Kvíz: Z jakého filmu je tahle věta? Čech, který dá 10/10, je jasný filmový guru
České filmy jsou doslova zlatým dolem nezapomenutelných vět, které se zabydlely v naší řeči tak důkladně, že je sice používáme, ale už ani nevíme, odkud vlastně pocházejí. Některé vznikly plánovaně, některé náhodou a jiné zase díky tomu, že se herci „nachmelili“ před kamerou. Dokážete poznat, z kterého snímku pochází konkrétní hláška?
Čeští filmaři dokážou ze zcela běžné situace vytěžit hlášku, která pak žije vlastním životem celá desetiletí. Zatímco Hollywood spoléhá na explozi za explozí, naše kinematografie vždycky sázela na to, co máme nejlepší, tedy na humor a schopnost dělat si srandu i z těch nejvážnějších věcí. Pelíšky jsou v tomhle obzvlášť třída, hlášky z této komedie znají snad všichni.

Ještě zajímavější je způsob, jakým některé repliky vznikaly. Scéna s plastovými lžičkami z NDR, které se roztečou v horké kávě, vystihl absurdnost tehdejšího režimu na jedničku. Otec Šebek nejdřív nadšeně vychvaluje přednosti revolučního výrobku a pak se spolu s celou rodinou kouká, jak se jim lžičky rozplývají v šálcích.
Když se natáčení vymklo kontrole
Režisér David Ondříček při natáčení Samotářů přikázal Jiřímu Macháčkovi, aby se před každou scénou omámil marihuanou, což mělo být součástí role. Jenže první natáčecí den si drogu dali kromě hlavního herce i rekvizitář, osvětlovač a dokonce sám režisér.
Výsledkem bylo, že byl Macháček při jedné scéně tak mimo, že mu museli nakreslit čáru na zem, aby vůbec dokázal jít směrem ke kameře. Ondříček si pak řekl dost a dal podle zajímavostí na ČSFD herci ultimátum: „Od týhle chvíle nesmíš dát zahulit nikomu ze štábu a především ne mně!“
Paradoxně právě tahle metoda pomohla vytvořit film plný autentických hlášek. Věta „Ale každá holka někoho má, dokud není s tebou“ třeba vůbec nebyla ve scénáři. Přišel s ní až Mikuláš Křen, který tvrdil, že ji používá jeho kamarád. Režisérovi se zalíbila natolik, že ji ve filmu nechal.
Generační válka u jídelního stolu
Jedna z nejslavnějších scén českého filmu se točí kolem jídla, což je ostatně typicky české. V Pelíškách Jindřiška vysvětluje otci rozdíl mezi knedlíky a noky tak důkladně, až z toho Krausovi div nepraskne žíla na čele. Celá hádka ale není jen o jídle. Mladá generace přejímá západní výrazy a způsoby, z čehož starší ročníky šílí. Pro otce Krause, který prošel koncentrákem a válkou, je nok místo knedlíku symbolem všeho, co je na nové době špatně.
Test pro opravdové filmové fajnšmekry
Teď přichází chvíle pravdy. Dokáží tyto hlášky správně přiřadit k filmům pouze skuteční znalci české kinematografie? Některé věty jsou tak proslulé, že je zná každý, ale jiné dokážou potrápit i největší experty.