Matematický hlavolam, který 95 % dospělých vyřeší špatně. Dětem to přitom zabere 10 sekund
Náš mozek často hledá složitosti tam, kde nejsou. A tak se stává, že i jednoduchou matematickou rovnici zasazenou do hlavolamu nezvládneme spočítat. Vyzkoušejte, zda u tohoto testu uspějete, nebo budete chybovat jako 95 % dospělých.
Děti a dospělí přemýšlí naprosto odlišně. V útlém věku se na svět díváme jednodušeji a často i herně. Děti ještě nemají zakořeněné vzorce myšlení, vidí tak i to, co je dospělému oku zahaleno. Projevit se u nich může i takzvaná laterální logika. O co jde?
Dospělí se obvykle na problémy dívají jen jedním způsobem
Laterální logika nebo chcete-li laterální myšlení je jedním ze způsobů řešení problémů. Ten využívá nekonvenční přístupy, kreativitu a také změnu perspektivy. Jejím opakem je analytické myšlení řešící problémy krok za krokem. Známé je pod názvem vertikální logika. Tu ve většině případů používají spíše starší lidé. Naopak děti dávají přednost neposkvrněnému přemýšlení, kdy přeskakují jakékoli obvyklé myšlenkové postupy a hledají nečekané a originální varianty.

Bono se lidem snažil ukázat nový způsob myšlení
Zakladatelem tohoto pojmu je Edward de Bono. Ten byl maltským lékařem, psychologem a také expertem na kreativní myšlení. Jeho hlavním životním posláním a cílem bylo naučit lidi přemýšlet efektivněji a s větší kreativitou. Tvrdil, že tradiční logické myšlení je sice užitečné, zároveň však velmi omezené. A to proto, že nás vede po již známých cestách. Lidem se naopak snažil ukázat, že přemýšlet lze i nekonvenčně. Bez použití zažitých vzorců a s objevováním nových cest a nečekaných řešení.
Rébus obvykle během pár vteřin vyřeší jen děti
Pojďme se ale nyní podívat na matematický rébus. Ten překvapivě dává více zabrat dospělým než dětem. Zatímco děti vidí správnou odpověď do pár sekund, dospělí ji často nenajdou ani po dlouhém přemýšlení. Tady je:
1 + 2 = 3
2 + 3 = 8
3 + 4 = 15
4 + 5 = 24
5 + 6 = ?
Ověřte si, do kolika zvládnete počítat
Na první pohled je jasné, že výsledek na prvním řádku zvládne spočítat i dítě ze školky. Jak ale přijít na výsledky dalších příkladů? Ještě než si přečtete řešení, nechte si alespoň pár minut na rozmyšlenou. Pokud ani poté nebudete vědět, pokračujte ve čtení. Přiblížíme vám, jak se ke správnému výsledku dobrat.

Jaký je správný výsledek?
Na to, abyste zjistili správný výsledek, vůbec nemusíte počítat všechny řádky. Naopak. Pokud pochopíte podstatu tohoto matematického hlavolamu, bohatě stačí, abyste sečetli poslední řádek s posledním známým výsledkem. 24 + 5 + 6 = 35. Kouzlo tkví v tom, že výsledek předchozího řádku vždy musíte sečíst s výsledkem příkladu na řádku následujícím.
Pojďme popořadě. První řádek je jednoduchý, 1 + 2 = 3. Náročnější situace nastává u řádku druhého 2 + 3 = 5, abychom se dobrali k výsledku 8 musíme ještě přičíst výsledek předchozí rovnice, tedy 3. Stejně budeme pokračovat i ve všech dalších řádcích do chvíle, než dojdeme k poslednímu možnému výsledku. Tím je 35. Jednoduché, nemyslíte?