Češi budou muset od roku 2026 platit eurem. Nejvíce se to dotkne těchto 200 tisíc lidí
Evropská unie a euro jsou věčná témata, která se snad donekonečna omílají snad ve všech politických a diskusních kruzích. Zatímco někteří jsou zásadně pro, existuje stále velká skupina lidí, která se proti návrhu přijetí eura aktivně staví. Eurozóna se však nadále rozšiřuje a v příštím roce tak můžeme očekávat další změnu. Tahle změna se však dotkne i Čechů, zejména pak jedné konkrétní části naší populace.
Ať už souhlasíte s členstvím naší země v Evropské unii, nebo s ním nesouhlasíte, nesporně jsme definitivní součástí tohoto rozmanitého společenství národů. To s sebou nese mnoho povinností, které musíme splňovat, na druhou stranu to však přináší i řadu výhod, ze kterých můžeme těžit. Některé kroky Evropské unie jsou však veřejností přijímány vyloženě kriticky. Rozšiřování Eurozóny je taktéž tématem, které dokáže kdekoho nadzvednout ze židle. V příštím roce však k takovému rozšíření opět dojde.
Euro jako nová příležitost?
Jaké jsou vlastně důvody pro přijetí eura jako hlavní měny v zemi Evropské unie? Euro v současné době používá asi 347 milionů Evropanů roztříštěných po dvaceti zemích. Posledním státem Evropské unie, který v roce 2023 přijal platbu eurem, se stalo Chorvatsko. Přijetí eura však zdaleka neznamená jen přesedlání na používání eurobankovek a euromincí, ale nese s sebou i další významy.
Země, které spadají do eurozóny, totiž získávají místo v Radě guvernérů Evropské centrální banky, neboli ECB. Tím se tak zvyšuje možnost dané země rozhodovat o ekonomickém dění v této části světa.
Zároveň jsou pak měny mnoha zemí Evropské unie navázány na euro. Přijetí společné měny tak není tak dle ekonomů není v tomto případě tak zásadní změnou a ve výsledku může mít za následek přilákání většího množství investic od zahraničních investorů.

Zásadní změna přijde s lednem příštího roku
Změna, kterou všichni napjatě očekávají, se dostaví 1. ledna roku 2026. Tohoto data totiž Bulharsko konečně vstoupí do Eurozóny a stane tak po boku dalších zemí, které tento krok již učinily v minulosti. Evropská komise v červnu letošního roku došla k závěru, že Sofia splňuje všechna čtyři konvergenční kritéria, která jsou pro přijetí eura potřebná.
Bulharsko se snažilo dosáhnout možnosti přijetí eura již v minulosti. Jako datum stanovené k přijetí evropské měny byl původně rok 2024. Bulharsku se však nepodařilo splnit potřebná kritéria, takže bylo přijetí eura oddáleno o rok. Následně došlo k dalšímu oddálení a to na rok 2026. V současné době tak Bulharsku v přijetí eura již nic nebrání.
Konvergenční kritéria, na kterých přijetí eura v zemi závisí, jsou následující: vyhovující stav veřejných financí, úrokových sazeb, cenová stabilita a vyhovující stav směnného kurzu. Po několikaleté snaze se tak Bulharsku konečně podařilo všechny tyto aspekty dostat pod kontrolu a může se tak stát členem eurozóny.

Situace se dotkne nespočtu Čechů
Situace, kterou můžeme očekávat od ledna příštího roku, se tak dotkne i tisíců Čechů. Bulharsko je totiž pro mnoho z našich krajanů oblíbenou dovolenkovou destinací. Tak tomu je již od dob socialismu, kdy byla země součástí východního bloku. Ročně tak do Bulharska cestovalo až čtvrt milionu československých občanů.
Situace přetrvává i do dnešních dní a do východoevropské země každoročně jezdí desetitisíce až statisíce Čechů. Ačkoliv čísla fluktuují, stále se jedná o stabilní destinaci pro řadu nadšenců. V roce 2018 například v Bulharsku strávilo dovolenou 167 tisíc Čechů a rok předtím to bylo hned 214 tisíc českých občanů. Pokud i vy patříte do této skupiny lidí, je přijetí eura v této zemi skutečností, kterou byste měli mít na paměti.