Průšvih za všechny prachy: Tenhle film měl být naší chloubou. Místo toho měli Češi z ostudy kabát
Občas se stane, že se v našich končinách někdo pokusí natočit velkolepé drama, které by se dokázalo vyrovnat zahraničním produkcím. Mnohdy se tak opravdu stane, ale jak všichni víme, často takové pokusy končí fiaskem. Nejinak tomu bylo i v období normalizace, kdy se velmi zásadně změnil přístup k tvorbě filmů. Byla to éra snímků na objednávku režimu a jejich výsledná podoba byla mnohdy směšná. Stejně tomu bylo i u tohoto pokusu o drama z prostředí letectva.
Ačkoliv to zamrzí, často se stane, že pokus o nějaký velkolepý a epický snímek skončí fiaskem, nehledě na to, kolik peněz a úsilí je do něj vloženo. V dobách socialistického Československa, a to obzvláště během období normalizace, zde však takovéto snímky vznikaly bohužel poměrně často. Jako perfektní příklad může sloužit i pokus o drama z prostředí československého letectva, který se snažil vykreslit příběhy hrdinství, ale nevyhnutelně sklouzl k trapasu a propagandě.
Snímek vycházel z knihy, měl dobře našlápnuto, ale…
Snímek Vysoká modrá zeď vyšel v roce 1973 a jeho režii si vzal na paškál československý režisér a scénárista Vladimír Čech. K psaní scénářů se dostal již během druhé světové války, ale jeho kariéra dosáhla vrcholu mezi lety 1948 až 1980, kdy figuroval ve Filmovém studiu Barrandov jako autor námětu a scénárista.
Film vychází z knižní předlohy od autora Václava Podzimka. Tato nepříliš dlouhá knížečka se snaží vykreslit příběh československých letců v padesátých letech, kteří se snaží vybudovat pevnou a nepropustnou leteckou bariéru, aby dokázali řádně střežit hranice proti hrozbám ze západu.
Kniha se na databázi knih pyšní hodnocením pouhých 60 % a dle recenzí se jedná o poněkud ploché dílo se zarytě propagandistickým záměrem. Někteří čtenáři mohou při konzumaci tohoto textu nalézt pobavení, ale většina čtenářů obzvláště z dnešní doby se nedokáže efektivně prokousat tak ideologicky zabarveným textem.

Snímek na objednávku
Jak bylo nastíněno v předchozím odstavci, snímek Vysoká modrá zeď vypráví příběh československých letců v roce 1951, kteří se snaží vymyslet co nejefektivnější způsob jak zajistit vzdušnou obranu západních hranic Československa. Film byl natočený k 30. výročí vzniku samostatného československého letectva, ale jeho hlavním záměrem je rehabilitace stalinistického režimu a oslava sovětských strojů, které by konečně dokázaly zajistit bezpečnost vzdušného prostoru.
Snímek je vyprávěn z pohledu vedoucího pracovníka armádního letectva, který na rok 1951 vzpomíná. Nastoupil tehdy jako mladý kapitán, přidělený jako zástupce velitele pro věci politické. Snímek se zaobírá potřebou zamezit provokativním letům amerických stíhačů a balónů, které distribuují prozápadní letáky. Závěrem filmu však dorazí slíbené sovětské letouny, českoslovenští piloti s vysokou efektivitou podstupují výcvik a dokonce se jim podaří přinutit k přistání americký bombardér, který neoprávněně vnikl do socialistického letového prostoru.
Pokus se nepovedl
Snímek Vysoká modrá zeď vznikal jako pokus o natočení epického dramatu z prostředí československého letectva, které bylo v padesátých letech nuceno čelit mnoha výzvám. Ačkoliv se zakládá na reálném incidentu z roku 1954, je téměř nemožné jej jako kvalitní drama skutečně vnímat. I přes řadu povedených záběrů letounů a kvalitního hereckého obsazení se jedná o film, který se nesetkal s přílišným pochopením a to ani v době svého vzniku.
Z pohledu dnešního diváka se jedná spíše o úsměvný pokus o tu „správnou“ interpretaci historie. Řada diváků má pocit, jakoby se snímek snažil být akčním snímkem na úrovni amerického Top Gun, který v té době však zatím natočený nebyl. Na československé filmové databázi se snímek „pyšní“ hodnocením pouhých 41 % a dnes tak slouží spíše jako svědectví o tom, jakým směrem byla nucena se ubírat tuzemská kinematografie po vpádu vojsk Varšavské smlouvy.
zdroje: csfd.cz, filmovyprehled.cz, databazeknih.cz