Tohle se u nás objevilo už za Marie Terezie. Teď se historie opakuje a děsí Čechy stejně jako naše pradědy
Svět a příroda je složitý a komplexní mechanismus, který podléhá řadě faktorů. Ty se vzájemně výrazně ovlivňují a navazují na sebe a dávají vzniknout cyklům, které se v průběhu historie opakují. Na našem území se v minulosti objevila choroba, která byla poprvé identifikována v 18. století. Vlivem postupných změn klimatu v České republice však dle některých odborníků můžeme očekávat novou vlnu této hrozby.
Příroda je citlivý systém, který často prudce reaguje i na sebemenší změny ve své rovnováze. To má za následek spuštění celé řady procesů, které dokážou ekosystém vychýlit tím či oním směrem. Toto vychýlení se často projevuje šířením invazivních druhů, které se dostávají do prostředí, která na ně nejsou připravena. V posledních letech bylo na území České republiky několik případů výskytu škůdců, kteří by se v tom nejhorším scénáři mohli vymknout kontrole a způsobit tak vlnu onemocnění.
Hrozba se tu objevila již v minulosti
V přírodě se objevuje hned celá řada druhů drobných živočichů, kteří však navzdory své nevelké tělesné stavbě dokážou představovat reálnou hrozbu. Patří sem například komáři, vši či klíšťata, což jsou všechno zvířata, která si spojujeme s šířením celé škály nebezpečných nemocí. Právě klíšťata se v poslední době v České republice stávají stále větším tématem, jelikož vlivem změny klimatu se jejich populace na našem území mění.
Chorob, které klíšťata často šíří, je hned několik. Příkladem může být například klíšťová encefalitida nebo lymeská borelióza. Lymeská borelióza byla na našem území poprvé zaznamenána již v 19. století. Jako samostatná nemoc je však rozpoznávána až od přibližně poloviny minulého století. Právě boreliózou je na území České republiky nakaženo asi 40 % všech klíšťat. Dle šetření vědců se navíc jedná o nejčastěji se objevující chorobu přenášenou klíšťaty.

Vědci pracují s hrůznými scénáři
Vlivem změny klimatu se však různé živočišné druhy dostávají do částí světa, kde se v minulosti vůbec nenacházely. V našich končinách jsme z minulosti mohli být zvyklí na třináct vyskytujících se druhů klíšťat, z nichž nejčastější je klíště obecné. Ze subsaharské Afriky nám však v předchozích letech přicestovala klíšťata další, přičemž se jedná o druh, který v našich končinách nemá obdoby.
V roce 2020 byly zaznamenány stovky případů výskytu pijáka lužního a klíštěte rodu Hyalomma, což jsou druhy pocházející z teplejších končin, konkrétně jižní Evropy a subsaharské Afriky. Tato klíšťata se vyznačují infekčními onemocněními, která byla v České republice doposud neznámá.
V případě, že by došlo k zásadnímu rozšíření těchto druhů, by se opakoval scénář z 19. století. Došlo by na identifikování nových projevů infekčních onemocnění, která jsou nám neznámá a vědci by museli přijít s plánem řešení. Jedná se však pouze o hypotetický scénář, nikoliv o reálně pozorovaný jev.

Co můžeme dělat pro prevenci?
Ať už se v našem okolí vyskytují klíšťata obecná, nebo jiné a exotické druhy, vždy je na místě nepodceňovat řádnou prevenci. Jedině díky tomu se totiž člověk dokáže udržet v bezpečí a vyhne se případné nákaze nepříjemnou chorobou. Jedním z hlavních způsobů vlastní ochrany je podstoupení očkování proti hrozícím nemocem, aby se alespoň snížila intenzita jejich průběhu.
Je také důležité sledovat výstrahy upozorňující na výskyt klíšťat v jednotlivých krajích České republiky. Vyhýbejte se vysoce rizikovým místům a pokud to není možné, pečlivě se kontrolujte. Pokud si dáte pozor, je vysoká šance, že se vám podaří klíště odstranit předtím, než stihne napáchat nějakou škodu.
Samozřejmostí je také používání účinného repelentu a používání pevné obuvi a oblečení ze světlé a hladké látky, na které případná klíšťata dobře identifikujete. Pokud všechny tyto kroky dodržíte, zvýšíte tím míru svého bezpečí a s velkou pravděpodobností se jakýmkoliv problémům zcela vyhnete.