Během natáčení veselých scén s Marvanem mrzla krev v žilách. Film byl jen dokonalým podvrhem na diváky
Na první pohled se tváří jako oblíbený československý film z první poloviny minulého století. Ve skutečnosti v sobě ale skrývá tajemství, která naprosto zapomínají na realitu tehdejších dnů. Podrobnosti o zákulisí natáčení komedie s Jaroslavem Marvanem vám vyrazí dech.
Jaroslav Marvan patřil mezi nejvýraznější herce minulého století. Jeho role byly obvykle autoritativní, zároveň ale laskavé a noblesní. Při hraní naplno využil i svůj typický humor. Diváci jej dodnes spojují například s filmem Škola základ života. Dlouhá léta hrál také v Národním divadle, kde patřil k nejobsazovanějším hercům své generace.
Marvan si ve volném pokračování komedie zahrál jinou postavu
Film ze školního prostředí Škola základ života byl natočen v roce 1938. V tomto příběhu se Jaroslav Marvan poprvé a naposledy setkal s diváky oblíbenou rolí profesora Matulky. Na komedii podle předlohy Jaroslava Žáka o rok později navázalo filmové pokračování Cesta do hlubin študákovy duše. Zajímavostí je, že v tomto volném pokračování hraje Marvan úplně jinou postavu. A sice profesora matematiky Vobořila.
Přestože jde o oblíbený komediální film, Cesta do hlubin študákovy duše byla částečně podvrhem na své diváky. A to mimo jiné i na generaci takzvaných husákových dětí, která se narodila v 70. letech minulého století.

Při natáčení omylem vykoukl hákový kříž
Komedie z roku 1939 byla připravována především v interiérech ateliérů na Barrandově a v Hostivaři. Pro scény z gymnázia byly využity i budovy pražských škol. Přestože šlo o komedii, v roce 1939 byla nálada na našem území úplně odlišná. Pomalu začínala druhá světová válka a pro Československo to znamenalo tragický konec samostatnosti.
Na jednom ze záběrů natočených mimo ateliéry si diváci mohou všimnout vlajky s hákovým křížem. Ta je důkazem toho, jaké období u nás zrovna probíhalo. Během natáčení rozhodně nebylo mezi lidmi veselo. Naopak se obyvatelstvo muselo smířit s tím, že je republika rozdělena a vzniká Slovenský štát a Protektorát Čechy a Morava.
Prvorepubliková nostalgie byla oproti realitě až příliš pozitivní
Zatímco lidé začínali pociťovat zoufalství, tvůrci filmu na sobě nemohli nechat nic znát. Diváci tak mají pocit, jako by se tehdy nic nedělo. Dalším podvrhem, který si film na diváky připravil, je doba, ve které se odehrává. Komedie působí jako prvorepubliková nostalgie. Vzpomíná na staré časy, kdy profesoři byli gentlemany a studium gymnázia patřilo k prestižním událostem. Nic takového ale během natáčení nebyla pravda.
Celý obrázek tehdejšího školství je navíc vyobrazen jako takový lepší svět, který ale s tehdejší realitou rozhodně nemá nic společného. Česká společnost naopak byla pod tlakem probíhající okupace, cenzury a všudypřítomného strachu. O politice či událostech, které se děly za zdmi ateliéru však ve filmu není ani zmínka. Film neřešil politiku, nevyvolával žádné otázky a naopak nabízel možnost utéct myšlenkami od kruté reality. Husákovým dětem tak byl předkládán podvrh, který byl ale populární. A nutno říct, že divákům se líbí i dnes.

Téměř 90 let stará komedie má i dnes tisíce fanoušků
Na Česko-Slovenské filmové databázi má snímek natočený v době Protektorátu Čechy a Morava vysoké hodnocení 89 %. Pozitivní reakce si podle diváků zaslouží skvělé herecké výkony. Především postava profesora Mazance, kterého si zahrál Jindřich Plachta, je vychvalována až do nebes. Za sympatické jsou považovány i postavy studentů Vančury či Šafránka. Celý film je spojen s laskavým a inteligentním humorem bez vulgarit. Na diváka navíc dýchá nostalgie po starých časech.
I oblíbená komedie může ukrývat tajemství
Ne vždy je vše tak, jak se na první pohled zdá. Své by o tom mohli vyprávět diváci populární komedie z minulého století Cesta do hlubin študákovy duše. Ta diváky baví i více než 80 let po svém natočení. Protože k natáčení docházelo během velmi kruté doby Protektorátu Čechy a Morava, je ale jasné, že komedie v mnohém o reálném životě tehdejší doby lhala.
Patříte mezi fanoušky této komedie z 30. let minulého století?
Zdroje: Filmovyprehled.cz, Csfd.cz, Fdb.cz
