Tahle běžná věc v zásuvce může způsobit požár. Češi ji tam strkají pořád a pak se diví, že jim hoří byt
Nehlídaný otevřený oheň, nedopalky cigaret v koši, to vše jsou jedny z nejčastějších příčin požáru. Známé jsou případy, kdy došlo k požáru tím, že někdo nechal rychlovarnou konvici zapnutou v zásuvce. Příčinou byla technická závada konvice nebo vadná pojistka proti přehřátí. Dát konvici na kuchyňskou linku nemusí stačit, pokud ji necháte zapnutou v zásuvce.
Rychlovarná konvice jako příčina požáru je velmi známá. Hodně lidí se poučilo. Dávají nejen konvici na kuchyňskou linku. Než odejdou vypnou ji ze zásuvky. To však nemusí stačit. Požár může nastat i v jejich přítomnosti. Běžná věc, o které je v článku řeč, není rychlovarná konvice.
Nejčastější příčiny požáru
Kromě nehlídaného otevřeného ohně, nedopalku cigaret v koši a rychlovarné konvice, zapnuté v zásuvce jí může být vzplanutí oleje na pánvi. Toho si sice okamžitě všimneme a začneme ho hasit. Použijeme-li však vodu, naopak dojde k požáru. Navíc se popálíme. Plameny bezpečně udusíme poklicí, plechem, čímž zamezíme přístupu vzduchu k ohni.
Hořet mohou také hořlavé předměty, například utěrky, papírové ručníky v blízkosti sporáku. Požár mohou zavinit si silně znečištěné elektrické přístroje. Další častou příčinou vzniku požárů jsou neudržované komíny.

Běžná věc, kterou necháváme v zásuvce všichni
Mnozí lidé si dávají pozor na rychlovarnou konvici, nenapadne je však, že viníkem požáru může být nabíječka na mobil, ponechaná v zásuvce. Jsou známé případy, kdy lidé odešli ven a nechali mobilní nabíječku s telefonem v zásuvce a po svém návratu našli dům v plamenech.
Revizní technik Jan Vlček o tom hovoří: „Pofidérní nabíječky mohou být problém. Pokud zajiskří transformátor, plast se může roztavit. Viděl jsem na vlastní oči, jak se taková nabíječka roztekla na kaši.“ Tvrdí, že závada nabíječky jako příčina požáru je něco ojedinělého. Na vině však může být poškozená zásuvka.
Prevencí je nejen opatrnost
Nenechávat hořlavé předměty blízko sporáku nebo topení, neházet nedopalky cigaret do koše, hlídat otevřený oheň, nenechávat při odchodu v zásuvce nabíječku ani rychlovarnou konvici ani počítač, to vše jsou známé věci. Někdy navzdory opatrnosti může vypuknout požár a tehdy je třeba být připraven. O tom, že je dobré mít doma práškový hasicí přístroj, kterým lze hasit téměř vše, včetně elektřiny i oleje, není moc zmiňováno. Přitom tento pomocník snadno zlikviduje počáteční požár a zabrání tak velké škodě.
Pro případ, že vypukne požár v době, kdy nejste doma, se vám bude hodit požární hlásič. Stačí ho propojit se svým mobilním telefonem a budete včas informování o případném požáru. Díky tomu můžete včas zavolat hasiče a předejít tak velkým škodám na majetku.

Co dělat, když vypukne požár
Pokud máte práškový hasicí přístroj, můžete okamžitě uhasit počínající požár. Důležité je nezmatkovat, zavolat hasiče a pokusit se uhasit požár. Ne vždy se to podaří. Nezbude vám, než utéci a zavřít za sebou dveře. Je-li to možné, vypněte přívod plynu a elektřiny. Ucítíte-li plyn, v žádném případě nerozsvěcujte.
Kromě volání hasičů na linku 150 nebo 112 je třeba varovat okolí voláním „hoří“. Při útěku je doporučováno si zakrýt ústa i nos kapesníkem, tričkem, či jinou látkou, kterou máte po ruce. Chráníte se tak před kouřem. Bydlíte-li vyšším patře, odolejte pokušení použít výtah, pokud se nejedná o evakuační výtah.
Jste-li nuceni se pohybovat zakouřeném prostoru, pohybujte se při zemi, tedy po kolenou nebo ve dřepu. Kouř se zpočátku nějakou dobu drží u stropu.
Někdy se stane, že se požár rozšíří tak, že opuštění bytu či domu se staneme nemožným. Ani tehdy nepropadejte panice, ale rychle utěsněte dveře do místnosti proti průniku kouře. K tomu poslouží deka, ručník, peřina. Z okna nebo balkónu volejte o pomoc, na sebe upozorníte také vyvěšením prostěradla.
Zdroj: orlicky.denik.cz, idnes.cz, hzscr.gov.cz