Tohle jméno patřilo dětem estébácké smetánky. Dnes ho má ještě 40 tisíc Čechů. Jste mezi nimi?
Tvůrkyně „Babičky“ svým dílem zůstala nesmrtelná, ale její křestní jméno málem upadlo v zapomnění. Za socialismu bylo oblíbeným jménem pro děti tzv. „estébacké smetánky“. Dnes však mladí rodiče znovu objevují jeho kouzlo a navíc v Česku stále existuje ještě 40 tisíc lidí, kteří ho hrdě nosí.
Božena není jen tak ledajaké jméno, například má krásný význam, tedy „blahoslavená“ nebo „bohem obdařená“. Kořeny má hluboko v slovanské historii, a přestože v posledních letech jméno pomalu ustupovalo novým trendům, stále ho nosí téměř čtyřicet tisíc Češek.

Víte, že Boženy mají svátek 11. února? Ale nebylo tomu tak vždycky. Za minulého režimu se datum jejich svátku několikrát měnilo. Mezi lety 1953-1978 to bylo 29. července a v období 1957-1970 dokonce 22. prosince.
Jméno bylo kdysi velmi oblíbené
Věřili byste, že jméno Božena má v naší historii tak pestrou paletu nositelek? Začněme ve středověku. Podle Kosmova vyprávění zaujala prostá venkovanka jménem Božena samotného knížete Oldřicha natolik, že ji pojal za manželku. Jméno Božena mělo takovou prestiž, že o pár generací později jím pokřtili i dceru krále Václava I.
Asi největší hvězdou mezi nositelkami jména je Božena Němcová. Ke svatbě ji donutili v pouhých sedmnácti, za muže o patnáct let staršího. I tak dokázala napsat Babičku, sbírat pohádky a stát se doslova legendou české literatury.
Silnou osobností byla i Božena Viková-Kunětická, první žena, která se v roce 1912 dostala do zemského sněmu. Sportovní slávu jménu přinesla gymnastka Božena Srncová, když v reprezentačním dresu Československa závodila na olympiádě. A když tohle všechno sečteme, ptáme se, jak je možné, že jméno s takovou historií málem vymizelo z českých rodin.
Jméno populární mezi dětmi z estébácké smetánky
Zatímco ostatní stáli fronty na banány, smetánka socialismu měla doma luxus z Tuzexu, prominentní chaty u přehrad a děti oblečené pouze „z dovozu“. A právě tahle elita si často dávala záležet i na jménech svých dětí. Třeba právě jméno Božena bylo mezi nimi velmi populární, protože znělo váženě, tradičně a mělo jakýsi „národní punc“.
TV hit, který vrátil jméno do hry
Příběh slavné spisovatelky nám Česká televize naservírovala bez příkras. Minisérie „Božena“ je opravdu povedená a diváci hltali všechny čtyři díly. Mladou Barunku nám předvedla Anna Kameníková, dospělou a životem zkoušenou Boženu pak Aňa Geislerová. Obě byly ve své roli naprosto excelentní.
Příběh talentované ženy, která se vzepřela konvencím 19. století, svými knihami okouzlila národ a přitom zažívala dramatické životní zvraty, diváky zkrátka uchvátil a najednou bylo jméno Božena v roce 2025 zase v kurzu.

Úspěchy seriálu
První epizodu si nenechalo ujít téměř milion a půl diváků a zájem s každým dílem rostl. Kritici ocenili především mimořádné herecké výkony obou představitelek a diváci byli uchváceni zejména životem Boženy. Kostýmní výtvarníci, scénografové a rekvizitáři odvedli neuvěřitelnou práci. Na place se objevily stovky kusů dobového nábytku a natáčelo se na skutečných historických lokacích, od východočeských zákoutí přes malebný Žatec až po slovenské scenérie. Štáb za nejlepším výsledkem cestoval po více než stovce míst.
Zdroje: csfd.cz, cs.wikipedia.org, kurzy.cz