Kvíz: Znáte Česko jako svoje boty, nebo jste vlastenecký amatér? Hranice ostudy je 4/10
Je libo nedobytný hrad, poušť uprostřed lesů nebo příběh o tom, jak se Novosvětská symfonie stala první hudbou hranou na Měsíci? Vítejte v České republice, v zemi, která je sice malá rozlohou, ale i tak dokáže překvapit.
Otestujte v našem kvízu, zda o svém domově víte víc než průměrný turista, nebo vás čeká vlastenecká ostuda.

Překvapivá fakta, o kterých jste možná neměli ani páru
Myslíte si, že znáte Česko jako svoje boty? Tak to si možná žijete ve svých iluzích. Rodilý Čech zná o své zemi méně než průměrný německý turista, který si před cestou prolistoval průvodce. Víte třeba, odkud pochází slovo dolar? Hádám, že většina z vás teď kroutí hlavou a myslí si, že jde o ryze americkou záležitost. Jenže chyba lávky, slovo dolar má kořeny v českém tolaru, v minci ražené od 16. století. Z českého tolaru to přes různé jazykové mutace došlo až do podoby dolar, kterým se dnes platí nejen v USA, ale i v Austrálii nebo na Novém Zélandu.
A co třeba české prvenství ve vesmíru? Všichni pořád omílají, jak Američané a Sověti soupeřili o dobývání kosmu, ale málokdo ví, že třetím národem ve vesmíru byli právě Češi díky Vladimíru Remkovi. Ten se v roce 1978 dostal do vesmíru v sovětské lodi Sojuz 28.

Naše země, náš poklad
Ale nemusíme chodit až do vesmíru, abychom našli česká nej. Třeba takový hrad Kost, perla Českého ráje, má jedno unikátní prvenství, a to že nebyl nikdy úspěšně dobyt. Jeho strategická poloha a promyšlená obrana z něj zkrátka udělaly nedobytnou pevnost.
Zajímavé je i naše spojení s automobilovým průmyslem. Ve Vratislavicích nad Nisou, které jsou dnes součástí Liberce, se narodil Ferdinand Porsche, zakladatel slavné automobilky. A nejen to, Vratislavice jsou také rodištěm slavného spisovatele Franze Kafky.
Fascinující je i naše historie spojená s významnými letopočty. Česká republika má jakési prokletí let končících na osmičku. V roce 1918 vzniklo Československo, 1938 byla Mnichovská dohoda a v roce 1948 jsme se dočkali, jak opět dokládá web poznatsvet.cz, komunistický převrat.
České objevy, které změnily svět
Jan Janský jako první rozdělil krevní skupiny, Josef Ressel vymyslel lodní šroub. Otto Wichterle zase vynalezl silonky, které se staly oblíbeným módním doplňkem po celém světě. A co teprve slovo robot? Tenhle výraz, který dnes používají lidé na celém světě, pochází od českého spisovatele Karla Čapka z jeho hry R.U.R.
Dost bylo teorie, přichází čas zkoušky ohněm! Myslíte, že o Česku víte první poslední? Náš kvíz prověří, zda jste skutečný český znalec, nebo jen nadšenec s mezerami většími než Macocha. Průměrný výsledek je 6 správných odpovědí z 10, takže cokoliv pod 4 body vás řadí do pozice, kdy je nejvyšší čas začít listovat encyklopediemi.
Jste připraveni dokázat, že nepatříte mezi ostudy?
Doufám, že vám náš kvíz rozšířil obzory a prohloubil lásku k naší zemi.