Babička mi v létě zakázala pít vodu a ukázala svůj fígl. Místo kolapsu a úpalu jsem byla svěží jak okurka
Babičky měly jasno, rozehřátému člověku studenou vodu rozhodně ne. Většina z nás si myslela, že babička přehání, ale ono na tom bude více pravdy, než bychom kdysi byli schopni uvěřit. Současná medicína totiž objevuje, že některé babské rady měly překvapivě rozumné základy. Co tedy platí o pití vody během horkých dnů? Ať je to jakkoliv, pití vlažné vody nadále zůstává tou nejlepší tekutinou, kterou svému tělu můžete dopřát.
Neplavej po jídle, nezapíjej třešně vodou, a hlavně nepij studenou vodu, když přijdeš z vedra. Minimálně jednu z vět pronesla babička každé léto. Poslední pravidlo bylo neoblomné. Rozehřáté dítě muselo nejdříve posedět ve stínu, vydýchat se a teprve pak dostalo dovolení napít se.

Studená voda po slunci? Podle babiček jednoznačně ne
Venkovské ženy dvacátého století sice neměly vysokoškolské vzdělání, zato měly roky nasbíraných zkušeností předávané z generace na generaci. Věděly, že když se rozehřátý člověk napije ledové vody, často následují problémy.
Z dlouhodobého pozorování vyvodily jasný závěr: studená voda škodí přehřátému organismu. Viděly, jak se lidem po ledových nápojích dělá špatně. Velmi časté byly křeče břicha, nevolnost, někdy i kolaps.
Když se někdo vracel z pole celý zpocený, měl rudou tvář od slunce nebo byl vyčerpaný po těžké práci venku, musel si nejdříve odpočinout ve stínu. Pomalu se ochladit, a teprve potom dostal vlažnou vodu po malých doušcích. V opačném případě překvapíme rozpálený organismus ne zrovna pozitivní náhlou změnou.
Co se stane, když šokujete přehřáté tělo ledovou vodou?
Ledová voda v rozpáleném žaludku spustí řetězovou reakci. Svaly se křečovitě stáhnou, cévy se prudce zúží, a celý trávicí systém dostane šok. Následuje bolest břicha, nevolnost, někdy i kolaps, přesně jak popisují babičky. Nejhorší jsou kombinace extrémů, tedy rozpálený člověk a ledová voda z ledničky. To dokáže způsobit problémy i mladému a zdravému organismu.
Ideální teplota tekutin pro letní hydrataci se pohybuje kolem té pokojové, která osvěží, ale zároveň nešokuje organismus. Pozor si dejte také na to, že je možné se vodou přepít. Stane se tak, když do sebe během krátkého okamžiku nalijete litry vody. Ať už proto, že se chcete ochladit, anebo dohnat pitný režim.
Jak teplota ovlivňuje trávení
Studená voda zpomaluje trávení. Optimální teplota pro fungování trávicích enzymů je blízko tělesné teplotě. Když žaludek ochladíte, trávicí procesy se zpomalí. Mastné jídlo se ve studeném prostředí hůře rozkládá. Střeva pracují pomaleji a člověk se cítí nafouklý. Rovněž rychlé pití způsobuje škytavku, jelikož polykáme spoustu vzduchu a dobrý vliv nemá ani na ledviny. Oproti tomu pomalu popíjená voda se vstřebává efektivněji a poskytuje kvalitnější hydrataci.
Co babičky doporučovaly místo ledové vody
Venkovské ženy měly své osvědčené recepty na boj s horkem. Místo ledové vody často podávaly vlažné bylinné čaje, například mátový, který lehce ochlazuje, nebo meduňkový, který zklidňuje tělo i mysl. Lípa byla ceněná pro schopnost podpořit pocení, a tím pomoci tělu přirozeně se ochlazovat. Bylinné čaje nejen hydratují, ale zároveň tělu dodávají cenné látky. To je možná důvod, proč nedávno jedné z diskutujících na Redditu babička pít vodu v létě doslova zakázala. Když však vezmeme v potaz, že i čaj je z vody, je tato její rada vtipná. Nicméně, sama uživatelka přiznává, že se díky její radě cítí svěží jako okurka.

Starší generace také doporučovala podmáslí a syrovátka, což jsou lehké nápoje bohaté na minerály, které osvěží a podpoří trávení. Oblíbené jsou i domácí limonády, kde se dá cukr nahradit přírodní stévií. A nezapomeňme na studené polévky, nejen, že ochladí, ale dodají tělu i potřebné živiny.
Samozřejmě ne všechno, k čemu se babičky přikláněly, bylo správné. Některé zákazy byly přehnané nebo úplně mylné. Pití během jídla není tak škodlivé, jak tvrdily. Mírné množství tekutin dokonce pomáhá trávení a polykání. Studená voda nezpůsobuje angínu, ta vzniká kvůli virům a bakteriím, ne kvůli teplotě nápojů.
Kohoutková voda není horší než balená, často je dokonce kvalitnější a více kontrolovaná.