Celé Česko odpočítává minuty: ČT1 dnes večer vytáhne film, kde začínala Šafránková i Adamovská
V neděli 20. července v 15:15 na ČT1 poběží snímek, který před padesáti lety dostal do povědomí diváků rovnou dvě herecká esa. Tehdy šestnáctiletá herečka ve své první hlavní roli okouzlila nejen tuzemské publikum, ale později i mezinárodní festivaly. Film si odnesl cenu dětského diváka i mezinárodní uznání. Pro další známou herečku to byl rovněž herecký debut, bylo jí teprve patnáct let.
Mirka Šafránková studovala na textilní škole v Brně, kde si ji jednoho dne vyhlédl režisér Karel Kachyňa. Bylo jí šestnáct, nikdy předtím nenatáčela a herectví měla nastudované tak maximálně z televize.

Hlavní hrdinka se jmenuje Blažena, je jí čtrnáct a sledujeme její život ve třicátých letech. Má tátu taxikáře a každou chvíli se jí má narodit bratříček. Jenže se při porodu stane neštěstí, maminka umře a Blažena se ze školačky musí stát hospodyňkou. Což pro mladou slečnu není žádná legrace, obzvlášť, když v zemi panuje hospodářská krize a peněz je jako šafránu.
Druhý pokus se stejnou knihou
Marie Majerová napsala Robinsonku v roce 1940 a první filmovou verzi natočil v roce 1956 Jaromír Pleskot. Hrál v ní Ladislav Pešek s Jaroslavou Tvrzníkovou, ale mezi diváky moc velký úspěch neměla. Kachyňa se rozhodl zkusit štěstí o osmnáct let později. Scénář přepracoval s Otou Hofmanem a hudbu složil Zdeněk Liška.
Natáčelo se v Seči u Chrudimi, v Praze na Smíchově a na Kampě. Kostýmy navrhl Theodor Pištěk mladší a tentokrát to vyšlo. Film se divákům líbil mnohem víc. Možná to bylo časem, možná jiným obsazením, ať už je důvod jakýkoliv, Kachyňova verze dokázala zaujmout děti i jejich rodiče.
Pustý ostrov v pražské kuchyni
Blažena má jednu zvláštní vlastnost. Když se věci začnou komplikovat, představuje si, že je Robinson Crusoe na pustém ostrově. Kuchyně se pro ni stává nebezpečným teritoriem, kde musí bojovat o přežití. Tahle dětská hra jí pomáhá zvládat starosti všedních dní, na které by jinak v tak nízkém věku nestačila.
Vedle Šafránkové se ve filmu objevuje také Petr Kostka, který hraje tatínka. Anebo Jaroslava Obermaierová hrající sousedku Toničku, která se postupně Blazeně stává druhou matkou.
Lekce jízdy i lásky
Do příběhu vstupuje mladý Jarda Duchoň, jehož hraje Vladimír Dlouhý. Ten učí Blaženu jezdit na kole a postupně se z něj stává její první láska. Kolo v té době pro mladé lidi znamenalo symbol svobody. Něco, po čem Blažena touží, ale zatím si to nemůže dovolit.
Zajímavostí je i debut patnáctileté Zlaty Adamovské. Zahrála si tu Blaženinu spolužačku a tím odstartovala svou dlouhou hereckou dráhu, která ji mimo jiné dovedla až do nekonečného seriálu Ordinace v růžové zahradě 2.
Úspěch mezi diváky i kritiky
Film se líbil nejen běžným divákům, ale zabodoval i na festivalech. V Gottwaldově na festivalu pro děti v roce 1975 posbíral hned několik cen. Diváci ho zvolili nejlepším filmem a Mirka Šafránková si odnesla cenu za skvělé herectví.
Mezinárodní uznání přišlo z Teheránu. Tam snímek dostal Čestný diplom fakulty výchovy Teheránské univerzity. V Bratislavě pro změnu získal Cenu Dunaje v kategorii dramatických programů. Pro československý film to byl obrovský úspěch.

Film, který nestárne
Téměř každý z nás se v životě dostal do bodu, kdy musel rychle dospět, a o tom Robinsonka je. Proto ji na ČT vysílají pořád dokola a diváci se na ni stále s chutí dívají. Výstižně to napsal jeden divák v recenzi: „Kachyňova režie nepřestane být citlivou a geniální. Prostě to uměl natočit bez zbytečných emocí.“
Takže v neděli 20. července v 15:15 máte na ČT1 šanci vidět, jak se zrodila hvězda jménem Šafránková nebo Adamovská.
Zdroje: csfd.cz, filmovyprehled.cz, cs.wikipedia.org