Kvíz, který zkusilo už 137 000 lidí. Nikdo nedal víc než 6/10. Dokážete to vy?
Čeští turisté jezdí poznávat Paříž, Londýn nebo Řím, přitom nevědí skoro nic o vlastním hlavním městě. Říká se, že má Praha více věží než hvězd na nebi. A najdeme tu také nejstarší funkční orloj Evropy, který láká turisty z celého světa.
Otestujte své znalosti v kvízu, který většinu lidí položí na lopatky. Pokud získáte více než šest bodů, řadíte se mezi pravé patrioty. Nedávno jsme podobný kvíz „testovali“ a více než 130 tisíc čtenářů neprošlo přes 6 bodů z celkových 10!

Pražská nej, o kterých skoro nikdo neví
Pražský hrad je podle Guinnessovy knihy rekordů největší stále hradní komplex planety. Zabírá přes sedm hektarů a funguje jako prezidentské sídlo už desítky let. Matematik Bernard Bolzano si jednou řekl, že spočítá, kolik je v Praze věží, a došel k číslu 103. Jenže to bylo jen v historickém centru a ještě v 19. století. Dneska se odhaduje, že jich má Praha přes dva tisíce.
Staroměstský orloj zase patří mezi pouhé tři funkční exempláře svého druhu v Evropě. Většina turistů u něj čeká na celou hodinu, aby viděli figurky, ale většinou už netuší, že orloj neukazuje jen čas (a figurky), ale třeba i pozice planet.
Ulice plné jednorožců, štik a černých orlů
Dřív se lidé ve městech orientovali jinak než dnes. Praha má díky tomu dodnes největší sbírku domovních znamení na světě. Najdeme tu adresy jako dům U Zlatého jednorožce, U Modré štiky nebo U Černého orla.
Znamení vznikala podle toho, co majitel dělal, prodával nebo co měl rád. Řezník měl na domě vola, pekař koláč, hospodský pro změnu sud piva. Některá znamení přežila bombardování, požáry i komunistické přestavby a pořád se tyčí na svých místech.
Rekordy, které znají jen zasvěcení
Karlův most je krásný, to ví každý. Ale že má víc soch než kterýkoli jiný most na světě, to už ví málokdo. Celkem jich tam stojí třicet. Každá socha má svůj příběh a podle pražských legend i svou magickou sílu.
Staronová synagoga v židovské čtvrti funguje nepřetržitě už přes stovky let, což je světový rekord. Kousek od ní leží Starý židovský hřbitov, který znáte z filmů o rabbi Löwovi a golemovi. Jedná se o nejzachovalejší židovský hřbitov v Evropě.
Hodiny na Staré židovské radnici přehlédne skoro každý turista. Přitom jsou to nejstarší židovské hodiny světa a čas na nich běží pozpátku. Velká ručička ukazuje hodiny a malá minuty, což je přesně naopak než známe. Na Karlově náměstí si zase lidé odpočívají na trávě a netuší, že sedí na třetím největším náměstí Evropy. Kdysi se tam prodával dobytek, proto se tomu říkalo Dobytčí trh.

Nejmenší, nejužší, nejhlubší
V Anežské ulici stojí nejmenší dům v Česku, široký je pouze dva a čtvrt metru. Na Malé Straně najdete nejužší uličku Evropy, která je tak úzká, že má i semafor pro chodce. Dva lidé se tam vedle sebe vážně nevejdou.
Nejhlubší stanice pražského metra je Náměstí Míru, sahá 53 metrů pod zem a má nejdelší eskalátory v celé republice. Jízda nahoru trvá skoro dvě minuty. To už stíháte vyplnit i kvíz, který na vás v článku čeká. Podle časopisu TimeOut má Praha druhý nejlepší dopravní systém světa. Metro, tramvaje a autobusy fungují spolehlivě a dostanou cestující prakticky kamkoliv.