Rakouská televize má alergii na náš filmový klenot. Pro ně je to kýč, pro nás krásné dětství za socialismu
Rakouská televize označila jeden z českých klenotů „únavným kýčem.” Poznáte, o který snímek se jedná? Všichni z Česka ho milují dodnes.
Na to, co je české, nedáme nikdo dopustit. Chráníme si to, jako by to bylo naše vlastní. Bojujeme zkrátka za vše, co z naší malebné zemičky vzniklo. Jiné to není ani v případě této české legendy, kterou někdo nazval únavným kýčem. To nás jako velké fanoušky nemile překvapilo a řada našich obyvatel se proti tomuto názoru vyhradila. Víte, o co se jedná?

Pro cizince jsme divní
Názory cizinců na naši kulturu nás dokáží mnohdy překvapit. Zatímco nám naše zvyky přijdou naprosto běžné, pro jiné persony to může být něco opravdu divného. Stejné je to v případě tohoto snímku. Pro řadu z nás je to národní poklad a srdcovka, pro někoho to může být nudný snímek, který jen znázorňuje tehdejší dobu.
Kultura, která je nám velmi blízká, je pro cizince poměrně složitě uchopitelná. A aby také ne. Oni jako malí totiž nevyrůstali ve tvrdé výchově a soustředili se na sebe a svou kariéru. A právě to je ten kámen úrazu. Vzhledem k tomu, že si to nezažili, jim to přijde nudné. Pořádně ani neví, o čem vlastně jsou.
Kontroverzní názor přinesl portál reddit.com, kde sousedi z Rakouska sdíleli svůj názor na tento film. Některé byly pozitivní, jiné však vůbec ne. Jeden muž dokonce napsal komentář, že ho „tento socialistický film kolíbá ke spánku.” Pojďme se podívat, o jaký snímek se jedná.
V paměti zůstanou navždy
Některé české filmy se do naší paměti vryjí úplně snadno. Stačí, když je v nějaký moment vidíme všude nebo hodně často. Jako například snímek Anděl na horách z roku 1955. Režíroval ho Bořivoj Zeman. Anděl na horách je pokračováním původního populárního snímku Dovolená s Andělem a patří k nejvíce ikonickým komediím padesátých let.
Při prvním pohledu na tento snímek byste usoudili, že vůbec nic nemůže být špatně. V hlavní roli je pan Anděl, kterého mistrně ztvárnil Jaroslav Marvan. Na rozdíl od předešlého dílu se tentokrát vydává na dovolenou do zimních krajin. V závodě, kde pracuje, jsou totiž vyhlašování ti nejlepší pracovníci a dostávají za to velký dárek. Do celého příběhu se proplétají rodinné i partnerské vztahy a drama. Nejen, že v sobě film ukrývá prvky komedie, se také neustále snaží odkazovat na korektivní hodnoty.

Diváci ho milují
Pokud bychom filmu něco opravdu nemohli upřít, pak je to jistě jeho oblíbenost. Na portále Česko-Slovenské filmové databáze si vysloužil divácké hodnocení 73 %. A to je opravdu dobrý výsledek! O to, že je to skvělý film, se dělí na příklad uživatel Sarkastic, který na portále csfd.cz zveřejnil komentář k tomuto dílu: „Dobrá komedie. Je tu sice občas cítit socialistický podtón, ale dá se celkem dobře přejít.” Tenhle film má zkrátka v srdcích diváků své místo a nic to jen tak nezmění.
Pokud někdo tvrdí, že se jedná o nudnou socialistickou tvorbu, je na velkém omylu. Tento film je totiž jeden z těch nejoblíbenějších, které v té době vyšly. Do kina se na něj přišly podívat více než čtyři miliony diváků. Nutno však dodat, že to bylo v době, kdy nebyl přístup do kina tolik rozšířený, jako dnes. Tohle zkrátka jen potvrzuje fakt, že když se jako Češi pro něco nadchneme, tak to opravdu stojí za to.
Názor měnit nebudeme
I když je Anděl na horách vnímán různými, a často odlišnými, názory, je nutné dodat, že zkrátka stál na pomezí propagandy. I přesto, že na film mnozí nadávají a už ho nikdy nechtějí vidět, nám uvízl v srdíčku a jen tak se z něj už nedostane. Může za to pravděpodobně vlna nostalgie, kterou jsme pocítili. Názor cizích lidí nás vůbec nemusí zajímat. Důležité je, že se snímek líbí nám. Je tak skvělý, že jsme se kvůli němu váleli smíchy.
Zdroje: csfd.cz, cs.wikipedia.org, kinobox.cz