Tohle podle psychologů znamená, když někdo sedí celé léto doma. Jejich ortel vás šokuje
Mnoho lidí má pocit, že se jich žádné psychické problémy nikdy nemohou týkat. Takové stavy jsou přeci velmi závažné – lidé nemohou vylézt z postele, nemají smysl života. I mírná deprese či vyhoření vás však mohou na vaší životní cestě nemile překvapit. A to s mnohem mírnějšími příznaky.
Člověk nemusí být psycholog, aby již ve svém životě slyšel o depresích či vyhoření. Ačkoliv jde o dva naprosto odlišné psychické stavy, jedno mají společné. Dokážou pořádně znepříjemnit náš běžný život. Jak se projevují a máme se jich skutečně tak moc obávat?
Deprese i vyhoření ničí lidské životy
Deprese je duševní poruchou, která má negativní vliv na naše emoce, myšlení i tělesné funkce. Jde o závažný stav, při kterém člověk může mít problémy se soustředěním, únavou, poruchami spánku, ztrátou zájmu či může mít dlouhodobě pocit smutku, beznaděje a prázdnoty. V některých případech může mít až život ohrožující následky, a proto ji není radno podcenit. Ideální tak je vyhledat odborníka, který vám s tímto onemocněním pomůže.
Negativní dopad na kvalitu života mívá i vyhoření. Syndrom vyhoření je stavem chronického psychického a fyzického vyčerpání. Vzniká v důsledku dlouhodobého stresu, přetížení či frustrace. Nejčastěji pramení z pracovního prostředí. Člověk se cítí odtažitý vůči kolegům, má sníženou výkonnost, nedokáže se soustředit, ztrácí motivaci a je emočně vyčerpaný. I v tomto případě nejvíce pomáhá psychoterapie, různé relaxační techniky a často také změna prostředí či pracovního režimu. V některých případech stačí odjet na dovolenou nebo na týden vypnout telefon. U těch závažnějších je však nutná i změna zaměstnání.
Změny můžete docílit malými krůčky
Pokud jste se dostali do stavu, že vás ani krásné počasí a pozvání kamarádů nedostane ven, máte několik možností. Buď celé léto strávíte sledováním televize, nebo se vydáte zkoušet nové věci. Nemusí to přitom být žádné velké události. Začít lze i malými změnami. Ať už se rozhodnete do toho jít sami nebo s pomocí kamarádů či rodiny, na výběr máte hned několik možností.

Vydat se můžete na krátkou procházku. I pár minut v jiném prostředí zlepšuje náladu. Do přírody můžete jít i v době, kdy venku moc lidí nebývá. Například časná rána jsou chvíle, kdy si vás rozhodně nikdo nebude prohlížet. Stejně tak se na procházku můžete vydat i v čas, kdy je většina lidí v zaměstnání. Můžete přizvat někoho blízkého nebo jít sami.
Někdy je lepší strávit čas u televize, třeba s českou komedií
I přes krásné počasí občas máme náladu pod psa a nechce se nám ven. Nemusí se přitom hned jednat o závažné psychické problémy. Pokud si chcete odpočinout od sluníčka, společnosti přátel i pracovního nasazení, variantou je strávit nějaký čas u televize. Pustit si můžete různé letní oddechovky. Třeba poměrně nový český film Moře na dvoře.

Ten vypráví hořkosladký příběh Josefa, který se potýká s velmi vážnou nemocí. Jak se jemu, nečekaně těhotné mladé pouliční houslistce či chlapci, kterého opustí otec, podaří vypořádat se s životními překážkami? To vám ve filmu prozradí herci jako Linda Rybová, Sara Sandeva, Ondřej Vetchý nebo slepec, kterého hraje Jiří Langmajer.