Češi, pozor: Nedělní otočka počasí vás rozloží líp než pondělní ráno. Připravte se
Už od letošního jara je počasí hodně tajemným režisérem našich dní. Je to přírodní jev, který z velké míry ovlivňuje náš život a my na tom nemůžeme nic změnit. Jen se přizpůsobit. Počasí a jeho rozmary rozhodují o tom, jak se budeme oblékat, zda a kam můžeme cestovat. A dokonce má vliv i na to, jak se cítíme a jakou máme náladu.
Někdo je při změnách počasí neklidný, jiného bolí klouby, další pociťuje kardiovaskulární diskomfort. Počasí není pouze proměna modré oblohy v šedivou, ale jedná se o kombinaci proudění vzduchu, vlhkosti, teploty i tlaku. A to dohromady už je silný hybatel, který dokáže vytvářet na organismus doléhající jevy. A jsou-li změny v počasí tak rychlé, jako to předvádí letošní rok, může mnoho osob pociťovat i dlouhodobější potíže.
Své o tom vědí revmatici, kardiaci, diabetici či psychicky nemocní jedinci. Kardiak má kupodivu radši horší počasí; oteplování a zvyšování atmosférického tlaku na něj může mít nepříznivý vliv. Revmatici i astmatici zase dlouho dopředu poznají, kdy začne pršet. Extrémní výkyvy počasí mohou neblaze působit i na zdravé lidi. Projevují se poruchami spánku, špatnou náladou nebo bolestmi hlavy. Pro tyto senzitivní osoby připravují meteorologové bio předpovědi.
Pár slov o meteorologii
Meteorologie je věda, která se zabývá atmosférickými jevy. A na základě jejich analýz vytváří předpovědi počasí a přináší informace o celkovém klimatu. Kdysi dávno nebyly předpovědi příliš přesné, což se ale za posledních 50 let změnilo. Přesto, že počasí je téměř nepředvídatelná přírodní síla, snaží se nám meteorologové průběžně dodávat přehledy o tom, co se v atmosféře odehrává. Využívají k tomu radarové a satelitní systémy, výpočty numerických modelů a srovnávají je s historickými údaji.
Meteorologové analyzují data z tisíců stanic, družic i balónů. Jen tak dokáží porozumět složitým vztahům mezi teplotou, tlakem a vlhkostí vzduchu, větrem a oblačností. Získané poznatky jsou nesmírně důležité jak pro přesné předpovědi počasí, tak i pro pochopení klimatických změn a jejich dopadů na naši civilizaci. A právě všechny tyto nástroje naznačují, že nad střední Evropou nadále probíhá dynamické střídání tlakové výše a níže.

Jaký bude poslední den víkendu
Tato neděle 20. července nebude zdaleka tak poklidná, jak se původně zdálo. Střednědobá předpověď ukazovala na tropický den. Avšak nyní meteorologové upřesnili, že by tento den měl být plný kontrastů. Vzduch bude od rána teplý – teploměr by měl ukazovat něco kolem 20 stupňů Celsia. V některých lokalitách by se mohly objevit ranní mlhy – zejména v údolích řek a v oblastech s vyšší vlhkostí. Dopoledne má být klidné s polojasnou oblohou. Ovšem v odpoledních hodinách se nejspíš do západní části republiky dostanou bouřky a přeháňky.
V průběhu dne se teploty vyšplhají na 27-31 °C. Takže siestu po obědě tentokrát odložte a vyrazte k vodě. Kromě včerejšího odpoledne to bude v tomto týdnu vlastně skoro jediná příležitost. Vítr bude proměnlivý, ale velmi slabý, takže by neměl žádnou vaši venkovní aktivitu narušovat. A při bezvětří budete teplo vnímat ještě intenzivněji.
Možná odpolední hrozba
Kdo se z koupaliště nebo od řeky vrátí včas, udělá dobře. Zdá se, že pozdní odpoledne a večer může dojít k přerušení této letní idylky. Týká se to zejména západních a severozápadních regionů. Tam nejspíš dorazí bouřky a přeháňky. A v bouřkách mohou teploty klesnout v horských oblastech na 18 stupňů, jinde na 22 °C.
Střední Čechy a východ republiky by mohly tentokrát být tohoto extrému ušetřeny. Je však nezbytné sledovat aktuální počasí a s ním spojené případné výstrahy. Pokud by vás nepřízeň počasí – zejména silné bouřky – měly zastihnout ve volné přírodě, vždy myslete na to, zda je někde poblíž vhodný úkryt. V neděli odpoledne tedy sledujte radar a vývoj bouřkové aktivity.
Zdroje: CHMI, Meteoskop, INPočasí