Už žádná Ulice. Na Novu míří nový pořad, který se vymyká televizním zvyklostem se vším všudy
Když vám někdo řekne, že se rád kouká na dokumentární filmy, pravděpodobně si pod tímto pojmem představíte dlouhé záběry panenské přírody, plavajících ryb a cupitajícího hmyzu. Nepřekvapivě však existuje i celá škála dokumentů, které se zaměřují na společenská či společenskovědní témata. Jenže společnost je divoké a chaotické místo a některá tato témata jsou pro řadu lidí zákonitě poněkud těžce stravitelná. A jeden z takovýchto dokumentů právě míří i na televizi Nova.
Dokumentární filmy nám často přibližují témata, se kterými se ve svých každodenních životech vůbec nesetkáváme. Otevírají nám tak dveře do světů, které jsou pro nás sice neviditelné, ale zároveň se kolem nás nepřetržitě odehrávají.
Tyto světy se však mnohdy vyznačují povahou, která je pro leckoho šokující. Pro někoho jiného je jednoduše zajímavá a pro někoho dalšího je to jen něco podivného, nad čím mávne rukou. Svůj názor na jeden z takovýchto světů si brzy budete moci udělat i vy sami díky chystanému dokumentárnímu cyklu na televizi Nova.
Na Novu míří skutečně netradiční dokument
Na obrazovky televize Nova se blíží netradiční dokument, který pojednává o problematice umělého oplodnění. Konkrétně se zaměřuje na muže, kteří se aktivně věnují darování svého genetického materiálu. Činí tak mnohdy zadarmo, bez účasti institucí a různými metodami. Dokumentární cyklus nese název Sperminátoři a pochází z roku 2021.

Původně měl být tento dokument do kin a produkoval ho dnes jiz zesnuly Artemio Benki pod Artcam Films. Pak tento projekt převzal producent Michal Kráčmer a koncipoval ho jako čtyřdílnou sérii pro TV Nova. Jednotlivé epizody tak sledují osudy českých i nečeských mužů, kteří se uchylují k darování svého genetického materiálu.
Cílem dokumentu je odhalit motivace těchto takzvaných „sperminátorů“ neboli mužů, kteří se uchylují k pravidelnému dárcovství. Snaží se rozkrýt jejich motivace, přiblížit důvody žen, které tyto dárce vyhledávají a zaměřit se i na soukromé motivace a touhy jednotlivých aktérů.
Téma je skutečný etický guláš
Námět dokumentárního cyklu Sperminátoři bude jistě pro řadu diváků nejednoduché sousto. Téma dárcovství genetického materiálu je ve společnosti poněkud citlivé a člověk se často nesetkává s veřejnou diskusí, která by jej přibližovala. Dokument přibližuje celou řadu mužů, kteří všichni žijí odlišné životy a ani jeden z nich není jako ten druhý. Pojí je pouze jakási touha rozšířit svůj genofond.
Poptávka po neoficiálním dárcovství je obrovitá a dokument přibližuje muže, kteří nechali tento altruistický motiv zcela ovládnout své životy. Kdo jsou vlastně muži, kteří mají potřebu takto šířit svoje geny? Proč je jednotlivé ženy vyhledávají? A jaký je život dětí, které mohou mít nevědomky i desítky sourozenců? Téma otevírá řadu otázek, na které je složité najít odpovědi.
Z dokumentárního hlediska není téma dárcovství nové a v minulosti se mu věnoval například i americký New York Post. Ten sledoval příběh muže Kyla Gordyho, který chce do konce letošního roku zplodit 100 dětí. Naplánoval si kvůli tomu cesty po celém světě a celou záležitost bere jako určitou výzvu.

Na obrazovkách jsme mohli sledovat i opačný příběh
Na našich televizních obrazovkách jsme však v minulosti měli šanci sledovat i příběhy z opačného spektra tématu o rozmnožování a oplodňování. Česká televize například v minulosti již uvedla dokument Dobrovolně neplodný, který naopak sleduje muže, kteří se rozhodli dobrovolně podstoupit vazektomii, tedy chirurgickou sterilizaci, která je v České republice legální již od roku 2013.
Dobrovolně neplodný se z etického hlediska zabývá otázkou povahy vazektomie u mužů. Jedná se o projev moderního a uvědomělého mužství, nebo jde pouze o invazivní a neetický zásah do mužské biologie? Zákrok vazektomie je ne vždy vratný a dokument přibližuje i nešťastné ženy, které se zamilovaly do mužů, u kterých zjistily, že zákrok v minulosti podstoupili.
Pokud máte trochu odvahy a nevadí vám rozšířit si své obzory, rozhodně v budoucnosti chystaný dokument vyhledejte. Nejen, že se vám otevře okno do světa, který pro vás byl doposud neznámý. Zároveň vám totiž přiblíží složitost něčeho, co považujeme za samozřejmé a ukáže vám to extrémy, do kterých lidská motivace dokáže zabíhat.