Celé Česko se ocitlo v bodě zlomu: Blíží se fáze, kdy se dějí divné věci a vzduch by se dal krájet
Počasí si s námi pohrává. Jeden den zažíváme vedro jako v Africe, z něho se probudíme do jara. Další dny se postupně opět vrátíme do žhavého léta. Výkyvy teplot souvisejí s výkyvy tlaku vzduchu. Momentálně prožíváme jeho vzestup.
Vzestup tlaku vzduchu má na svědomí tlaková výše, která se pozvolna přesouvá přes střední Evropu dál na východ. Přinesla nám letní počasí a sucho. V závěru týdne má tlaková výše zeslábnout a přinést mírné ochlazení. Nadále však bude panovat letní počasí.
Co je tlak vzduchu
V předpovědi počasí často slyšíme o tlaku vzduchu nebo o atmosférickém tlaku. Obojí slovní spojení jsou synonyma. Jedná se o váhu vzduchu, který nás obklopuje. V našich končinách jeho průměrná hodnota činí 1013 hPA, která je označována za normální. Tlak vzduchu není stálý, jeho hodnota kolísá. Jakákoli změna atmosférického tlaku s sebou přináší změnu počasí.

Vysoký atmosférický tlak
Jsou-li naměřené hodnoty tlaku vzduchu vyšší než 1013 hPA, hovoříme o vyšším tlaku vzduchu nebo tlakové výši. Hodnoty nad 1020 jsou označovány jako vysoký tlak vzduchu. Vystoupají-li nad 1030 hPA, jedná se o významně vysoký tlak vzduchu. Potíže mají lidé se srdečními onemocněními a jedinci citliví na změny počasí. Tito lidé mohou pociťovat bolesti hlavy, závratě, snadno se zadýchají. U některých jedinců dochází ke změně jejich nálady.
Nízký atmosférický tlak
Naopak hodnoty nižší než 1013 hPA označujeme jako nižší tlak vzduchu. Klesnou-li pod 1000 hPA, hovoříme o nízkém tlaku vzduchu. Hodnoty nižší než 980 HPA ukazují na výrazně nízký atmosférický tlak. Někteří lidé pociťují při poklesu tlaku vzduchu únavu, bolesti hlavy.
Jaké počasí nás čeká v příštích dnech
Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu předpovídají na čtvrtek ochlazení, které má přinést studená fronta. Nemusíte kvůli tomu vytahovat svetry ani teplé bundy. Teploty se mají pohybovat kolem příjemných 21 °Celsia.
Počasí udělá radost zahrádkářům nejen svými příjemnými teplotami pro práci na zahrádce. Na většině území má totiž pršet a na některých místech bude pršet i v pátek. Současně se mírně oteplí. Podle meteorologů se o víkendu mají vrátit tropy.
Plíživá hrozba
Hrozba v podobě klíšťat není pro nás nic neznámého. Objevuje se však nová hrozba, které neumíme čelit. Její jméno je sršeň asijská. Její první hnízdo v naší republice bylo objeveno na podzim roku 2023 v okolí Plzně. Kromě zhruba šesti tisíc jedinců v něm byly čtyři mladé královny. Další hnízdo bylo nalezeno ve stejném roce na Rokycansku.
Pohroma nejen pro včely
Naše včely medonosné jsou hlavní položkou jídelníčku larev sršní asijských, nejagresivnějších ze všech druhů sršní. Kromě nich tito vetřelci loví brouky, ploštice, sarančata, motýly i pavouky. Bohužel jim naše klima vyhovuje. Jejich invaze bude znamenat zničení včel.
Tyto sršně představují pohromu nejen pro včely. Jsou nejen velice agresivní, ale také nesmírně teritoriální. „Sršeň asijská vás bude odhánět od svého hnízda až 800 i více metrů. A přitom vás bude opakovaně bodat,“ říká včelař Oldřich Hájek. Bolestivé je nejen samotné píchnutí sršního žihadla. Spolu s ním je pod kůži vstříknut jed, který způsobí bolest a opuchnutí. Jedince trpící alergií na včelí bodnutí mohou žihadla sršní asijských zabít.

Jak se jí bránit
Prvním krokem je dokázat ji poznat. Sršeň asijská má na rozdíl od sršně obecné černou hlavu i hruď a černé nohy se žlutými chodidly. Její zadeček je tmavý s jedním širokým a dvěma úzkými oranžovými páskami. Pokud uvidíte takovou sršeň, dejte zprávu odborníkům z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Zatím známe pouze jediný způsob, jak se těmto sršním bránit. Zastavit jejich rozšíření zničením jejich hnízd.
Objevíte-li hnízdo sršně asijské, dejte zprávu nejbližším včelařům i specialistům z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Pokusit se zničit hnízdo sršně asijské sami, není dobrý nápad.