Ani diamanty, ani zlato. Největší poklad dneška jsou talíře z gulášovky za socialismu
Gulášová polévka je v Česku oblíbená již desítky let. Díky keramickým talířům za Husáka chutnala daleko lépe než nyní. Tyto talíře jsou ale sběratelským kouskem, za který utratíte i tisíce korun.
Začínal jako generální tajemník KSČ, postupně se však vypracoval až na prezidenta Československa. A to na dlouhých 14 let. Z prezidentského křesla ho od roku 1975 dokázala v roce 1989 vyhnat až sametová revoluce. Protože za jeho prezidentování došlo k mnoha událostem, československá normalizace je označována jako takzvané období „za Husáka“. V této době byla naprosto běžná cenzura, chytl se i výraz „Husákovy děti“. Těch se díky finanční pomoci státu mladým rodinám v tomto období narodilo velké množství.
Porcelánky za Husáka měly plné ruce práce
Typické jsou v tomto období i talíře, které byly za Husáka s oblibou součástí domácností. Výroba porcelánu pro toto období byla zajištěna ve státních podnicích. Ty musely, jak už to tehdejší režim chtěl, splňovat cíle plánované ekonomiky. Československé porcelánky byly i navzdory tomu velmi kvalitní. Tradiční porcelánové talíře se vzorem byly běžnou a nedílnou součástí každé domácnosti. Výrobců bylo hned několik. Mezi nejznámější porcelánky patřila například Thun Karlovarský porcelán.
Tato firma nejenže patří mezi největší výrobce českého porcelánu. Má také dlouholetou historii. A to již od roku 1794. Výroba probíhala nejprve v Klášterci nad Ohří. Následně své sídlo přesunula do Nové Roli. V Nové Roli výroba probíhala už od roku 1921. Nejdříve ale jako Keramické závody a. s. Bohemia. Za Husáka se zde pod značkou Bohemia nejen do českých domácností, ale také do restaurací vyráběl kvalitní jídelní porcelán. V současné době lze některé tyto kusy pořídit i za více než několik tisíc korun.

Cibulák mají někteří doma ve vitrínách dodnes
Chceme-li mluvit o talířích, v kterých se za Husáka podávala nejen gulášovka, ale i další oblíbené pokrmy, nesmíme zapomenout ani na takzvaný cibulák. Cibulový porcelán má v Československu dlouholetou tradici, která nebyla přerušena ani obdobím normalizace. Tím největším a také hlavním výrobcem byla porcelánka v Dubí u Teplic. Porcelánové talíře s pověstným zdobením se staly oblíbené nejen u nás, ale také v zahraničí.
Cibulák se vryl do paměti snad každého Čechoslováka. A to i proto, že byl v některých rodinách, především za období vlády Gustáva Husáka, nedílnou součástí výbavy do domácnosti. V současné době se cena kompletní sady pohybuje i na ceně vyšší než 40 tisíc korun. Pokud po takové sadě toužíte, přijde vám ale její pořízení finančně nákladné, máme pro vás jinou variantu. Pokochat sbírkami porcelánu se můžete například v Muzeu porcelánu v Duchcově nebo v Muzeu města Dubí, ve kterém fungovala slavná porcelánka. Můžete si také pořídit pouze jeden či několik kusů porcelánu v hodnotě několika tisíc korun.

Porcelán se objevil v mnoha československých filmech
Porcelánové talíře se staly československou ikonou, ve které se nepodávala jen gulášová polévka. Některé domácnosti jej používaly především při svátečních událostech, jiné na každodenní bázi. Zachyceny jsou různé druhy talířů i hrnečků a skleniček v československých filmech. A to například v oscarovém filmu Obchod na korze, komediálním a poetickém snímku Postřižiny či v psychologickém hororu Spalovač mrtvol.