Zima netrvala dlouho. Blíží se extrémní změna počasí, která vám otočí plány o 180 stupňů během 24 hodin
Letošní letní počasí v České republice se hodně podobá jízdě na horské dráze. No, doufejme, že se nepromění v pouťovou centrifugu. Letošní červenec si s námi doslova pohrává. Nejsou dny, které by měly počasí ustálené, což by se nám všem ale nejvíc líbilo. Tak uvidíme v srpnu.
Prozatím se zdá, že se červenec 2025 do paměti meteorologů i nás, běžných obyvatel, zapíše jako jeden z nejvíce nestabilních měsíců posledních let. Značné teplotní výkyvy, nečekané bouřky, přívalové deště i tropická vedra se střídají s takovou dynamikou, že to vypadá, jako by se klima zcela vymklo sezónním pravidlům. Po týdnu, který spíš připomínal podzim, se ČR ocitla na prahu tropického vedra. A to se opakuje – teplo, chlad, bouřka, průtrž mračen. V těchto dnech je chladno, studený vítr a polojasná obloha se střídá s deštěm.

Signály měnícího se klimatu
Počasí letošního jara a prvního prázdninového měsíce s sebou nese i důležité otázky. Jedná se o mimořádný výkyv, anebo se skutečně jedná o projevy širších klimatických změn? Modely, které odborníci sledují, spíše naznačují, že s podobnými výkyvy budeme muset v budoucnu nejspíš počítat a smířit se s nimi.
Tato nestálost vytváří z letošních prázdninových dnů doslova sázku do loterie. Lidé si plánují výlety s přespáváním v přírodě, grilování, turistiku i cyklistiku, vodní sporty, a počasí do toho doslova každý den hází vidle. Dnů, kdy je ráno bezmračná obloha a sluníčko hřeje a odpoledne se naopak přižene bouřka s přívalovým deštěm, silným větrem a ochlazením, je v průběhu jediného týdne hned několik.
Následovat bude prudký zvrat
V pondělí udeřily tropy, které ovšem už v úterý přerušila studená fronta s deštěm a bouřkami. A ani dnes, ve čtvrtek, to není o moc lepší. Naopak je vlastně nejchladnější den týdne. Ale počasí jako na houpačce tím zdaleka nekončí. Nyní stojíme na prahu tropického horka, které nás ale poctí pouze následující víkend. V pondělí pak má přijít největší zvrat.
Meteorologové avizují, že během jediného dne může teplota klesnout až o 13 stupňů Celsia. V pondělí ještě očekáváme letní maxima až 33 °C, ale odpoledne už začne přibývat oblačnost a místy se objeví bouřky. A to už budou příznaky postupující zvlněné studené fronty, která s sebou přinese chladný a vlhký vzduch ze severozápadu.

Teplotní zvrat má být během pouhých 24 hodin tak výrazný, že odborníci varují před teplotním šokem, který by mohl mít neblahý vliv na citlivé a nemocné osoby. Kromě toho se mají výrazně zhoršit povětrnostní podmínky. Není vyloučen silný vítr, přívalový déšť ani lokální záplavy.
Z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že poté budeme mít před sebou řadu deštivých dní. Přeháňky, déšť a ojediněle i bouřky nás budou pronásledovat nejspíš během celého příštího pracovního týdne. K oteplení pravděpodobně dojde opět o až víkendu; předpověď na tyto dva dny uvádí teploty okolo 25 °C.
Jak se připravit na výrazné ochlazení po tropických vedrech
Přechod z tropů do chladu může pro organismus představovat doslova šok. Prudké změny teplot zatěžují imunitní systém, zvyšují riziko nachlazení, mohou se objevit bolesti kloubů i zhoršení chronických potíží. Jak jim předcházet?
- Vyhněte se přechodu z rozpálené ulice do místnosti s klimatizací.
- Využívejte vrstvené oblečení – tak se můžete lépe přizpůsobit aktuální teplotě.
- Dopřejte si dostatek spánku a také tekutin. Hydratovaný a odpočinutý organismus snáší výkyvy teplot lépe.
- Nepodléhejte stresu z náhlých změn počasí: tělo je spíše zvládne, když jste v psychické pohodě.
A jak se bude počasí vyvíjet dál? To zatím krátkodobá předpověď neupřesňuje. Podle té dlouhodobé by měl být závěr července a přelom prázdninových měsíců ještě chladný a deštivý, ale v průběhu srpna by se mělo výrazněji oteplit a počasí se možná stabilizuje.