Aktuálně se Českem šíří jako lavina. Lékaři mají jasno, ale většina lidí netuší, odkud tahle hrozba přišla
Letošní léto si čeští turisté z dovolených přivážejí kromě fotek a suvenýrů i nechtěné pasažéry. Hygienici bijí na poplach, případy jednoho zákeřného onemocnění závratně rostou. Viníkem může být hotelové ložní prádlo, které zdaleka ne všude mění tak často, jak by se mělo.
Čeští doktoři vidí v ordinacích stále více pacientů s vyrážkou a nesnesitelným svěděním. Téměř všichni mají společné jedno, nedávno se vrátili z cest.

Statistiky, které budí obavy
Pražští hygienici hlásí alarmující čísla. Do konce června napočítali tři sta případů, loni za celý rok jich bylo pět set sedmnáct. Tempo nárůstu se tak zdvojnásobilo. A Praha není výjimka, podobnou epidemii zažívá celá republika. Za první čtvrtletí eviduje Státní zdravotní ústav přes dva a půl tisíce potvrzených případů. Víc než za jakékoliv srovnatelné období od roku 2015.
Hotelové pasti
Viník je jasný: hotely a penziony, které šetří na hygieně. Někde perou při nižších teplotách kvůli úsporám, jinde spoléhají na to, že „čisté“ povlečení stačí vyměnit jen občas. Stačí jeden nakažený host a čisté prostěradlo se změní v past pro další návštěvníky. Mikroskopičtí parazité přežijí na textiliích několik dní a čekají na novou oběť.
Nejhorší je, že hosté nemají šanci poznat riziko. Povlečení vypadá čistě, ale skrývá nebezpečí. A když se objeví příznaky, je už pozdě, dovolená skončila a domov je stovky kilometrů daleko.
Neviditelný agresor
Co způsobuje všechny problémy? Drobounký roztoč zvaný zákožka svrabová. Samička měří necelý půl milimetru, takže ji nevidíte. Tento parazit má specifické návyky. Zavrtává se do kůže a buduje si chodbičky, kde každý den snáší vajíčka. Za život naklade šedesát až devadesát vajíček. Z nich se líhnou larvy a koloběh pokračuje.
Zákožka vyhledává jemná místa, jako jsou meziprstní prostory, zápěstí, pas nebo vnitřní strany stehen. U žen často napadá okolí prsou, u mužů podpaží nebo hýždě. U dětí dokáže napadnout i dlaně nebo vlasatou část hlavy.

Jak to poznat? Typická jsou dvě červené tečky blízko sebe značící začátek a konec chodbičky. Častější jsou však zarudlé pupínky nebo svědivé hrbolky.
Po pandemii se lidé vrhli na cestování
Hotely řešily nápor hostů a někde to vedlo k úsporám na hygieně. Dalším faktorem pro rozmnožení svrabu je oslabená imunita po dlouhém stresu a izolaci. K nákaze dochází při přímém kontaktu kůže nebo přes kontaminované textilie. Nejrizikovější jsou intimní kontakty a spaní ve společné posteli. Druhá cesta vede přes ložní prádlo nebo ručníky. Zákožka mimo tělo vydrží maximálně tři dny.
Problém nastává v zařízeních s rychlou obměnou hostů, kde se prádlo nevymění dostatečně často. Inkubační doba se obvykle pohybuje mezi dvěma a šesti týdny, takže se příznaky projeví až doma.
Nesnesitelné noci plné škrábání
Hlavní příznak je nezaměnitelný, je jím intenzivní svědění, které se zhoršuje v noci. V teple postele jsou paraziti nejaktivnější. Svědění bývá tak úporné, že si lidé škrábou kůži do krve. Při podezření neexistuje jiná cesta než lékař. Samoléčení nepomůže, jen prodlouží utrpení. Po diagnóze dostanete mast s permethrinem nebo sírou. Potřeba je natřít celé tělo od krku dolů, nesmíte vynechat žádné místo. Jinak léčba nebude účinná.
Kromě toho musíte dekontaminovat celou domácnost. Všechno prádlo z posledního týdne vyperte na šedesát stupňů a vysušte v sušičce. Co nejde prát, zavřete na týden do pytle. Koberce vysajte a sáček vyhoďte. Nezapomeňte na auto, sedačky vydezinfikujte nebo se mu tři dny vyhněte.
Prevence na cestách
Při rezervaci čtěte recenze a dívejte se na fotky. Stížnosti na čistotu jsou červená vlajka. Po příjezdu si pokoj prohlédněte a nebojte se žádat výměnu prádla. Časté cestovatele zachrání vlastní spacák a ručník. Internet je plný „zázračných“ tipů. Většina je neúčinná nebo škodlivá. Ocet svrab nevyléčí a může popálit kůži. Bylinky a oleje také nepomůžou.