Češi na tomhle kvízu padají jak mouchy. Je tak těžký, že i 5/10 znamená výhru nad polovinou národa. Dáte to?
Čeština je krásný, nesmírně náročný, ale také bohatý jazyk. A její bohatství spočívá zejména v široké slovní zásobě. Zahrnuje v sobě jak jazyk spisovný, tak i běžné výrazy každodenního života, lidové názvy a nářečí, archaismy a také jsou tu výrazy, které se v konverzaci používají jen výjimečně.
Velká část české slovní zásoby pochází i z cizích jazyků a jde o slova převzatá. Nebo také o odborné termíny. Myslíte si, že byste se v těchto výrazových prostředcích dokázali zorientovat? Chceme se totiž tentokrát zaměřit na slova složitá až záludná. Třeba si je osvojíte a zařadíte do svého slovníku.
Proplujete češtinou bez zadrhnutí?
Přestože je český jazyk hravý, dokáže být i pěkně zákeřný. Stačí, když se vydáte za hranice své běžné konverzace – a najednou budete stát tváří v tvář slovům odborným, převzatým z latiny, němčiny nebo angličtiny. Třeba prestidigitátor, oxymorón nebo antropomorfismus. A nebudete se stačit divit. I když znějí cize, pro Čechy už to cizí slova nejsou. Ale taková, co u nás zdomácněla. Zabydlela se v učebnicích a další literatuře. Přesto vám mohou připadat trochu tajemná.

Tento kvíz je určen vám všem, kteří se nebojíte ponořit se na chvíli do hlubších vrstev jazyka. Bude to cesta napříč filozofií, vědou, psychologií i rétorikou. Některé z výrazů jste možná zaslechli na přednáškách, jiná v literatuře či na stránkách odborných časopisů.
Rozumět jim však neznamená znát jenom jejich definici, ale chápat jejich podstatu neboli umět je používat. Pokud se považujete za znalce českého jazyka, milovníka náročnějšího vyjadřování nebo jen hledáte výzvu, pak jste na správné adrese.
Kromě jazykových kvízů pro vás na našem webu TV Guru připravujeme i kvízy z historie, znalostí České republiky, chystáme na vás různé léčky v podobě matematických příkladů a chemických vzorců. Pokud se vám naše kvízy líbí, můžete vyřešit i ten, který se týká kinematografie, což je hlavní náplň našich webových stránek.