Z natáčení legendární pohádky Šíleně smutná princezna přišla rána: Herec zemřel přímo vedle štábu
Šíleně smutná princezna je dodnes oblíbenou hudební pohádkou, ve které zazářil Václav Neckář a Helena Vondráčková. Smutek není skryt pouze v jejím názvu. Také celé natáčení bylo spojeno s nejednou osobní tragédií a nepřízní osudu.
Jednou z výrazných postav, která se ale v pohádce nakonec téměř neobjevila, byl herec Rudolf Deyl mladší. Oblíbený český herec, který šel v hereckých stopách svého otce Rudolfa Deyla staršího a také matky – herečky Otylie Spurné, se narodil v roce 1912. Svou první roli si zahrál již v sedmi letech po boku svého otce ve filmu Stavitel chrámu. Hojně byl obsazován i v dospělosti. Dohromady získal více než 100 filmových rolí. Zahrál si například v komedii Anděl na horách nebo v dramatu Tanková brigáda. Působil i v divadlech v Brně, Ostravě nebo v Městských divadlech pražských.

Spolupráce herce s Vondráčkovou netrvala příliš dlouho
Jednou z jeho nejvýraznějších rolí byla postava Douga Badmana v Limonádový Joe aneb Koňská opera. Zapsat do paměti diváků se měl i jako král v pohádce Šíleně smutná princezna. Herec se zúčastnil několika natáčecích dnů. Práci s Helenou Vondráčkovou, které hrál tatínka, si pochvaloval. Jejich spolupráce ale netrvala příliš dlouho. Během natáčení vyšlo najevo, že je herec vážně nemocný a byla mu diagnostikována rakovina. Rychlý konec vzal nakonec za svůj, když herec prodělal v době natáčení infarkt.
Hercův tragický konec zaměstnal všechny herce i štáb
Následně se uvažovalo i o ukončení natáčení. Pověrčivost i dobré mravy byly pro mnohé herce překážkou. Nakonec se domluvili na pokračování. Stalo se tak poté, co roli Krále Dobromysla převzal Bohuš Záhorský. Na původního krále zůstal ve filmu jediný záběr – při scéně s příjezdem princů. Ta ve filmu zůstala, aby se nemusela přetáčet každá scéna.
Nebyla to jediná tragédie s pohádkou spojená
Rudolf Deyl nebyl jediným, kdo se v pohádce nakonec neobjevil. Hořký konec zažil i Jan Hammer. Ten byl začínajícím a velmi talentovaným mladým hudebním skladatelem. I přesto, že se podílel na hudbě, jeho jméno se v konečných titulcích neobjevilo. Odstraněno bylo kvůli jeho emigraci do USA. K tomuto kroku se Hammer odhodlal po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

Další tragédie se odehrála během premiéry. V pohádce se v roli komorné princezny objevila Stella Zázvorková. Ač se jednalo o menší roli, herečka v ní excelovala. Během premiéry však došlo k obrovské tragédii. Zázvorkové dcera, kterou měla s hercem Milošem Kopeckým, spáchala sebevraždu. Udusila se plynem.
I přesto jde o velmi oblíbenou pohádku
Navzdory nepřízni osudu je Šíleně smutná princezna oblíbenou pohádkou malých i dospělých již několik desítek let. To, zda byla pohádka prokletá nebo se jednalo pouze o náhodu, se již nikdy nedozvíme. Zavzpomínat na nepřízeň osudu a také slavného herce Deyla mladšího můžeme vždy, kdy je pohádka reprízována v televizi. Nejčastěji bývá vysílána o Vánocích, kdy se k ní rádi vrací diváci všech generací.
Zdroje: filmovyprehled.cz, Csfd.cz, super.cz