Můj pes poznal, že mám rakovinu a zachránil mi život. Takhle ukázal, že se v mém těle děje něco špatného
Pokud se váš pes začne z ničeho nic chovat jinak než obvykle, neznamená to hned, že by mu něco bylo. Naopak. Může jít o zoufalou snahu upozornit vás na něco, co se vám děje v těle. Něco co lékař nemusí ihned odhalit. Psi mají schopnost cítit rakovinu ještě před tím, než vás vyšetří moderní přístroje.
Vaši mazlíčci mají v životě jen vás, a proto se vám snaží za každou cenu pomoci. To potvrzuje také nedávná zpověď uživatelky diskuzního fóra na Reddit, která popsala, jak přesně její pes poznal, že má rakovinu. Dozvíte se to v tomto článku.
Pes jako rentgen přírody
Po celém světě se objevují případy, kdy pes pomohl zachránit život svému páníčkovi, a to právě díky svému výjimečnému čichu. Podle výzkumů mají psi až 100 000x citlivější čich než člověk. Umějí zachytit molekuly vzduchu, které lidský nos jen sotva zachytí.
Organizace po celém světě, které se věnují právě psům a jejich čichovým schopnostem, vycvičily stovky psů, kteří jsou schopni identifikovat rakovinu prostaty, prsu, plic, vaječníků nebo kožní melanom. Psi dokáží vyčenichat nemoc z moči, dechu, potu nebo vzorku slin, a to s přesností, která překvapí i lékaře.
Například provedená studie prokázala, že psi byli schopni s 93% přesností rozpoznat rakovinu prostaty ze vzorku moči. Podobné výsledky vědci zjistili i u rakoviny prsu u ženských pacientek.

Zázračný čich
Takové případy se vyskytují stále častěji. V roce 2023 se v médiích šířil příběh Američanky, jejíž pes Mochi začal z ničeho nic opakovaně čichat k její hrudi a choval se nervózně. Emily to zpočátku ani nezaznamenala, ale po několika týdnech se jí rozjely bolesti právě v oblasti prsou. Když navštívila lékaře, dozvěděla se děsivou diagnózu karcinomu prsu. Díky včasnému zásahu byla v pořádku.
Stejně tak si v Británii starší žena všimla, že její labrador neustále čichá ke stejnému místu na její noze. Přesně tam, kde měla tmavé znaménko. Nechala si ho odstranit a rozbory ukázaly, že šlo o melanom. I tady pes varoval dřív, než se problém vůbec projevil.
Podobných příběhů existují desítky.
Jak to vlastně dělají?
Odpověď je snadná. Nádorové buňky totiž produkují určité organické látky, které se uvolňují do krve, potu, nebo moči. A právě tyto chemikálie jsou pro psí čich signálem, že se v těle děje něco neobvyklého.
K tématu se vyjádřila i americká onkologická lékařka:
„Rakovinné buňky produkují specifické těkavé organické sloučeniny, které nejsou pro lidské čichové ústrojí rozeznatelné, ale pro psa jsou zcela jasným signálem,“ vysvětluje.
Její slova potvrzuje i věda. Zatímco pro přístroje je potřeba pokročilejší stadium nemoci, pes dokáže detekovat nemoc mnohem dříve.
Jak poznat psí varování?
Většina lidí si změn chování svého psa ani nevšimne, nebo jim nevěnuje dostatečnou pozornost. Ale pokud pes začne opakovaně čichat ke stejnému místu na vašem těle, naráží čumákem do jedné konkrétní oblasti, olizuje ji, štěká, kňučí nebo se dokonce snaží zabránit, abyste si na to místo lehli, měl by to pro vás být varovný signál.
Pokud se některé z těchto projevů opakují a nemáte pro ně žádné jiné vysvětlení, je dobré zbystřit.

Co dělat, když vás pes upozorní?
- Všímejte si změn. Nejde očuchání. Psi bývají velmi vytrvalí, když něco cítí. Sledujte, zda vás pes očuchává stále na stejném místě. Pokud se to děje opakovaně, zbystřete.
- Nepanikařte, ale jednejte. Většina lidí má tendenci tato upozornění zlehčovat. Zároveň na preventivní vyšetření máme nárok všichni. A prevence je vždycky přínosná.
- Neodkládejte to. Rakovina může být v počátečním stadiu zcela bez příznaků. A čím dříve se na ni přijde, tím větší šance na vyléčení máte.
Psí budoucnost
Na základě dostupných informací se vědci snaží vyvinout tzv. „elektronický nos“, neboli přístroj, který by uměl napodobit psí čich a detekovat tak látky produkované v přítomnosti rakoviny. Zatím je ale technologie na začátku.
Proto jsou dnes psi stále považováni za nepostradatelné pomocníky v oblasti diagnostiky. A některé nemocnice už testují jejich nasazení při běžných prohlídkách.
Co když čtyřnohého miláčka nemáte?
I když sami psa nevlastníte, nezoufejte. Mnohé nemocnice v okolních státech už zavádějí zkušební programy, kde jsou speciálně vycvičení psi součástí preventivních prohlídek. A v budoucnu se předpokládá, že psi a technologie založené na psím čichu budou pomáhat kdekoli to bude potřeba.
Jako majitel psího kamaráda nebo jen jejich milovník, tak jako tak, prevence je velmi důležitá. Takže pokud sami cítíte na svém těle změnu, nebo vám ji naznačuje váš pes, věnujte tomu pozornost.
Závěrečné poselství
Možná to zní jako scénář z filmu. Ale je to tak. Psi cítí to, co my necítíme ani omylem. A někdy vědí dřív než my, že se v těle něco děje.
Pokud se tedy váš pes začne chovat neobvykle, zejména pokud vás opakovaně upozorňuje na konkrétní místo vašeho těla, nepodceňujte to. Možná vám tím právě zachraňuje život.
Zdroj: medicalnewstoday.com, vitalia.cz, nypost.com