Noční obloha v Česku se promění v nebeské divadlo. Kdo ho prošvihne, bude čekat další roky
Na obloze se odehraje nebeské divadlo, které bychom si rozhodně neměli nechat ujít. Po více než šesti letech totiž znovu nastane úplné zatmění Měsíce viditelné z území České republiky. A kdo ho tentokrát prošvihne, bude si muset počkat opravdu dlouho – další podobné zatmění u nás nastane až na konci roku 2028.
Zatmění Měsíce není žádná běžná podívaná. I když se Měsíc částečně nebo polostínově zatmí několikrát do roka, úplné zatmění, kdy celé měsíční těleso vstoupí do zemského stínu a získá načervenalou barvu, je vzácnější a mnohem působivější. A právě to nás čeká na začátku září – konkrétně v neděli 7. září 2025 – navíc v podmínkách, které slibují velmi dobrý zážitek i pro běžné pozorovatele bez speciální techniky.

Kdy přesně se dívat?
Zatmění začne ve večerních hodinách, konkrétně kolem půl sedmé letního času, kdy Měsíc začne vstupovat do zemského stínu. Fáze úplného zatmění, kdy bude Měsíc viditelně rudý, začne přibližně v půl osmé a potrvá až do téměř deváté hodiny večerní. Nejzajímavější momenty tak nastanou právě v čase, kdy už bude tma, ale Měsíc ještě nebude příliš vysoko nad obzorem – ideální podmínky pro sledování i fotografování.
Kde budou nejlepší podmínky?
V Praze a ve většině Česka bude Měsíc při začátku úplné fáze zhruba 6 stupňů nad východním obzorem, což znamená, že pro nerušený výhled se vyplatí vyrazit na nějaké vyvýšené místo nebo alespoň mimo městskou zástavbu. Východní části republiky, jako je Morava nebo Slezsko, budou mít ještě o něco lepší podmínky – Měsíc tam vyjde o pár minut dříve a bude výše nad obzorem.
Kolik času na pozorování budeme mít?
Samotné zatmění bude navíc poměrně dlouhé. Fáze úplného zatmění potrvá přibližně 1 hodinu a 22 minut, což dává dostatek času jak na klidné pozorování, tak na pořízení fotografií. Konec celého jevu – tedy i závěrečného vystoupení Měsíce z polostínu – nastane až kolem jedenácté večer.
Proč Měsíc zčervená?
Během zatmění se Měsíc postupně zbarví do načervenalých a oranžových odstínů. Tento jev, známý jako „krvavý Měsíc“, je způsoben tím, že se k jeho povrchu dostává pouze nepřímo rozptýlené sluneční světlo přes atmosféru Země. Barva zatmění může být různá – od světle oranžové až po tmavě rudou – podle stavu atmosféry v daný okamžik. Zajímavým optickým efektem bývá také tyrkysová linka na okraji stínu, způsobená lomením světla v ozonové vrstvě.
Co dalšího uvidíme na obloze?
Kromě samotného Měsíce bude na večerní obloze k vidění i několik dalších nebeských těles. Nedaleko ztemnělého Měsíce se objeví například Saturn a v dalekohledu může být viditelný i Neptun. V protější části oblohy se za soumraku ukážou Mars a jasná hvězda Spica. Milovníci astronomie si tak přijdou na své hned několikanásobně.

Jak se připravit na pozorování?
Pokud chcete zatmění vidět co nejlépe, doporučuje se vyrazit mimo město, kde není tolik světelného smogu. Ideálně na nějaký kopec s volným výhledem na východní obzor. Není třeba žádné speciální vybavení – postačí oči, případně triedr nebo běžný dalekohled. Pro fotografy bude ideální stativ a delší expozice.
Událost, na kterou se nezapomíná
Zatmění Měsíce často inspiruje nejen astronomy, ale i umělce, básníky a milovníky přírody. Je to chvíle, kdy se můžeme na okamžik zastavit, zvednout hlavu a vnímat propojení s vesmírem, které nám ve shonu všedních dní často uniká.
Tento astronomický jev je nejen krásný, ale i symbolický. Už po staletí lidé vnímají zatmění jako mystické a výjimečné události. A přestože dnes už víme, jak přesně fungují, jejich půvab a tichá majestátnost zůstávají stále stejně silné. Pokud tedy počasí dovolí, určitě si 7. září večer udělejte čas a podívejte se na oblohu. Další taková příležitost se naskytne až za tři roky – a kdo ví, co všechno se do té doby změní. Na nebi i na zemi.