Ani nezaklepali: Nezvaní hosté právě dorazili do Česka. Tisíce lidí je mají doma dřív, než stihnou říct „švec“
Celý svět se dal do pohybu. Češi cestují po celé planetě a turisté napříč světem se stále častěji vracejí k nám. To s sebou sice přináší různé ekonomické výhody, ale zároveň to má i své stinné stránky.
S rostoucím počtem zahraničních návštěvníků se k nám dostávají nejen rozdílné kulturní vlivy, ale i různá specifická rizika. Jedním z nich je neúmyslné šíření infekčních onemocnění a také parazitů. Stejně tak je to s Čechy, kteří cestují do zahraničí: zpátky s sebou mohou přivézt jak různé exotické nemoci, tak hmyz, o který nikdo nestojí. Dochází tak k situacím, o nichž se sice vedou jen velmi omezené debaty, ale lidem v České republice značně znepříjemňují život.
Cestování přispívá k šíření parazitů
Pohyb osob přes hranice propojuje společnosti a rozšiřuje obzory, ale ve stejném okamžiku se zvyšuje pravděpodobnost přenosu chorob a organismů, které dříve byly typické pouze pro určité regiony. V posledních letech se odborníci z oblasti veřejného zdraví i veterinární medicíny stále více pozastavují nad tím, že se do České republiky dostává velké množství štěnic.
Když parazité útočí
Tento hmyz sice nepřenáší nemoci, ale způsobuje velmi nepříjemné alergie, svědění, zduřeniny a podobná kožní podráždění. Kromě toho narušuje kvalitu spánku a způsobuje velký stres. V neposlední řadě jsou potřeba i značné náklady na jeho likvidaci. Bohužel v prvních dnech bývá vyrážka spojována s kopřivkou a málokoho na první dobrou napadne, že může být kožní vyrážka od štěnic.

Štěnice pronikají do našich domácností nejčastěji ze zavazadel, do nichž se při zahraničním pobytu ukryjí. A to se vám může stát jak v hotelích, tak i při jiném způsobu ubytování. Vždyť se v různých světových lokalitách nejen na hmyz, ale také na úklid a hygienu pohlíží často jinak než u nás.
Globální problémy a lokální dopady
V naší zemi nejsme na výskyt štěnic vlastně moc připraveni. Kdysi byly takřka vyhubeny, ale v době, kdy jsou zpět, a to poměrně ve velkém, se o tomto problému málo mluví a ještě méně se koná. Většinou se za jejich výskyt v domácnosti lidé stydí a svůj zážitek na veřejnosti nešíří.
Ve spoustě západních zemí jsou v hotelnictví využívány preventivní programy zaměřené přímo na štěnice. Jedná se například o pravidelný monitoring. A protože nic takového u nás zatím není běžné, může tento hmyz potichounku expandovat a nikdo mu v tom nebrání. V rámci zdraví obyvatelstva a přísnější hygieny by měla být tato opatření používána plošně.
Co jsou zač?
Štěnice domácí (Cimex lectularius) je parazitující hmyz, který se živí krví člověka a dalších teplokrevných živočichů. Nymfy i dospělý hmyz se během dne skrývají v nábytku, ve zdech, v podlahách, v konstrukcích postelí i v matracích – zkrátka tam, kde mají tmu a klid. A v noci se vydávají za potravou, tj. sát krev. Štěnice mají na tykadlech tepelná čidla, jimiž dokáží člověka lokalizovat na 1,5 metru.
Na druhé straně štěnice mohou, v závislosti na okolní teplotě, hladovět 70-260 dní. Čím chladněji je, tím déle bez potravy vydrží. Při teplotě pod 16 °C pak přestávají být aktivní. Štěnice se sdružují do kolonií a když je něco vyruší, zejména světlo či pohyb, bleskurychle svůj úkryt opouštějí. Místo jejich výskytu můžete lokalizovat podle tmavých výkalů, svlečků a světlých vajíček.
Dříve byla přítomnost štěnic spojována se špínou, ale skutečnost je taková, že se objevují i v domácnostech, kde se na hygienu dbá sebevíc. Nejčastěji si je domů přinesete z ubytování v cizím prostředí, z hromadné dopravy, se starým nábytkem, ale třeba i s oblečením z bazaru. Vyskytují se rovněž ve školách a na úřadech. A věřte, že ani nejpečlivější úklid na likvidaci štěnic nestačí. Musí je odstranit profesionální pracovníci.
Jak parazity vyhubit
Rozhodně se nedoporučuje kupovat volně prodejné přípravky v drogerii. Mají sice nějakou účinnou látku, ale v tak mizivém množství, že štěnicím neublíží. Avšak může je vyhnat z jejich úkrytu a pak se vám rozlezou po celém bytě. Takže tudy cesta nevede. Je nezbytné, abyste na dezinsekci přivolali specializovanou firmu, která disponuje dostatečně účinnými přípravky s reziduálním efektem.
A závěrem jeden dobrý tip: když přicestujete domů, rozhodně nepokládejte zavazadlo na postel. Někdo to má ve zvyku, ale je to stejné, jako byste do svého lůžka přizvali štěnice k dlouhodobému pobytu.
Zdroje: ZdravíEuro, Wikipedia, ZdravéZprávy