Celé Česko visí na vlásku. Zrovna teď se děje přesně to, co naši předci považovali za noční můru
Klimatické změny i nedbalost obyvatel. To je jen základní dvojice faktorů, které mají negativní vliv na naši budoucnost. To, čeho se naši předkové obávali, se pomalu ale jistě stává skutečností. Jak dlouho ještě Česko dokáže odolávat?
Klimatické změny a extrémní počasí, ekonomická nestabilita i zadlužování státu. Tyto a další hrozby představují reálné riziko i pro naše území. Překvapením není ani to, že v Česku vlivem nepřízně počasí dochází k množství nebezpečných požárů. Jejich počet rychle narůstá. Dočkáme se tak toho, čeho se obávali již naši předci?
Nepříznivé počasí podporuje i neuvážené chování lidí
Česká republika se v letních měsících potýká s vyšším nárůstem požárů. To je způsobeno hned několika faktory. Jedním z nich jsou bezesporu klimatické změny. Dlouhodobě vyšší teploty vedou k vysychání půdy, což podporuje tvorbu podmínek pro šíření ohně. Riziková je také skladba lesů. V minulosti hojně vysazované smrkové monokultury jsou velmi náchylné k požárům. Smrky navíc mají mělké kořeny a hůře odolávají větru i suchu. Zásadní je i jednání lidí. Ti se nebojí v lesích kouřit, rozdělávat oheň a často porušují i zákaz pálení na svých pozemcích.

V posledních dvou měsících na našem území došlo hned k několika závažným požárům. Na konci června v Olomouckém kraji hořel les u Nové Hradečné. Při jeho likvidaci zasahovalo 34 hasičských jednotek. Škoda se i přes jejich snahu vyšplhala na hodnotu 1 milion korun. Nebezpečný byl také požár bytového domu v Brně-Chrlicích. Ten si vyžádal čtyři zraněné a škody v hodnotě 120 milionů korun.
V živé paměti stále máme požár lesa v Českém Švýcarsku
Není to tak dávno, kdy na území České republiky proběhl rozsáhlý požár, který nezná obdoby. V roce 2022 v oblasti Českého Švýcarska došlo ke katastrofě, která významným způsobem ovlivnila krajinu Národního parku České Švýcarsko – konkrétně oblasti Hřenska, Pravčické brány a okolních lesů. V moderní historii Česká republika nezná horší požár. Na místě shořela plocha o rozloze přibližně 1 500 fotbalových hřišť.
Aby se zabránilo nekontrolovanému šíření požárů, jsou stanovena různá opatření a prevence. Lesy České republiky vydaly zákaz pálení klestí od dubna do října. V některých regionech je navíc zákaz rozdělávání ohně či kouření v lese. Ke kontrole situace jsou využívány různé monitorovací systémy.

Dramatické počasí ničí přírodu i v zahraničí
Česká republika bohužel není jedinou zemí, kde dochází k požárům. Obrovský nárůst v posledních letech zaznamenalo také Řecko. Můžete si říkat, že se to Čechů nijak netýká. Opak je ale pravdou. Řecko je oblíbenou destinací Čechů k trávení letní dovolené. Nezřídka se stává, že jsou na ostrovech uvězněni právě kvůli požárům. K evakuaci došlo již na začátku července například na ostrově Kréta
Situace je o to nebezpečnější, že vznik požárů kvůli klimatickým podmínkám nelze příliš předvídat. Hasiči po propuknutí obvykle nemají oheň pod kontrolou. Může tak dojít k daleko větším katastrofám, než jaké se předpokládají.
Ničivé požáry, které navíc berou lidské životy, jsou i častým filmovým tématem. O lesním požáru, který se snaží přežít rodina bydlící v blízkosti, vypráví film z roku 2023, V plamenech. Při sledování tohoto snímku, který byl natočen podle skutečných událostí, vám strachy poleze mráz po zádech.