Babka Jarka si jen chtěla jít v klidu nakoupit do Penny. Odcházela bohatší o 1 milion korun
Senioři často schraňují, co se dá. Aniž by to tušili, občas se stane, že se jim do cesty připlete drahá věc, kterou oni považují za kousek nicotné hodnoty. Stejný příběh potkal i babku Jarku.
Babka Jarka je typickou starší paní důchodového věku. Mezi její záliby kromě dívání se na televizi a háčkování patří i nakupování. Protože s manželem žijí pouze ze starobního důchodu, snaží se šetřit každou korunu. A tak každý týden kontroluje letáky se slevovými akcemi a vydává se do obchoďáků na nákup. Nejinak tomu nebylo ani v den, kdy se z ní najednou zcela nečekaně stala milionářka.
Nález změnil rodině život
Na nákup do nedalekého Penny se tehdy vydala i s manželem. Chtěla kupovat mléka a mouky, které zrovna byly v akci, nechtěla se s nákupem ale tahat sama. Tehdy ještě netušila, jaké štěstí má. Při snaze vložit minci do nákupního vozíku totiž zjistila, že nemá žádné drobné. Manžel jí dal minci, která do vozíku sice pasovala, vypadala ale poněkud zvláštně. Poznali na ní pouze, že je opravdu stará. Poté, co se o minci druhý den od jednoho starožitníka dozvěděli detaily, jim doslova ztuhla krev v žilách.

Pocházel z první poloviny 20. století
Mince, kterou manžel nosil již několik měsíců v peněžence a ani nevěděl, kde k ní přišel, totiž nebyla vůbec obyčejnou. Jednalo se o svatováclavský dukát ražený v roce 1937. Ten se, pokud je v dobré kvalitě, v dnešní době prodává i za více než jeden milion korun. Nezřídka jsou sběratelé ochotni dát za něj i více než 3 miliony. Proč?
Dukát ražený v Československu v roce 1937 je unikátem. Tehdy byl ražen jen ve velmi malém množství. Dokonce se tvrdí, že bylo vyraženo pouze 324 kusů mincí. Ty se tak staly raritou, o kterou bojuje nejeden sběratel.
Svatováclavský dukát vyrobený ze zlata váží přibližně 3,49 gramu. Nachází se na něm svatý Václav v brnění se štítem a praporem. Obrázek doplňuje nápis „Nedej zahynouti nám ni budoucím.“. S mincí se tehdy běžně neplatilo. Byla používána spíš jako reprezentační dárek. Tím obdarovával diplomaty, politiky a další významné osoby tehdejší prezident Edvard Beneš.
Většina kusů se nachází ve státních sbírkách
Každý, kdo zná hodnotu mincí si uvědomuje, jak je právě tato unikátní. A tak je velmi složité najít ji v oběhu mimo státní sbírky. Jen velmi málo exemplářů je volně dostupných. I to zvyšuje cenu mince při prodeji. I když budete mít doma minci, která není v příliš dobrém stavu, vydělat na ní můžete více než milion korun.
Dávejte si pozor na to, co máte v kapsách
Občas doma v šuplíku nebo v kapse u kabátu najdeme předmět, o jehož hodnotě se nám ani nezdálo. Pokud se vám něco podobného stane, buďte jako babka Jarka a vydejte se starými mincemi, bankovkami či čímkoliv jiným ihned ke starožitníkovi. Na účtu vám po následném prodeji mohou přistát miliony korun.

S různými starými mincemi se můžete setkat i v mnoha filmech a pohádkách. Zlaté mince, které jsou součástí pokladu, se například objevují ve filmu Císařů pekař – Pekařův císař nebo ve filmu Limonádový Joe. Zde se ale hrálo s fiktivními zlatými mincemi.