Pozor, kdy se budíte. Podle čínských orgánových hodin vás v tuhle hodinu nejvíc ohrožuje vážné onemocnění
Už se vám určitě stalo, že jste se uprostřed noci probudili a nemohli dál spát. Nebo se možná pravidelně budíte vždy ve stejnou hodinu. Vše naznačuje tomu, že to není jen náhoda. Podle starodávné čínské medicíny může čas vašeho probuzení naznačovat, který orgán zrovna volá o pomoc.
Čínská medicína popisuje, jak se životní energie Qi pohybuje v průběhu 24 hodin naším tělem. Každé dvě hodiny má jeden z našich dvanácti hlavních orgánů svůj energetický vrchol. Tehdy je nejaktivnější a usilovně pracuje na své obnově či čištění. A když se v takovou chvíli něco tak docela nepovede, naše tělo nám to dá zkrátka najevo. Jedním z nejčastějších signálů, který nemůžeme přehlédnout, je právě noční probouzení.
Ranní ptáče dál doskáče
Všichni tak nějak cítíme, že brzké ranní vstávání s sebou nese spoustu výhod, ale je vám známo, že podle starých čínských mistrů je ten nejlepší čas pro probuzení mezi pátou a sedmou hodinou ranní? V tento čas se totiž do plného provozu dostává tlusté střevo. Je to tedy ideální čas na to, abyste si odskočili na záchod a zbavili se všech nepotřebných zbytků z předchozího dne.

Pokud se v tuto dobu probouzíte s úzkostí nebo pocitem „zaseknutosti“, může to signalizovat, že vaše tlusté střevo volá po větší pozornosti, zejména po úpravě stravy. Ranní očista je zkrátka základ a čínská medicína si toho je dobře vědoma.
Hned poté, mezi 7. a 9. hodinou, přebírá žezlo žaludek. A to je ta nejlepší chvíle na pořádnou snídani, nicméně ne ledajakou. Teplá a výživná jídla jsou v tuto dobu pro žaludek hotovým balzámem. Pokud se v těchto ranních hodinách cítíte znechuceně nebo v beznaději, zamyslete se nad svým jídelníčkem a celkově nad tím, co zpracováváte ve svém životě.
Probouzíte se uprostřed noci? Pak zbystřete
Kdykoliv se člověk probudí mimo „ideální“ ranní hodiny, může to být znamení, že jeho energie v těle neproudí, jak by měla. Pokud se ze spánku proberete mezi jedenáctou večer a jednou ráno, možná se vám snaží něco sdělit žlučník. V čínské medicíně je žlučník spojen s rozhodováním a odvahou.
Probouzíte se s pocity nerozhodnosti nebo úzkosti? Možná to je spíš taková výzva k tomu, abyste se podívali na to, jestli ve svém životě něco nepřehlížíte a zda se náhodou nebojíte udělat nějaké důležité rozhodnutí. A pokud se pro změnu pravidelně probouzíte mezi první a třetí hodinou ranní, pak vězte, že na scénu vstupují játra.
V tuto dobu usilovně pracují na čištění krve a tvorbě nové. Pokud játra něco trápí, ať už to jsou toxiny z jídla, alkoholu nebo silné emoce jako hněv, frustrace či vztek, pak se mohou bránit a budit vás ze spánku.
Jestliže vás něco ze spánku vytrhne mezi 3. a 5. hodinou ranní, pak se vás pravděpodobně snaží zalarmovat vaše plíce. Tyto hodiny bývají spojeny s emocí smutku, a tak se v tuto dobu často budí ti, kteří prožívají hlubokou ztrátu.
Neviditelná energie vycházející z orgánů
Tato neviditelná, ale mocná energie Qi proudí tělem jako řeka a ovlivňuje vše, od naší nálady přes trávení až po celkovou imunitu. Když je její tok narušen, projeví se to na našem fyzickém i duševním zdraví. Čínská medicína věří, že dlouhodobé probouzení ve stejnou dobu může být předzvěstí vážnějších problémů.
Mezi devátou a jedenáctou dopoledne se naše tělo probouzí do plné síly a na scénu vstupuje dvojice, která má na starosti přísun energie pro celý den, slezina a slinivka. Proto je to skvělá chvíle pustit se do náročnějších úkolů nebo cvičit, ale pokud se cítíte sklesle či s nízkým sebevědomím, možná vám naznačují, že je na čase vyrovnat se s něčím, co vás v nitru tíží.
Mezi jedenáctou dopolední a jednou odpolední je to srdce, které pumpuje živiny do celého těla. Doporučuje se lehký oběd a chvilka odpočinku. Lidé mohou v tuto dobu pociťovat extrémní radost nebo smutek. Odpoledne, mezi jednou a třetí hodinou, se stará o dokončení trávení tenké střevo. Je to dobrý čas na každodenní úkoly, i když se mohou objevit zranitelné myšlenky nebo pocity opuštění.

Od tří do pěti odpoledne připadá čas na močový měchýř
Ideálně se věnujte studiu nebo práci, která vyžaduje soustředění. Časté pocity podrážděnosti mohou značit problémy. Mezi pátou a sedmou večer pak přebírají otěže ledviny. Je vhodný čas na večeři a protažení.
Večer, mezi sedmou a devátou hodinou, se hlásí o slovo oběhový systém, který rozvádí živiny do buněk. Ideální je číst si a vyhýbat se duševní námaze. Lidé mohou mít potíže s vyjadřováním emocí. Poslední fáze, od devíti do jedenácti večer, patří endokrinnímu systému. V tuto dobu se doporučuje jít spát, aby se tělo připravilo na další den.