výroby a funkcionalismu. Jedná se o umělecký styl, ve kterém je kladen důraz na praktické využití, zatímco estetická stránka je odsunutá do pozadí.
Kýč je definován jako pseudoumění. Snaží se napodobit luxus, krásu, harmonii a dokonalost, místo toho se však stává jejich parodií. Jeho charakteristickými znaky je masový výskyt a nízká cena. Příkladem jsou levné figurky, které napodobují umělecké předměty, sádrová prasátka, porcelánoví sloni a ryby.

O kýče z doby secese je zájem
Zní to neuvěřitelně, ale i umělecký sloh, který si zakládal na kráse, dokonalosti a harmonii, má své kýče. Ne všechny předměty denní potřeby byly luxusní. Skláři z přelomu 19. a 20. století vytvořili krásné vázy, které byly drahé a tím i pro mnohé lidi nedostupné.
Někteří skláři začali proto masově vyrábět jejich levné napodobeniny. Ty byly mnohdy přeplácané různými ornamenty. Kvalita jejich provedení nebyla nic moc. Ani být nemohla. Cílem bylo vyrobit co nejvíce těchto napodobenin za co nejnižší cenu.
Tyto vázy hyzdící obýváky mají v očích sběratelů velkou hodnotu. Za jednu takovou šeredu jsou vám ochotni dát téměř čtyřicet tisíc korun.