Už jen 2 dny: Plejáda planet na obloze může být největším zážitkem vašeho života. Nezaspíte to?
Milovníci hvězd a neobvyklých astronomických jevů by měli zbystřit. Už za dva dny se na noční obloze objeví úkaz, který není k vidění příliš často. Svou podívanou zaujme na první pohled.
Astronomové mají v letošním roce poměrně žně. Začátek roku přivítaly meteory ze ztraceného souhvězdí, následně se na nebi objevilo zjevení „Rudé planety“ i nebeské rande mezi Venuší a Saturnem. Už za pár dnů nás čeká další pozoruhodné červencové setkání. To proběhne ve dnech 20. a 21. července. Pokud chcete být alespoň z dálky jeho součást, nesmíte zaspat. Nařiďte si budík a zaručujeme, že si užijete krásu, na kterou se nebudete moct vynadívat.
Úkaz, který na nebi jen tak neuvidíte
Součástí zřetelně viditelného úkazu budou dvě planety Sluneční soustavy. S velkou pravděpodobností se bude jednat o Jupiter a Mars. Každá z těchto planet má svá specifika.

Planetou, na které jeden den trvá téměř stejně dlouho jako Zemi, je Mars. Rudá planeta, jak se jí přezdívá, má vlastní vlajku, kterou navrhl jeden z inženýrů NASA. Kvůli prachovým částicím v atmosféře má modré západy slunce a nachází se na ní nejvyšší hora sluneční soustavy Olympus Mons. Ten dosahuje výšky až 21 kilometrů.
Druhou planetou, která by měla být součástí vesmírného setkání, je planeta Jupiter. Plynný obr je pátou planetou Sluneční soustavy. Protože rotuje nejrychleji ze všech planet, den zde trvá v průměru jen 9 hodin a 55 minut. Jeden rok tak uběhne až za 11,86 pozemských let. Obecně je tato planeta spojena s nejedním prvenstvím. Má největší magnetické pole, které je 14 krát silnější než na Zemi. Díky své vnitřní energii vyzařuje více tepla než od Slunce dokáže přijmout. Protože je Jupiter masivní planetou, ovlivňuje těžiště celé sluneční soustavy.
Propojení planet, Měsíce i hvězd
Mezi 20. a 21. červencem se tyto dvě planety, které toho ve skutečnosti nemají tolik společného, spojí v jeden společný dechberoucí úkaz. Figurovat v něm bude i ubývající Měsíc. Ten v tuto dobu bude blízko poslední čtvrti, s descentním svitem, který nenaruší výhled na hvězdy. Celé nebeské setkání bude doplněno takzvanými Plejádami a Hyádami. Ty jsou dvěma nejznámějšími hvězdokupami, které lze na noční obloze zahlédnout. Nacházejí se v souhvězdí Býka. Zatímco Plejády jsou od Země vzdáleny asi 440 světelných let, Hyády pouhých 150.
Abyste úkaz nepropásli, nařiďte si budík
Spojení hvězdokup, Měsíce i planet je poměrně jedinečné. Navíc je to skvělá příležitost pro vytvoření velmi fotogenických obrázků. Jenom pozor, tato konjunkce je velmi krátkodobá. Nejenže se nebude v blízké době opakovat, zároveň ji musíte vychytat ve správný čas. Na obloze by se měla objevit ještě před rozbřeskem mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Abyste měli co nejlepší výhled a šanci tento astronomický jev zahlédnout, najděte si místo, kde vás nebudou rušit žádné budovy ani stromy. Ideální je zóna mimo světla. Vše bude viditelné i pouhým okem. Zážitek však bude kvalitnější s dalekohledem.

Hvězdy lze pozorovat i z observatoře
Film, v němž vystupuje i amatérský astronaut, je romantický a komediální československý snímek Lítá v tom. V něm se diváci kromě vtipných momentů a zajímavých zápletek dočkají i pozorování hvězd z observatoře.