Američané nechápou naše milované české jídlo. Prý chutná jako omastek na podrážce
Rohlík s hořčicí na snídani? Pro Američana je to úplně nepochopitelná volba. Utopenci v nádobě jim připomínají zavařené prsty a dršťková polévka trest hodný středověku. My Češi si přitom na těchto dobrotách pochutnáváme už od dětství. Věcí, které Američany šokovaly, je však v naší kuchyni mnohem více.
Každý národ má svá oblíbená jídla z dětství, která nás dokážou okamžitě přenést zpátky do bezstarostných let. My, Češi, máme například kuře na paprice, knedlíky s vejcem nebo krupicovou kaši. Oproti tomu Američan vzpomíná na to, jak mu maminka každé ráno mazala toast arašídovým máslem a džemem.

Česká pochoutka, které Američané nerozumí
Utopenci jsou dobrým příkladem toho, jak různé kultury vnímají jídlo odlišně. Naložený špekáček v octě s cibulí je pro nás běžná hospodská pochoutka, kterou si pamatujeme už z dětství. Pro Američany je to ale neznámá a dost podivná kombinace. Jeden můj známý z práce, který je z USA, se mě při pohledu na utopence nejprve zeptal, jestli je to vůbec jedlé.
Podobně si u Američanů vede také dršťková polévka, která má své čestné místo na českých stolech už celá staletí. Polévka z vařených kravských žaludků, kořeněná majoránkou, česnekem a paprikou, je považována za jeden z nejlepších prostředků proti kocovině. Pro Američany však chutná jako omastek na podrážce – prostě sklouzne do krku sama, ale je odporná, jak reagovali diskutující z USA na Redditu.
Jednoduchá, ale námi vyhledávaná svačinka
Pro české děti 80. a 90. let byl rohlík s hořčicí naprosto běžnou snídaní nebo svačinou. Obyčejný bílý rohlík namazaný hořčicí, bez šunky, bez ničeho dalšího. Varianta s máslem a kakaem na Američany působí ještě podivněji.
Největší bombou jsou pro zahraniční strávníky obvykle nudle s kakaem a cukrem nebo s tvarohem a cukrem. Pro nás Čechy to bylo naprosto běžné sladké hlavní jídlo. Uvařené těstoviny posypané mletým mákem nebo kakaem, cukrem a přelité rozpuštěným máslem jsou v České republice považovány za klasickou dětskou pochoutku. Dokonce se kdysi považovaly za plnohodnotné jídlo, ne jen za dezert.
Pro Američany jsou nudle výhradně slanou záležitostí. I když vidí šišky s mákem nebo nudle s tvarohem, jejich reakce jsou všelijaké. Každá země má svůj vlastní pohled na to, co je normální jídlo a co už ne.
I my máme své výhrady
Pravda je, že i my Češi máme podobné reakce na některá americká jídla. Peanut butter sandwich si možná dáme rádi, když nestíháme, ale že bychom si na něm pomlaskávali jak většina USA, to nehrozí. Stejný přístup máme i k makaronům se sýrem, které spousta mladých Američanů řadí mezi svá nejoblíbenější jídla. Z toho nejen Italům, ale i nám mnohdy vstávají vlasy hrůzou.
Pop-Tarts na snídani nebo obří americké palačinky zalité sirupem na nás působí podobně divně jako na Američany naše nudle s mákem. A co teprve oblíbená americká svačinka v podobě burákového másla a celeru. Čím více ale budeme cestovat, tím snáze si na zahraniční kombinace a „podivnosti“ zvykneme. Snad jen se žabími stehýnky a durianem to může být otázka několika let, než je budeme vůbec schopní spolknout.

Mák mnoho Američanů zaskočí také proto, že se u nich nesmí pěstovat a k makovým dobrotám se proto jen tak nedostanou. U nás je pak zaujme vše, co mák obsahuje, a že toho je.
Společné hledání chuti
Jídlo dokáže spojovat lidi napříč kulturami, i když to někdy chce trochu trpělivosti. Když budete příště vysvětlovat zahraničnímu příteli naše česká jídla, zkuste použít srovnání, kterému rozumí. Šišky s mákem můžete popsat jako naše „comfort food“, což je termín, který znají a hojně využívají. Značí to vlastně jídlo, které nám vždy vykouzlí úsměv na tváři.
Možná se cizinci postupem času naučí ocenit i naše jiné české dobroty. Ostatně i my jsme si zvykli na věci, které nám zpočátku připadaly divné, třeba na způsob, jakým Američané servírují hamburgery, tedy s tuctem příloh a dresinků.
Zdroje: apetitonline.cz, maminka.cz, ireceptar.cz