Celé Česko zmrazila zpráva: Milovaný herec z pohádky S čerty nejsou žerty spáchal sebevraždu
Životy herců se na filmových plátnech často zdají květnaté a bezstarostné, ale po vypnutí kamer se vrátí zpět do svých každodenních rutin, které jsou mnohdy opačné, než co může divák vidět skrze film. Herci a herečky jsou obyčejní lidé, stejně jako kdokoliv jiný z nás. Potýkají se se svými démony, ale činí tak mnohdy v soukromí a v utajení. Bohužel se pak stává, že tito démoni nakonec zvítězí a skončí to tragédií.
Herectví spočívá ve schopnosti vystoupit ze svého obyčejného života a na moment se stát někým jiným. Mnozí v tom možná nacházejí úlevu, protože jim to pomáhá utíkat od svých osobních problémů, se kterými se na denní bázi potýkají. Tak tomu bylo i v případě oblíbeného československého herce, který se během své kariéry zapsal do srdcí všech jako tolerantní a vlídný muž. Bohužel si v sobě nosil něco, co ho zevnitř sžíralo. Nakonec byl tímto démonem přemožen a stala se tragédie.
Proslavil se rolí v nesmrtelné pohádce
František Vicena byl oblíbený československý herec, který nás bohužel tragicky opustil před více než 40 lety. Narodil se 24. června roku 1933 ve Znojmě do umělecké rodiny, takže herecká dráha byla něčím, co jej táhlo již od útlého věku. Po dokončení základní školy se mu nepodařilo dostat se na státní konzervatoř, takže vystudoval technickou školu ve Znojmě.
Již během středoškolských studií však účinkoval v ochotnickém divadle. Po dosažení maturity absolvoval v roce 1955 studium režie na Divadelní fakultě Janáčkovy umělecké akademie múzických umění v Brně. Během svého života působil v řadě divadel jako herec, ale objevoval se i na televizních obrazovkách, byť často v menších rolích.
Mezi jeho největší herecké kousky z televizních obrazovek patří zpodobnění Adolfa Hitlera ve sci-fi snímku Zítra vstanu a opařím se čajem. Mnoho z nás si ho však pamatuje jako otce hlavní postavy ve filmu S čerty nejsou žerty z roku 1984, kde zpodobnil postavu mlynáře Máchala.
Během života předával svoje znalosti druhým
František Vicena během svého života figuroval nejen jako divadelní a filmový herec, ale angažoval se také v rámci dabingu a rozhlasových her. Po dobu pěti let navíc vyučoval na pražské DAMU, kde figuroval jako vedoucí studentského divadla DISK. Za tu dobu mu pod rukama prošlo nepřeberné množství herců. A mezi jeho svěřence patřil i známý český herec Martin Stropnický.
Ten na svého někdejšího kantora vzpomíná pouze s láskou. V jednom z rozhovorů uvedl, že si ho Vicena z jemu neznámých důvodů oblíbil a intenzivně spolu pracovali. Stropnický se s Vicenou po ukončení studií setkal v rámci společného angažmá v Městských divadlech pražských. Tam se k němu jeho bývalý pedagog choval jako vstřícný a tolerantní kolega.
Již v té době však František Vicena trpěl závažnými psychickými problémy. Stihl ještě ztvárnit svoji snad nejznámější roli zmíněného mlynáře Máchala v pohádce S čerty nejsou žerty, ale samotné premiéry se již nedožil. 15. října roku 1984 se František Vicena oběsil ve vlastní koupelně.

Problematiku depresí je mnohdy těžké řešit
Právě Vicenovy psychické problémy se mu jednoho dne staly osudným. Herec a pedagog na psychiku užíval řadu léků. Ale zároveň se u něj v průběhu let rozvinuly problémy s užíváním alkoholu. To se dost možná stalo faktorem, který ho dohnal až za hranice toho, co je snesitelné. A pro Vicenu se to stalo fatálním.
Psychiatr Cyril Höschl však uvádí, že hledat důvody k sebevraždě je nepochopení problému. Takový čin je následkem deprese, která je projevem selhání limbického systému. Následkem toho se stane, že přestane správně fungovat ta část mozku, jejíž účelem je zpracovávat emoce. Tito lidé jsou v tíživých situacích náchylnější k vyhledávání sáhnutí na vlastní život jako na řešení. Mnohdy je však téměř nemožné všímat si varovných signálů, protože si celou situaci nechávají pro sebe.
Alkohol není řešením problémů
Alkohol sám o sobě má na depresivní a úzkostné psychické stavy zásadní vliv. Požití alkoholu sice vyvolává euforické stavy a zvyšuje pocit relaxace. Jeho odbourávání v těle má však mnohdy za následek vznik úzkostných stavů. Pití alkoholu na depresi navíc tento psychický stav prohlubuje mimo jiné i tím, že omezuje schopnost logického uvažování.
Potýkáte-li se ve svém životě s tíživými situacemi, které vás vedou k přemýšlení o nepěkných věcech, neváhejte si říci o pomoc. Důležité je pamatovat na to, že člověk na nic nemusí být sám a všechny strasti světa mají nějaké řešení.
Zdroje: csfd.cz, zeny.iprima.cz, idnes.cz