Čtvrtfinále hokeje půjde dnes večer úplně stranou. Češi hromadně přepnou na úplně jiný televizní trhák
Dnes v 16:40 nás čeká pravá a nefalšovaná bitva na ledě. Česká hokejová reprezentace nastoupí proti Kanadě na olympijských hrách a čeká se, že to bude opravdový nářez. Češi to sice nebudou mít jednoduché a budou potřebovat každého fanouška u televize, aby jim držel palce, nicméně s programem, se kterým přišla Nova Cinema, nebude jednoduché se u zápasu udržet.
V podvečer totiž na našich obrazovkách přistane duo spolužáků a dobrých kamarádů, kteří v ikonické filmové sérii formovali pubertální léta celé generaci mladých diváků. A i když je olympijský hokej bezpochyby sváteční událostí, tohle je taková nostalgická klasika, že vám to nedá přepnout program alespoň o přestávkách mezi třetinami.

Legendární filmová série
Dnešní snímek odstartoval legendární filmovou ságu o spolužácích, kteří si klestí cestu životem. Zažívají humorné situace, první lásky, strasti dospívání i studentských let, které jsou sice náročné, ale jak už se pravdivě říká – ty nejkrásnější. Tahle nápověda by měla stačit, abyste okamžitě věděli, odkud vítr vane. Snímek Jak svět přichází o básníky je úvodním počinem Dušana Kleina, který natočil celkem šest „básnických“ filmů.
Návrat do studentských let
Hned první díl je asi nejikoničtější. Dva přátelé v posledním ročníku gymnázia s uměleckým nutkáním se rozhodnou nastudovat a připravit divadelní představení. Rozhodnou se pro Tylovu Lesní pannu, ozvláštněnou hudbou, zpěvy a neobvyklými rekvizitami. Oba mají s projektem i své vedlejší plány: užít si a sblížit se s krásnou dívkou. To, co ale začalo jako studentská recese, se vymkne z rukou a do představení se zapojí celé město.
Postupně se dokonce ozve televize, která chce o hře natočit pořad. Katastrofa se zdá nevyhnutelná a my se můžeme těšit, jak z toho Štěpán a Kendy vybruslí. Poetický rytmus filmu skvěle doplňuje herecké obsazení, které si zamilovala celá republika: Pavel Kříž v roli Štěpána, David Matásek jako Kendy a Miroslava Šafránková coby Borůvka, krásná dívka, která se stává středem Štěpánových citů i představ.
Série je doslova protkaná milým humorem, který nás vrátí do mladých pubertálních let, prvních lásek a středoškolské nerozvážnosti.
Osmdesátky byly zlatou érou filmu
Osmdesátá léta v československém filmu jsou dodnes považována za zlatou éru komedií a pohádek. Kromě ságy o básnících vznikly například kultovní klenoty jako rodinná komedie S tebou mě baví svět, která nás baví dodnes, bez ohledu na to, že jsme ji viděli nesčetněkrát. Nebo Zlatá Svěrákovská trojice Vrchní, prchni!, Jára Cimrman, ležící, spící a Vesničko má středisková, což jsou filmy, které prostě nic nepřekoná.
Z pohádek je na místě vypíchnout Tři veterány nebo dětský film Lucie, postrach ulice. Prostě československý film byl ve svém komediálním rozkvětu, a i když doba smíchu moc nepřihrávala, televize nabízela skvělý únik.

Návrat o 45 let zpátky
Upřímně bych se vůbec nedivila, kdybyste ze zájmu přepnuli hokej na druhý kanál, abyste zjistili, jaká scéna zrovna ve filmu běží a zakoukali se tolik, že zapomenete přepnout zpět. Po skončení pak budete užasle sedět a pocítíte to stejné štěstí a špetku nostalgie navíc z tohoto skvělého československého filmového zážitku.
Z dnešního pohledu totiž představuje mnohem víc než jenom milou komedii o mladých puberťácích. Je to tak trochu stroj času do dob, kdy jsme byli sami mladí a nerozvážní a kdy se všechno zdálo o trochu lehčí, byť třeba objektivně zdaleka nebylo. Prožitek samotný už nechám na vás, máte ho k dispozici dnes, 18. února, v 18:10 na Nova Cinema.
Zdroje: tv.seznam.cz, csfd.cz, kinomaniak.cz
