Američané nechápou, že dětem v Česku dáváme tohle jméno. Pro ně je to noční můra
Zkuste si představit americkou učitelku, která narazí na české jméno v prezenční listině. Bezradně zírá na shluky písmen, zatímco se jí pot perlí na čele. Ta naše jména umí udělat pěknou neplechu.
Zatímco my, Češi, ho vyslovíme bez mrknutí oka, anglicky mluvící osoby se u něj zaleknou asi jako my, když se snažíme přijít na to, jaký předpřítomný čas v Británii zvolit. Není se ale čemu divit, jméno obsahuje naše milované „ř“, hlásku, kterou většina cizinců považuje za nezdolatelnou, včetně Slováků.
„Když jsem se představil na konferenci v New Yorku jako Bedřich, kolega z místní univerzity na mě jen nechápavě zíral. Po třetím pokusu o vyslovení mého jména to vzdal a celý týden mi říkal ‚Czech guy,’“ směje se lingvista Bedřich Novotný.

Kolik máme v ČR nositelů jména?
Podle statistik žije v České republice přes 5 700 Bedřichů, což jméno řadí na 85. místo v žebříčku nejčastějších mužských jmen. I když už rodiče nefrčí na Béďovi tolik jako dřív, pořád se drží v první stovce nejoblíbenějších jmen.
Odkud se vlastně naše problematické jméno vzalo? Kořeny má překvapivě v němčině. Kdysi dávno se používala podoba „Fridurihhi“. První část „Fridu“ znamenala „mír“, druhá část „rihhi“ pak „vládce“. Naši předkové při počešťování jednoduše vyměnili F za B, jak to u přejatých slov často dělali, a voilà, zrodil se Bedřich.
Slavní, kteří by měli v americké škole problém
Nejznámějším nositelem tohoto jména je bezpochyby hudební skladatel Bedřich Smetana. Autor „Prodané nevěsty“ a cyklu „Má vlast“ by dnes v americké škole pravděpodobně skončil jako Freddy nebo Fred. Možná by se učitelé ani nenamáhali s výslovností a rovnou by sáhli po anglickém ekvivalentu Frederick.
„Když jsem studoval na univerzitě v Bostonu, profesoři se při čtení prezenční listiny u mého jména vždy zastavili a následoval trapný moment ticha,“ vzpomíná Bedřich Malý, programátor žijící střídavě v Praze a Seattlu. „Nakonec jsem jim sám nabídl, ať mi říkají Fred, protože těm mukám při každém jejich pokusu vyslovit ‚Bedzh-zich‘ nebo ‚Bed-rich‘ už nešlo přihlížet.“
Jméno nosil také jazykovědec Bedřich Hrozný, který jako první rozluštil jazyk dávno zaniklých Chetitů, i filozof Bedřich Engels. A nesmíme zapomenout na knížete Bedřicha, který ve 12. století vládl české zemi.
Proč by vás s tímto jménem v Americe do školy „nepustili“?
„Ř“ je hláska, kterou angličtina jednoduše nezná. Kombinace „dř“ je pro lidi ze zahraničí tak zákeřná, že si s výslovností poradí opravdu jen málokdo. Větší dojem byste v USA udělali určitě se jmény jako Michael nebo Christopher. S Bedřichem by vás do školy samozřejmě pustili, ale určitě by jméno způsobilo menší pozdvižení. Učitelé by navíc jméno komolili k nepoznání, měli z něj noční můry nebo by rovnou navrhli nějakou přijatelnější alternativu.

Filmové zpracování osudu nejslavnějšího Bedřicha
Pro ty, kteří by se chtěli více dozvědět o nejznámějším českém nositeli jména Bedřich, jsou k dispozici dva nové filmy. Dokument „Tajemství života Bedřicha Smetany“ režiséra Ivana Bareše se pouští do detektivního pátrání po skladatelově konci. Byl to opravdu syfilis, jak se léta traduje, nebo něco úplně jiného? Film řeší i bizarní příběh Smetanova mozku, který byl roky pečlivě uchováván v lihu, než za záhadných okolností zmizel.
Pokud máte raději dramatické příběhy, dejte šanci filmu „Smetana“ s Václavem Neužilem. Ukazuje patnáct let skladatelova života od chvíle, kdy se položil základní kámen Národního divadla, až po jeho znovuotevření po požáru.
Zdroje: cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org, kurzy.cz