U nás pochoutka, pro cizince jed. Pokud tohle sypete mazlíčkům do misky, vytočte rovnou číslo na veterináře
Zahraniční veterináři už roky varují před čokoládou, cibulí nebo hroznovým vínem v kočičích miskách. Čeští majitelé ale často o těchto rizicích nevědí a nadále krmí své miláčky potravinami, které je mohou zabít. Proč jsou běžné lidské pochoutky pro kočky smrtelné a jak svého chlupatého společníka skutečně potěšit bez nebezpečí?
Každý den se ve veterinárních ordinacích objevují kočky s otravou způsobenou lidským jídlem. Majitelé přicházejí zmatení, vždyť dali miláčkovi jen malý kousíček toho, co jedli sami. Bohužel právě tohle nevinné gesto může kočku dostat do nemocnice nebo i na onen svět. České domácnosti zatím nepřijaly varování, která veterináři v zahraničí vydávají už léta.

Zatímco v Americe nebo Velké Británii najdete varování před toxickými potravinami pro kočky všude, u nás se o tom moc nemluví. Pak dochází k naprosto zbytečných otravám a úhynům koček, kterým šlo jednoduše předejít. Co chutná a neublíží nám, může u kočky vyvolat vážnou otravu s trvalými následky.
Sladký zabiják
Čokoláda obsahuje látku jménem theobromin. Lidé ji dokážou rychle rozložit a vyloučit, kočky ale ne. U těch se theobromin hromadí v těle a postupně ničí srdce a nervovou soustavu. Nebezpečnost závisí na typu čokolády. Bílá obsahuje theobrominu jen trochu, kdežto mléčná už je horší. Opravdu nebezpečná je tmavá čokoláda a kakao na pečení, tam je koncentrace theobrominu tak vysoká, že už malé množství dokáže kočku zabít.
Theobromin navíc působí pomalu, takže se příznaky nemusí objevit hned. Majitel večer najde kočku v křečích a vůbec ho nenapadne, že za to může ranní kousíček čokolády.
Jedovaté duo v každé kuchyni
Cibule je pro kočky jedovatá v jakékoliv podobě. Syrová, vařená, smažená i sušená, každá z nich obsahuje látky, které ničí kočičí červené krvinky. Výsledkem je anémie, která může skončit selháním ledvin a smrtí. Česnek působí podobně, ale slaběji. Oba ale najdete skoro ve všech kořeních a hotových jídlech. Kočka se tak může otrávit, i když nedostane ani kousíček čisté cibule, stačí trocha koření nebo instantní polévka.
Příznaky se objevují postupně. Kočka je unavená, nejí a majitelé si často myslí, že je jen líná nebo rozmazlená. Když pochopí, co se děje, bývá už pozdě.
Ovoce, které zabíjí
Hroznové víno a rozinky dokážou zničit kočičí ledviny během pár hodin. Dodnes nikdo neví, která látka v nich za to může, ale účinek je devastující. Už několik bobulí nebo rozinek stačí k tomu, aby se kočka dostala do vážných problémů. Avokádo zase obsahuje persin, jed, který najdete v celé rostlině, a způsobuje silné zvracení.
Xylitol se skrývá ve žvýkačkách, bonbónech a diabetických potravinách. U koček způsobuje dramatický pokles cukru v krvi a selhání jater. Stačí žvýkačka nebo bonbon a kočka může skončit v bezvědomí. Pozor si dejte také na alkohol, který není jen v nápojích. Najdete ho v ústních vodách, dezinfekcích, ale třeba i v kvasícím ovoci. Kočičí tělo si s alkoholem neporadí.
Taktéž i kofein z kávy, čaje nebo energeťáků působí na kočky jako jed. Blokuje důležité receptory a způsobuje poruchy srdce a křeče.
Jak poznat otravu?
Náhlé zvracení spojené s průjmem by vás mělo okamžitě vyplašit, zvlášť pokud předtím kočka snědla něco neobvyklého. Čím dřív dorazíte k veterináři, tím větší má kočka šanci na přežití. Další varovné signály jsou nadměrná žízeň, apatičnost, problémy s chůzí nebo náhlé změny chování. U těžkých otrav přijdou křeče, dýchací problémy nebo bezvědomí.

Naštěstí existuje spousta způsobů, jak kočku potěšit bez rizika. Nejlepší jsou speciální kočičí pamlsky, které respektují kočičí trávení a potřeby. A to rozhodně nejsou ty, které obsahují nadbytek soli, která kočičce taktéž nedělá příliš dobře. Oblíbenosti vévodí například sušené masové pamlsky, které jsou bez chemie.
Při nákupu si přečtěte složení. Maso by mělo být na prvním místě a tvořit aspoň osmdesát procent pamlsku. Vyhněte se produktům plným obilovin, barviv nebo konzervantů. U kvalitních značek vždy najdete přesně uvedené, jaké maso produkt obsahuje. Pochybné značky se schovávají za neurčitá označení typu „maso a vedlejší produkty“.